Nauroiko Jeesus koskaan?

Lukumiäs

Raamatussa ei ole mainintaa, että Jeesus olisi naureskellut, aina hän oli vakavissaan. Eihän sellainen elämä ole mitään, jos ei saa olla hauskaa koskaan, vaan aina pitää niiden omien syntiensä kanssa valvoa ja vaikerrella.

Tekikö Jeesus sitten ansiotyötä, sillä kyllähän siihen aikaan piti elantonsa ansaita oikealla työnteolla, ei saarnaamisella. Kenen seurakunnan palkkalistoilla Jeesus oli, vai taikoiko hän itselleen ruokaa tai kävikö kaupassa ostamassa, tällaisista käytännön asioista ei evankeliumeissa puhuta ja siksi tuntuu, että Jeesus ja opetuslapset olivat vaan eräänlaisia kädestä suuhun eläjiä.

6

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olekkaan

      Liekkö ollut huumori-miehiä ? tarina ei kerro, totisena aina kuvissa, eihän hänestä valokuvaa

      • Jeesuksesta ei ole yhtään kuvaa, ei piirrettyäkään. Kaikki Jeesuksesta tehdyt kuvat ovat myöhempien aikojen mielikuvituksen tuotetta.


      • Isä Nitro
        Devoit kirjoitti:

        Jeesuksesta ei ole yhtään kuvaa, ei piirrettyäkään. Kaikki Jeesuksesta tehdyt kuvat ovat myöhempien aikojen mielikuvituksen tuotetta.

        Yhtälailla kertomukset samasta hahmosta ovat mielikuvituksen tuotetta.


    • Joo, melkein koko aj

      Raamatussa ei ole mainintaa, että Jeesus olisi ollut aina vakavissaan.
      Varmasti hän nauroi, ja usein. Eihän hänen tarvinnut omien syntiensä kanssa vaikerrella...

    • lukumiäs

      Aika salaperäinen hahmo Jeesus on ollut. Jeesus halusi salata ylösnousemisensa, eikä halunnut näyttäytyä julkiselle sanalle kuolemansa jälkeen, ei kyllä eläissäänkän Hän halunnut julkisuutta.

      Maalaisjärjellä ajateltuna luulisi, että kun noin tärkeistä asioista on kysymys, niin olis julistanut muillekkin, ei vain pienelle joukolle. Jeesushan olis voinut matkustaa vaikka Kiinaan sanaa julistamaan ja ihmeitä tekemään. Nyt jää vähän sellainen kuva ja epäilys Hänestä, että on vain taruhenkilö salaseuroineen

    • Saara narras

      Juudaksen evankeliumissa muistaakseni on kohta, missä Jeesus nauraa.

      PDF]Juudaksen evankeliumipersonal.inet.fi/business/molari/juudas.pdf‎Välimuistissa
      Samankaltaisia15.4.2006 - 1. Juudas Iskariotin evankeliumi. Suomennos. Suomennos perustuu Rudolphe Kasserin, Marvin Meyerin ja Gregor Wurstin käännökseen ja ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      112
      7989
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      400
      7163
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4464
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4199
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2619
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2365
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      101
      2336
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2039
    9. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      0
      2000
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1907
    Aihe