Kaupungin talous kuralla. Jotain apuu vois olla, aineki pientä, jos alettais taas verottaa koirista:)
Kyllähän sitä veroa kerätään vaikka mistä.
Ja nyt sitten alkaa tod. näk. koirakiihkoilijat tykittämään niitä omia veroehotuksii.. jes!
Kyllähän sitä veroa kerätään vaikka mistä.
Ja nyt sitten alkaa tod. näk. koirakiihkoilijat tykittämään niitä omia veroehotuksii.. jes!
Vastaukset 16
Vanhimmat
panovero. verotetaan joka panosta.
Ilkeysvero ja tyhmyysvero tänne, niin sitten niitä ropoja vasta ropiseekin!
Ai tarkotat varmaan tilille panosta :) onneksi tulee tulee palkka sukanvarteen
kannatan
Ei ole itselläni koiraa eikä ollut silloinkaan kun koiravero aikanaan poistettiin. Olin mukana päättämässä veron poistosta, koska koiraveron tulot oli silloin kaupungille muistaakseni noin 50 000 markkaa vuodessa, mutta koiraveron perinnän "byrokratiasta" tuli kuluja huomattavasti enemmän. Veron poisto oli siis ainakin silloin kannattavaa kaupungille.
Koiravero niin korkeaksi, että kattaa ne "byrokratian" kulutkin, ollut ennen sitten liian pieni ;) Muut verot on sitten ilmeisesti osattu mitottaa sopiviksi.
Onko koirien määrä muutes lisääntynyt noista ajoista? En tiedä itse, joku vois senkin tietää.
Kuka tykkää koirista ja haluaa sen, ei pieni koiranvero sitä estä.
Monella on varaa maksaa koiranvero ilman kitinöitä, kun ei rahat viinaan ja tupakkaan mene!
kannatan koiraveroa. miun murre syö kans lihiksii ni on sil varaa maksaa veroikii
Ongelmana oli aikanaan tuottoja suurempien kulujen lisäksi myös se, että koiraveron maksaminen oli käytännössä vapaaehtoista koska koirilla ei ole omaa "verokorttia" eli koiria ei ole rekisteröity mihinkään viralliseen verottajan tai kaupungin rekisteriin eikä niillä ole kela-korttiakaan. Koirien omistajat ilmeisesti hoiti kyllä koiraveroasiat melko tunnollisesti kuntoon ihan vapaaehtoisesti, mutta ainahan niitä vapaamatkustajiakin löytyy porukkaan. Se vaan on niin, että koiraveron perintä ei vaan toimi ainakaan vapaaehtoisuuden pohjalta rahallisesti kannattavasti, tasapuolisesti siten että sitä kannattaisi alkaa uudelleen periä. Oman koirarekisterin rakentaminen ja sen ylläpitäminen ja maksupostin laskutukset, valvonnat ja perimiset ym. aiheuttaisi kaupungille niin paljon kuluja että nekin rahat pitäisi taas nipistää jostain muusta toiminnasta. Koirien verotus vaatisi myös jotain vastinetta, eli sen jälkeen kaupungin pitäisi varmaan rakentaa koirapuistoja ym. "palveluja" veron katteeksi
Onko koskaan tutkittu aiheuttaako koirat esim. kaupungin vuokrataloissa haittaa?
(Heti tässä maininta, että joo tiedetään, että moni ihminen sitä haittaa ainakin aiheuttaa).
Jos on esim. useampi iso koira vuosikausia taloyhtiössä, jossa ei ole asuntokohtaisia vesimittareita, niin eikö niistä tule toisille kustannuksia, vaikka eivät ole talossa kirjoilla?
Olisi hienoa kun kaupunki rakennuttaisi koirapuistoja ja pystyttäisi reilusti koirankakkaroskiksia. Niihin menee rahaa, mutta ehkä säästöä tulisi sieltä ulkoalueiden siivouspuolelta.
Kyllä Koiratkin pitäis saada asukas rekisteriin koska ne omistajien mielestä ovat ihmisiin verrattavissa ei muuta kuin vesi ym. maksut niillekkin vuokra asunnoissa .Myös asukas rekisteriin sen vuoksi että samaan taloon muuttaja tietäisi ottaako koira talosta asunnon vai ei auttais paljon siinnä asunnon otossa.
Ja toinen vero koirat yleensä kiinni..Mutta meidänmirri saa olla irti ja
kuseskella naapurin terassille, kaivaa räystään aluset ja kukkasipulit ylös..Eikös se olis verotus paikka ??
Ei huono idea.
Voit kuitenkin jo käydä viemässä kaupungin kassaan pari tonnia vaik tällä viikolla, kissaveron toteutumista ootellessasi.
Kyllä sitä mieltä että Koira vero joka kuntaan ja Kaupunkiin ja sillä selvä kuka alkais nimien keräys listan laittoon nettiin Kansalaisaloite.
koiraveron alkaessa vaadin koiralleni päivähoidon, terveydenhuollon kunnallisesti maksettuna, oikeuden peruspäivärahaan jos se ei ole kyvykäs metsälle sekä tietysti itselle omaishoitorahaa hoitaessani koiraani. Säännöllistä hammashoitoa unohtamatta. Lisäksi koirapuisto joka kylään, maastoallueita ainoastaan koirien ulkoiluttamiseen ja erillisiä koulutusratoja eri lajeihin tarkoitettuna. Samalla aloitettava polkupyörä, kissa, kävelysauva- ja kaiken muunkin harrastusvälineistön kattava harrastevero, joka toisaalta voisi myös kohdistua jäkättäviin mummoihin, vmäisiin ja yleisesti k*usipäisiin kanssaihmisiin ja kaikkeen muuhunkin oikeasti rassaavaan toimintaan lähiseudulla.
Tulihan se koirakiihkoilijan tykitys, heh, niinkuin viestiketjun aloituksessa uumoiltiinkin :)
No voi hyvät hyssykät... tot-ta-kai sun koiran on saatava kaikki luettelemasi edut :)
Hups, kuinka ollakkaan, maksan ajoneuvoveroa, mutta autoni ei saa säännöllistä
"ilmaista" kunnallista huoltoa, ja peruspäivärahaa pitäisi sille myös maksaa, jos ei jonain pakkasaamuna kykenekkään käynnistymään ;)
Ai niin, mutta käyttäähän autoni suurella rahalla hankittua tieverkostoa. Oih, mutta eipä se ole ilmaista kaupungin katujen ja teiden kunnossapito ja muistaakseni on siellä joskus koiriakin näkynyt tallaamassa.