kuinka opetan??

sieni koira?

minun tekisi kovasti mieli opettaa koiraani etsimään erilaisia sieniä
Onko järkevää aloitaa vain yhdestä lajista, vai voinko heti opettaa etsimään esim. torvisieniä, tatteja, vahveroita??
Oppiikohan kuusi vuotias koira tätä enää??
Kuinka olette aloittaneet opetuksen, sisällä vai ulkona??
Esim. kannattaako kanttarelli tuoda olohuoneeseen, ja sen alle piilottaa makupala, vai onko heti parempi mennä metsään. Onko tässä vaara, että koira alkaa syödä metsästä kaiken syötäväksi kelpaavan??
kiitos

8

1361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uuno

      Vaarana on se, että koira alkaa syödä metsässä kaiken syötäväksi kelpaamattoman --------> Osta siis sienesi torilta, äläkä kiusaa vanhaa koiraa!

    • Mamavolf

      Kyllä sä voit opettaa kuusivuotiaalle koiralle ihan mitä haluat; tietenkin jos osaat opettaa.

      Ja sitähän kysyitkin.

      Mun neuvo on, että ensinkin älä huomioi tuota ed viestiä, kun se on joltain tyhmältä.

      Itse en osaa neuvoa, miten koiru oppisi, mutta sun pitää mennä vaikka googlessa katsoman, osaako joku jossai foorumissa neuvoa!

      Mullakin on kaksi koiraa ja olen miettinyt, miten ne oppisivat jonkun sienen näyttämään.

      Eli koira opetetaan metsässä---- Sille näytetään haluttu (esim kantarelli) sieni ja annetan sen haistaa.

      Sen jälkeen tuo näytetty viedään uusien luo ja koiralle annetaan vaikka makupaloja.

      Mutta, mä olen samaa yrittänyt omien koirieni kanssa, eivätkä ne ole mulle mitään näyttänet.

      Siispä...
      mä luulen, etä sun kannattaisi mennä johonkin lähiseudun (sun) koirakouluun ja sieltähän ne neuvot tulevat.

      Jäänpä seuraamaan tätä viestiketjua ja kommentoin, jos musta tuntuu, jos sellaiseen on aihetta!

      • Uuno

        Kyllä juttu on just niin ettei vanha koira uusia temppuja opi ja toinen juttu on se että en todellakaan ole tyhmä.
        Vanha on vaan vanha eikä enää ole kuin kiusaamista opettaa liian vaikeita asioita. Mutta jos haluaa koiralleen tai itselleen sienimyrkytyksen niin sit se on OK.
        Hyvä esimerkki on taannoinen tapaus, kun kaverini opetti mummoaan (78v) sienestämään.
        Oli kertonut osaavansa parin viikon jälkeen ne parhaat ja lähti sitten ominpäin metsään. Ihmettilimme kun hän soitteli löytäneensä paljon sieniä, vaikka samat paikat olimme itse vähän aikaisemmin turhaan kolunneet. Seuraavana päivänä mummo olikin jo sairaalassa kun selvisi kerättyjen sienien laatu! Siihen loppui se tarina. Mummo sentään selvisi teholta. Tosin sai uuden lempinimen "Seitikki-Selma".


      • xDS>fjcn
        Uuno kirjoitti:

        Kyllä juttu on just niin ettei vanha koira uusia temppuja opi ja toinen juttu on se että en todellakaan ole tyhmä.
        Vanha on vaan vanha eikä enää ole kuin kiusaamista opettaa liian vaikeita asioita. Mutta jos haluaa koiralleen tai itselleen sienimyrkytyksen niin sit se on OK.
        Hyvä esimerkki on taannoinen tapaus, kun kaverini opetti mummoaan (78v) sienestämään.
        Oli kertonut osaavansa parin viikon jälkeen ne parhaat ja lähti sitten ominpäin metsään. Ihmettilimme kun hän soitteli löytäneensä paljon sieniä, vaikka samat paikat olimme itse vähän aikaisemmin turhaan kolunneet. Seuraavana päivänä mummo olikin jo sairaalassa kun selvisi kerättyjen sienien laatu! Siihen loppui se tarina. Mummo sentään selvisi teholta. Tosin sai uuden lempinimen "Seitikki-Selma".

