mun poni on asustanu nyt reilu vuoden täyshoitotallissa ja nyt se on alkanu olemaan rasittavaa että aina täytyy kuskailla tai mennä pyörällä pitkä mastka kaiken lisäksi se on aika kallista kyseisellä tallilla. Meillä on naapurissa ollut hevosia ja sielä ois talli siivousta ja lamppuja vaille valmis. Kysyin äitiltä et oisko mahdollista jos me kunnostettais se talli ja otettais poni sinne ja sen seuraks joku hevonen. Ja se naapurin talli on äitin veljen joten sen puolesta ainakin saataisiin laittaa hevosia sinne.
elikkäs tähän asiaan ja kysymyksen:
Voiko jostain hankkia tallivuokralaista hevosineen ja sellaista että auttaisi talli töissä ja hevonen olisi kaverina mun ponille? kyllä tiedän että voi vuokrata karsinoita mutta voiko vaan jostain etsiä sellaisen joka tarvisi tallipaikkaa joka olisi halpa ja lähellä muiden hevosten kera, kun ei kuitenkaan ole mikään ratsastuskoulu?
omaan talliin
3
208
Vastaukset
- zipper
Kyllähän karsinapaikkoja voi vuokrata. Moni kaipaa ihan edullista tallia.
Mutta kannattaa kyllä tarkoin miettiä, haluaako oikeasti vieraan ihmisen hevosen riesaksi. Jos hevosille voi järjestää myös kunnolliset ulkoilutilat ja jos siellä on tarpeeksi varastotilaa rehuille, kuivikkeille ja hevosten tavaroille, en näe mitään syytä miksei se voisi onnistua. Totean kuitenkin, että useimmat haluavat hevosensa talliin missä on kunnollinen ratsastuskenttä, joten ellei teillä ole sellaista (tai jotain muuta vastaavaa tilaa kenttätylöskentelyä varten), voi olla ettei kaveria ihan helposti löydy.
Mutta voisit aloittaa kyselyt levittämällä tallilla sanaa että teillä on tuollaista suunnitteilla ja kaveria kaivataan. He voivat sitten viedä sanaa eteenpäin omien kavereidensa kautta, ehkä muillekin talleille jne.
Tai voit laittaa ilmoituksia vaikka kauppojen ilmoitustauluille, tai kertoa siitä tarkemmin täällä foorumilla. Missä talli on, millaiset tilat hevosilla on/tulee olemaan, paljonko maksaisi, mitä tallimaksuun sisältyy ja mahdolliset muut velvollisuudet, esim se tallitöissä auttaminen. Täällähän välistä kysellään edullisia tallipaikkoja ja moni on harmitellut sitä, että vanhemmat kieltäytyvät ostamasta hevosta kalliiden tallimaksujen takia, vaikka taidot ja kokemus riittäisivätkin.
Huomauttaisin myös (tietämättä omasta kokemuksestasi), että jos saat kaveriksesi jonkun joka on ratsastanut esim muutaman vuoden ja juuri saanut oman hevosen, onko sinulla tarpeeksi taitoa ja kokemusta opettaa ja auttaa häntä, jos hänelle tulee ongelmia omansa kanssa? Yleisellä tallilla on aina kokeneempia joilta kysyä neuvoa, mutta omassa tallissa ei sitä ylellisyyttä ole. Jos jomman kumman vanhemmat eivät ole kokeneita hevosihmisiä, olette omillanne. Eli varmista sekin puoli ennen kuin lyöt suunnitelmia lukkoon liian sitovasti.- poni tietäjä?
Moni etsii tallia jossa tallivuokra olisi halpa. Monet kuitenkin katsovat hyvää tallia jossa hevosen olisi mukava elää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574950Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813606SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352597SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962139Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632033Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211506Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051406