KYSYMYKSIÄ KOKENEILLE

(:)(:)

-miten hoitaa sarveiskavion halkeamia (tai mitä tehdä)
-suositteletteko tervalaastaria puremille tai että pitääkö se ötökät poissa haavasta?
- jos hevosen pulssi on kohonnut mitä pitäisi tehdä, suoraan eläinlääkärille soittoko?
-onko nämä tarpeeksi hevosien ensiapulaukussa: villapinteli haavoihin, desinfiktioaine puhdistukseen, pumpulia, sakset, taskulamppu, joku pehmittävä voide riviin ja kuumemittari ja vaseliini?
-Kuinka usein hevonen tulisi madottaa ja millä madotuslääkkeellä?
-entä milloin rokottaa ja mikä rokotus?
- milloin hevosen lämpö mitataan?
- jos kaviossa on haavoja mitä niihin voi pistää ettei hevoselle tule tetanusta?

iiiso kiitos näin etukäteen kaikille ketkä vastaa!

3

2062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep4

      En nyt kaikkiin osaa vastata mutta joihinkin :D

      - jos hevosen pulssi on kohonnut mitä pitäisi tehdä, suoraan eläinlääkärille soittoko?
      Ekana tarkistaisin, onko hepassa jotain muuta vikaa (turvotusta tai lämpöä jaloissa, kipua vatsassa (painele vatsaa/kylkiä), syökö normaalisti jne...). Jos heppa on kaikin puolin normaali, seuraisin sitä jonkin aikaa miten asia etenee.
      Pulssihan nousee ihan vaan jos vaikka jännittää tai liikkuu paljon. Jos pulssi myös tasoittuu kun heppa rentoutuu, kaikki on normaalisti.
      Tietysti jos heppa alkaa oireilemaan muutenkin, toimin tilanteen mukaan.

      -onko nämä tarpeeksi hevosien ensiapulaukussa: villapinteli haavoihin, desinfiktioaine puhdistukseen, pumpulia, sakset, taskulamppu, joku pehmittävä voide riviin ja kuumemittari ja vaseliini?

      Ihan fiksulta kuulostaa. Lisäisin vielä jonkun kylmäpussin, kertakäyttöset itse viilenevät kylmäpussit (saa apteekista) on käteviä, jos hätätilanteessa tarvitsee äkkiä kylmätä (ihmistä tai hevosta...). Aina kun ei ole kylmää vettä heti saatavilla.
      Villapintelin sijasta käy myös fleece. Pinteli on hyvä olla, koska sillä saa hyvin sidottua jalkaan esim. lääkehauteen tai kylmäpussin.
      Suihkutettava desinfiointiaine on kätevää, sitä on helppo laittaa pikkunaarmuihin. Liilaksi värjäävä aine on minusta paras, koska tällöin näke helposti mihin ainetta on suihkutettu.
      Kertakäyttöhanskat on myös hyviä, jos tarvitsee esim. takapäätä tutkia. Ja kertakäyttöhanskaa voi myös käyttää kuumemittarin suojana.


      -Kuinka usein hevonen tulisi madottaa ja millä madotuslääkkeellä?
      Toisilla talleilla otetaan lantanäyte ja testataan matojen määrä. Tällön tietty madotetaan vain kun matoja on. Jos lantanäytettä ei oteta, madotetaan yleensä 2-4krt vuodessa. Matolääkettä on hyvä vaihdella, ettei madot tule immuuneiksi.

      -entä milloin rokottaa ja mikä rokotus?
      Rokotuksista löytyy paljon infoa netistä, kun haet "rokotus hevonen".

      - milloin hevosen lämpö mitataan?
      Se kannattaa mitata ajoittain ihan vaikka hevonen olisi tervekin, jotta tietää mikä oman hepan lämpö on terveenä. Muuten lämpö mitataan tietysti silloin kun epäillään että hevosella saattaisi lämpöä olla.

      - jos kaviossa on haavoja mitä niihin voi pistää ettei hevoselle tule tetanusta?
      Kavioon ei tule haavoja mutta kavionrajaan/vuohiseen herkästi tulee. Imppari on se yleisin ongelma, mikä haavoista tulee.
      Haava kannattaa huuhdella kunnolla, kylmätä ja putsata desinfiointiaineella. Jos haava on ihan kavionrajassa, ei siihen kauheasti mitään voi laittaa, koska kääreet on vaikea saada pysymään.
      Rasvaa ei pidä laittaa avoimeen haavaan, koska lika vaan tarttuu siihen!

    • Kasiro

      Jep4 tuossa jo vastasikin suurimpaan osaan kysymyksiä.
      Lisäisin kuitenkin vastauksen ekaan kysymykseen: Sarveiskavion halkeamat hoidetaan pitämällä kavio kosteana eli varsinkin kuivaan aikaan kesällä letkutetaan kaviota usean kerran päivässä. Tai laitetaan hevonen pari kertaa päivässä puoleksi tunniksi seisomaan veteen. Syksyllä yöllinen kaste kostuttaa riittävästi ja talvella lumi. Kun kavio kasvaa, niin halkeamapaikka " valuu " alemmas ja alemmas kunnes vuollaan normaalissa kengityksessä pois. Kuitenkin silloin tällöin, kun halkeama alkaa olla kavion alareunassa hevoselle joudutaan laittamaan rengaskenkä ettei kavio murru.

      Jos tarkoitat itikoiden puremia niin paras keino on pitää itikät loitolla mahdollisuuksien mukaan.

      Ensiapulaukkuun laittaisin lisäksi sidetaitoksia ja sideharsoa. Kyllä siteen saa pysymään ruununrajassa mutta se täytyy tietää miten se laitetaan. Mutta useimmiten sääri on se paikka mihin sitä tarvitaan.

      Meillä madotetaan kahdesti vuodessa, keväällä ennen laitumelle menoa ja syksyllä kun laidunkausi loppuu.

    • Piti sanoa samaa, mutta Kasiro ehti ensin. Omana lisäyksenä sanoisin vielä, että minä en laittaisi haavoihin minkäänlaista pinteliä. Villaa varsinkaan... Haavojen täytyy saada hengittää tai ne helposti tulehtuvat. Suojata ne toki täytyy jos ovat vähänkään isompia, mutta sidetaitos ja -harso riittävät siihen tarkoitukseen aivan mainiosti.

      EA-laukkuun voisi lisätä myös tavallista laastaria ja särkylääkkeitä ihmisiä varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      206
      2804
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      961
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      114
      932
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      916
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      889
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      310
      886
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      501
      834
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    Aihe