Millä autolla ajat? Auton vuosimalli? Onko itäbensa aiheuttanut ongelmia? Jos on, niin mitä?
Venäjän bensa gallup
Mika
72056
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Heips! Olen kulkenut venäjällä nyt 4 vuotta,erilaisilla autoilla ajanut,sekä bensa että diesel.
Ongelmia ollut vain diesel vehkeissä,2 kertaa jäänyt tien päälle.
Syyt: 1 kerta oli se kun venäläiset eivät saaneet ajoissa kesädieselin tilalle talviversiota ja iski yllättäen 18 asteen pakkanen,olisi luultavasti jäätynyt suomalaisellakin kesälaadulla.
syy 2: Oli venäläistä tankissa mutta menin laittamaan sekaan ST1 asemalta 15 litraa "suomalaista",pääsin 4km ja tankkiin jääty!! Ei naurattanut sinä uudenvuoden päivänä,ulkona -25 astetta ja ruveta sulattelemaan tankkia toholla tien päällä.
Summasummarum: Venäjän aineet ovat kehittyneet muutamassa vuodessa roimasti eteenpäin,bensassa voi olla vielä oktaaniheittoja. Diesel on mielestäni jopa parempaa kuin suomen vastaava,on se ainakin rasvaisempaa> voitelu pelaa paremmin syöttöpumpulla.
T: Idän Matkamies,reppu ja reissumies
Audi A6 bensa vm.2002 joka viikko käyn Pietarissa.kaksi vuotta olen ajanut Venäjän bensalla,ei mitään ongelmia.kilometrejä nyt 75000km.
Olen ajanut autollani 195 000km ja viimeiset 70-75000km ajanut pääsääntöisesti venäjän dieselillä, huippunopeus on noussut yli 10km,samoin kiihtyvyys parantunut.
Kyseinen auto on minun ja noin 20-30km rajalta Suomeen päin auto ei halunnut nostaa kierroksia millään yli 2200-2500/kierrosta, rekkoja ei uskaltanut ohittaa missään nimessä. Tankattuani uudelleen myöhemmin Hankasalmen Nesteellä, seuraavana päivänä auto toimi moitteettomasti. Yleeensä ne tankkarit pyytää "palveluraha", tää jätkä varmaan ties että nyt myydään jätettä
Ei muita ongelmia, kuin tulppien punotus. Tällä autolla käyty n. vuosi ja pääasiassa perheen bensat haetaan tällä. Kanisteribensalla kulkevat sitten Uno vm90 ja Nissan vm 93. Ei ongelmia. Edellisellä autolla 3v ongelmitta.
Bensat on hakenut ja työmatkat ajellu viime aikoina Toledolla 1,8 vm.95. Aiemmin Mersu 280 E (ei kattia). 98:a tuon kesäautoonkin, Porsche 928 (ei kattia).
Päästöistä ei ole ollut ongelmia bensan vuoksi. Kerran sanoi päästöistä katsastuksessa mutta olivat hihnanvaihdossa unohtaneet kiinnittää yhden letkun "merkkikorjaamossa". Stanan Berner.
Olen käynyt säännöllisesti venäjällä tankkaamassa 5v ajan 3 krt viikossa volvo 850t5.sta ja toyota hiluxia eikä mitään ongelmia volvon huiput on kylläkin laskenu n.230km/h (ennen veti mittarin mukaan yli 240 mutta jospa se ikä painaa)mutta eipä maha paljon haitata niin harvoin tulee niin rajuja ohituksia tehtyä.