        sä olet tyhmä koirat ei ole niin tyhmiä kuin luulet tiedoksi vain että se oisi sama että 90 vuotias pappa etsis sen laseja ku koira (nuorempi) etsii sieniä
        sinulla ei nähtävästi ei ole koira kokemusta jos on nii säälin sitä koiraa


    • tuula

      Oon kuullut että on kirja jossa neuvotaan kuinka koiran voi opettaa näyttämään sieniä. Nimi oli joku kanttarellikoira...

      • Uuno

        se olikin "Seitikki-Sesse"


    • Kek

      Tuossa pari pykälää alempana on viestiketju, jonka otsikkona on "Kantarellikoira". Olen kirjoittanut siihen ketjuun vähän tekstiä opettamisesta. Olen opettanut useita sienikoiria ja nyt tämän viimeisen kanssa tulokset ovat tosi hyviä. Esimerkiksi viime viikonloppuna 7 täyttä ämpärillistä mustia torvisieniä, kosteikkovahveroita ja kanttarelleja.

      Kuusivuotias koira oppii asian aivan hyvin, tietysti vähän hitaammin kuin nuori koira. Uuden asian opettaminen ei ole kiusaamista, vaan teet sillä palveluksen koiralle. Useimpien koirien ongelma on, että ne eivät saa riittävästi virikkeitä. Siitä syystä vanhat koirat joskus alkavat käyttäytyä laiskan tuntuisesti.

      Jos opetat asian koiralle oikein, se kiinnostuu asiasta ja alkaa tykkäämään siitä. Periaate on, että koiraa ei saa pakottaa mihinkään. Kaikkein parasta on, jos koiran pystyy opettamaan antamatta mitään komentoja.

      Myrkkysienten syöminen on todellinen vaara. Siitä syystä kannattaa pitäytyä sieniin, joiden haju eroaa selvästi kaikista muista lajeista. Vahverot ovat tällaisia: niillä on selvä ominaishaju, jonka ihminenkin haistaa, ja jota ei ole millään muulla sienellä. Oma koirani etsii kaikkia vahveroita ja joskus syö niitä, mutta ei ole vähääkään kiinnostunut muista sienistä.

      Toinen täysin myrkytön ryhmä ovat tatit, mutta niitä ei minusta kannata opettaa koiralle. Syy on se, että aina kun koira löytää jotain, sitä on palkittava (makkaraa, lihaa, juustoa, mistä nyt koirasi tykkää). Vahveroita yleensä löytyy harvakseltaan (ellei satu löytämään kokonaista vahveropeltoa, mitä joskus sattuu), joten palkkion voi antaa aina vahverolauman löytyessä. Mutta jos alkaa palkitsemaan koiraa aina kun se löytää tatin, koira lihoo pian possuksi. Ja lisäksi suurin osa tateista on kuitenkin matoisia ja pois heitettäviä.

      Toinen merkittävä ero tattien ja vahveroiden välillä on, että tatit ihminen löytää helposti itsekin, mutta vahveroissa koira on aivan yliveto. Hajun perusteella koira löytää sienet, joita paraskaan ihmissienestäjä ei pysty havaitsemaan.

    • ronjaaaaaaa!!

      hei olen vasta 11vuotta mutta meillä on koira ja olen itse opettanut hänelle ekana makupalojen etsimisen ulkona eli etsimisen ekana ja silleen että annoin koiran haistaa maku palaa laitoin sen sisälle piilotin metsään ja sanoin etsi makupala se löysi sen sen jälkeen otin sienen laitoin ne nän eteen ja sanoin etsi kyllä se kovan vauhtioa metsään lähti ja kovaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      243
      6082
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      127
      5891
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      238
      4974
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      31
      4468
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      21
      4319
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      63
      4202
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4117
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3668
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      58
      2569
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      52
      1918
    Aihe