Mitä C-Paperit tarkoittaa?

Mitä se tarkoittaa? Onko se vapautus armeijaan menosta vai pitääkö mennä siviilipalvelukseen armeijan sijasta?
6118168
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 61

Vanhimmat

C-papereilla saa vapautuksen armeijasta rauhan aikana. Sivariin ei pidä mennä.

Äänestä

Kiitos vastauksesta!

Äänestä

C-paperit tarkottaa että olet vitun läski, autisti, mielenvikanen tai kaikkia näitä kolmea.

Äänestä
  • onko sulla jotaki autisteja vastaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    onko sulla jotaki autisteja vastaan?

    Ei ole, greta on ihan terve päästään....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    onko sulla jotaki autisteja vastaan?

    Eikö saa olla vai?

    Äänestä

  • Reps

    Äänestä

  • Eikä. Se tarkoittaa et sul on Adhd

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Eikä. Se tarkoittaa et sul on Adhd

    Ceeppari?

    Äänestä

C-Paprut...on liian älykäs juoksutettavaksi tai kantamaan pakoloisten laukkuja.

Äänestä
  • Töysin samaa mieltä. Vain tyhmät menee kantamaan laukkuja ilman palkkaa samalla kun etuoikeutettuja naisia ei velvollisuudet koske. Vanhat miehet on suorastaa vajaaälyisiä kun kannattavat tätä miehille pakollista orjatyötä. Onneksi istuvat kohta vanhainkodeissa.

    Äänestä

  • Jep

    Äänestä

C-papereilla voi aivan hyvin kuurata varuskunnan vessoja ja kuoria pottuja.

Äänestä

C-paperit ovat todiste hyvästä mielenterveydestä. Mielenterveysongelmista kärsivä ei nimittäin voi C-papereita saada.

1Äänestä
  • Ja myös todiste älykkyydestä. Vain tyhmä menee tekemään töitä ilmaisin ilman palkkaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja myös todiste älykkyydestä. Vain tyhmä menee tekemään töitä ilmaisin ilman palkkaa.

    Miksi sitten teet yleensä koskaan suomessa töitä? Suomessa et saa kuin paskaa palkkaa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja myös todiste älykkyydestä. Vain tyhmä menee tekemään töitä ilmaisin ilman palkkaa.

    C-papereilla ei tarvitse hakea mitään muitakaan töitä.

    Äänestä

  • ite sain kyllä c-paperit kärsiessäni mielenterveysongelmista

    Äänestä

Mää kävin armeijan etänä, nyt on everstin jämät kaulassa!😷😷😷😷

Äänestä
  • Söitkö kokonaan?

    Äänestä

  • Vaan? Kenraalilutiksi juuri ylennettiin mut kun markkinoin intille uuden laukunkantotekniikan etänä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaan? Kenraalilutiksi juuri ylennettiin mut kun markkinoin intille uuden laukunkantotekniikan etänä!

    Ettet vaan ole vokissa rattopoikana?

    Äänestä

Suomen kommunistiarmeijassa nuorukaisen asema muuttuu hetkessä vapaasta kansalaisesta vangiksi. Ainut, mikä erottaa orja-armeijan alokkaan muista vangeista, on se, että vankilavankien ei tarvitse leikata hiuksia, niillä on parempi palkka ja vapaampi ympäristö lusia kakku pois.

Armeijassa olet vartioidulla alueella, pois et pääse ilman lupaa, orja-armeijassa on myös nimenhuudot, jottei kukaan pääse karkuun.

Kannattaa miettiä, mitä voi tehdä, ennen kuin joutuu tuollaiseen paikkaan suljetuksi ja nöyryytettäväksi, se on jo niin helvetin noloakin olla vangittuna orjana.

1Äänestä
  • Lisäksi orjuus on vielä kommunistifeministiarmeijassa sukupuolitettua eli koskee vain miehiä. Olemme samassa kastissa ihmisoikeuksissa Venäjän, Valko-Venäjän ja Pohjois-Korean kanssa.

