Kilpikonna lajit

Kkilpikonna ihminen

Ajattelin että tähän voisi listata kilpikonna lajeja. Kaikki konna lajit. Itselläni ei konna ole mutta kovasti kyllä haluaisin sellaisen ja mitkä lajit soveltuvat lemmikeiksi ja mitkä ei. Netistä ei löydy oikeen mitään hyvää tietoa eri kilpikonna lajeista.En itse tiedä kovinkaan montaa:
Maakonnat
-nelivarvaskilpikonna
-reunuskilikonna
-kreikankilpikonna
-tunisiankilpikonna
-espanjankilpikonna
-leobardikilpikonna

Vesi/suo konnat
-punakorvakilpikonna

6

5364

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konna-mamma

      Mä oon 38 vuotta kasvattanu kilppareita ja suosittelen todella lemmikiks! Ihania ja huolettomia lemmikkejä! ;) Kilpparikirjojen hoito-ohjeet menee kokemuksen myötä paljon metsään, joten niitä ei kannata lukea! Onnellinen konna on omistajalla, joka omistaa pitkän pinnan ja jaksaa seurustella ja helliä konnaa. Minulla on nyt 2 nelivarvasta (uros ja naaras). Uroksella ja naaraalla on eroa, kuin päivällä ja yöllä. Urokset on varautuneempia ja puree helpommin. Naaraat seurallisia ja meidän 26 vuotias neiti ei ole KOSKAAN edes yrittänyt purra. Neiti ei nuku illasta, ennen kuin nostan kainalooni sänkyyn ja kiipeää jalkaa pitkin (ainakin yrittää kovasti), kun haluaa syliin. :) Myös leobardikilppari on ollut joskus ja se seurasi jopa imuria, kun siivosin. :D

    • Minulla on Kinixys Belliana / SileäReunaNivelKilpikonna neiti. Ollut 11 vuotiaasta pikku pojasta asti, enkä antaisi pois. Marraskuussa pamahtaa 25 vuotta ikää täyteen minulla enkä ole vielä kyllästynyt tuohon pikku neitiin. :)

      • Sain selville että, jotkut puhuvat myös tuosta lajista nimellä Sarana Kilpikonna, mutta en tiedä kumpi sitten on se virallinen termi.


    • Kilpikonnaharrastaja

      www.herppi.net löytyy hyvää tietoa kilpikonnista ja eri lajeista.

    • ...

      Meillä on nelivarvaskilpikonna uros asustellut jo noin kolme vuotta ja oli heti alussa tosi tuttavallinen ja kiltti ja oikeesti kilpikonnanhoito-oppaiden neuvot menee oikeesti ihan metsään

    • sellasta

      " Kilpparikirjojen hoito-ohjeet menee kokemuksen myötä paljon metsään, joten niitä ei kannata lukea!" ja sitten vielä
      "oikeesti kilpikonnanhoito-oppaiden neuvot menee oikeesti ihan metsään"

      Juu kyllä...eikun mutu-tuntumalla sitten vaan hoitelemaan kaikki uudet konnien omistajat. Saadaan taas lukea viestejä "miksi konnani on vaisu, kun annoin sille jotain sieniä".
      Suurin osa opuksista antaa kylläkin väärää tietoa, mutta on kuitenkin olemassa mm. eräs hieman vanhempi opus, jonka tiedoilla ainakin omat konnani ovat pysyneet terveinä ja reippaina. Eli eivät ne kaikki kirjat nyt niin huonoja ole... Kyseistä läpyskää voi selvitellä sitten tuolta Herppi sivuilta, jos ei ennestään sitä tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      369
      1433
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      64
      952
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      86
      893
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      66
      870
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      609
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      604
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      574
    Aihe