Minulla on uusi S40 Volvo. Auto on ylittänyt odotukseni monessa suhteessa. Yksi asia mikä hämmästyttää on todella surkeat lähivalot. Valokuvio ulottuu arviolta vain noin viiden metrin päähän auton keulasta!!! Onko kyseessä oikeasti surkeat lähivalot vai onko autoni valot totaalisen väärin suunnattu? Onko muilla samanlaisia kokemuksia valoista? Kaukovalot ovat ihan "normaalit". Jos kyseessä on ominaisuus, niin täytyy ihmetellä mihin on unohtunut turvallisuusnäkökulma tässä kohtaa. Näillä valoilla (tai tällä suuntauksella) auto on todella vaarallinen!
S40/ V50 lähivalot?
Torspo
54448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ed. autossa samaa oiretta. Vein valot säädettäväksi ja näyttivät 20 % liian alas (eikä maksanut mitään). Elikkä älä vaivaa asialla päätäsi vaan vie tarkistukseen. ps. Ole itse vieressä kun korkeus tarkistetaan niin homma hoituu.
Mittarivalovoimakkuussäätimen vierestä eli valokatkaisijan sekä sumuvalokatkaisijoiden alapuolelta. On vähän piilossa mutta siellä ne on. Ainakin minun V40 -00 mallissa on.
Säätimellä saa säädettyä lähivaloja ylös ja alas. Tarkoitus on pitää ne normaalikuormalla ylhäällä, jotta valokeila kantaisi mahd. pitkälle. Kun tavaratilaa lastataan niin, että auton peräosa madaltuu, pitää valoja säätää alemmaksi, ettei keila häikäise vastaantulijoita.
jos autossa on xenon valot niin ne näyttävät aina alas päin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!vaikka ne ovat kunnossa, valokeila on sellainen
Tarkista lähivalopolttimoiden asento umpion sisällä. Usein uusissa "pikkupolttimoissa" polttimo ei asetu paikalleen ja valot näyttävät mitä sattuu. Tämä selittäisi pitkien normaalin toiminnan kun kaukovaloissa on eri polttimot.
V50:n lähivalojen (vakiot, ei xenon tms) surkeus oli ikävä yllätys iltojen pimetessä.
Ongelma ei ole minusta (ja/tai minulla) suuntauksessa, vaan yksinkertaisesti siinä että valoa on vähän ja se on himmeää. Valokeilan ylärajan epämääräisyydestä huomaa että olis linssissä "hieman" parannettavaa.. valo on myös keilan yläreunassa kirkas, mutta muualla sitten huomattavasti himmeämpää.
Kaukovalot on hyvät, liiankin hyvät lähivaloihin verrattuna: märillä syysteillä vastaantulijan kohdatessa ja lähivaloille vaihtaessa tuntuu että päälle ei jäis kuin parkit.
Auttaiskohan polttimoitten vaihto? Oliskohan niissä merkillä väliä?