Volvo 240 B200F käy liian rikkaalla

Jk^

Terve,

Otsikon mukaisen Volvon oireet viittaa siihen että kävisi liian rikkaalla seoksella. Käynnistyi vain työntämällä, vaikka akku onkin hyvä ja jaksaa startata kunnolla ja kauan. Kun se lähti käyntiin, sillä pystyi ajamaan, mutta booasi ja yski; ei meinannut kulkea matalilla kierroksilla. Pakokaasu valkoista. Käy tyhjäkäynnillä hyvin.
Lambda-anturin vaihdoin ensimmäisen kerran 5 viikkoa sitten. Oireet oli silloin samanlaiset kuin nyt, ja lambdan vaihdolla se lähti toimimaan hyvin. Nyt alkoi oireilemaan samalla tavalla. Vaihdoin lambdan, tällä kertaa laitoin Boschin lambdan. Ei toimi kuitenkaan. Ilmamassa-anturi on vaihdettu n. 6kk sitten, eikä sen jälkeen ajettu paljoa. Auto sammui kun otin Ilmamassa-anturin johdon irti.
Luin vikakoodit, antoi koodia
"2-3-1 - Lambda-arvo, liian rikas tai laiha seos osakuormalla"
"1-2-1 - MAP-anturi (imusarjan alipaineanturi) tai MAF-anturi (ilmamäärämittari)"

Osaisiko joku auttaa, esim VolvoPuranen?
Kiitoksia etukäteen!

3

3576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kenenpoikia?

      Kuka on VolvoPuranen?

    • volvokuski

      taitaa olla,ei harvinainen,muttei ihan yleinenkään vika ,kaasuläpän asennontunistin anturissa.Kannataisi ostaa vikakoodin lukija niitä vanhempiin alle 2005 mallin autoihin käyviä,niissä on selitykset mukana,niitä myy ainakin ikh ja motonet.

    • Elinkaarensapäässä

      Paalitavaraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1014
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      958
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      835
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      772
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      717
    Aihe