    1Äänestä

  • Armeija ei sovi kaikille, etenkin pelkurit mamma pojat joilla pärähtää itku kun pikkuisen mennään pois mukavuusalueelta, sitten aletaan keksimään kaikkea syitä miksi armeija on niin huono ja paha, totuus on kuitenkin että heitä pelottaa itseään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Armeija ei sovi kaikille, etenkin pelkurit mamma pojat joilla pärähtää itku kun pikkuisen mennään pois mukavuusalueelta, sitten aletaan keksimään kaikkea syitä miksi armeija on niin huono ja paha, totuus on kuitenkin että heitä pelottaa itseään.

    Miksi pitäisi tehtä työtä ilman palkkaa? Palkaksi saa vain feministien haukut miten Suomimies on kaiken pahan alku. Vain tyhmä puolustaa feministien roskasakkia ilmaisin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Armeija ei sovi kaikille, etenkin pelkurit mamma pojat joilla pärähtää itku kun pikkuisen mennään pois mukavuusalueelta, sitten aletaan keksimään kaikkea syitä miksi armeija on niin huono ja paha, totuus on kuitenkin että heitä pelottaa itseään.

    Esim pakolaiset on kaikki sotilaskarkureita

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Armeija ei sovi kaikille, etenkin pelkurit mamma pojat joilla pärähtää itku kun pikkuisen mennään pois mukavuusalueelta, sitten aletaan keksimään kaikkea syitä miksi armeija on niin huono ja paha, totuus on kuitenkin että heitä pelottaa itseään.

    Sun kaltaisia paska housuja täällä onkin tarpeeksi.

    Äänestä

Vääpeli on aina A-pareiden aapeli, kuin apina, mutta niin, jos tosiaan armeijauraa haluaa, on varma ruoka, kuten normaalissa vaativassa bisnes-maailmassa ei ole ja jos pität tarkkuusammunnasta... jne.

Äänestä

C-paperit on merkki korkeammasta älykkyydestä.
C-paperi oikeuttaa vapautukseen varusmiespalveluksesta rauhan aikana.

Äänestä

C-paperit tarkoittaa täysin hyödytöntä ja yhteiskuntakelvotonta ihmistä.

Äänestä
  • Ei tarkoita vaan pelkästään viisasta joka ei ala tehdä työtä ilmaiseksi nalkuttavien feministien hyväksi.

    Äänestä

  • Haista sinö paska!

    Äänestä

Joko yrität lintsata armeijasta kun tollasia kyselet. Nuoret pakolaiset on kaikki sotilaskarkureita

Äänestä

C-papereilla tulee mennä tiskaamaan astioita ammattikoulun tai vanhainkodin keittiölle 6kuukaudeksi.

Äänestä

C-Paprut= Ceeppari mikä ammutaan sodan syttyessä.

Äänestä

C-luokkaan määrätty saa rauhan aikana vapautuksen varusmieskoulutuksesta, mutta C-mies voidaan kutsua vakavassa kriisissä tai sodan syttyessä palvelemaan armeijassa.

Jos C-paperit hankkinut haluaa vapautua kokonaan armeijasta kaikissa olosuhteissa eli myös sodan aikana, tulee hänen ilmoittautua varareservinkieltäytyjäksi eli lähettää silviilipalveluskeskukselle siviilipalvelushakemus (löytyy netistä).
Tällöin rauhan aikana vapautuksen saanut C-mies siirretään armeijan varareservistä siviilipalveluksen lisävarantoon.
Mitään muuta ei tarvitse tehdä sillä terveydellisistä syistä C-vapautettua ei kutsuta myöskään siviilipalveluskoulutukseen.

Siviilipalveluksen lisävarantoon kerran siirrettyä ei voida pakottaa enää missään olosuhteissa palvelemaan armeijan alaisuudessa.

Myös nostoväen kolmanteen luokkaan siirretyillä ikämiesreserviläisillä on mahdollisuus kieltäytyä armeijan varareservistä ja siirtyä siviilipalvelun lisävarantoon em. tavalla.

Äänestä

C-paperit saa kyllä ihan muistakin terveydellisistä syistä kuin mielenterveyden ongelmista... On monia pitkäaikasia sairauksia joilla c-paperit voidaan määrätä. Mm nivelreuma ta diabetes.

Äänestä

C-Papru on pelkurin papru ja sen kantaja tullaan ampumaan ulkovessan taakse kun sotatila koittaa.

Äänestä
  • Sinulla on syytäkin olla katkera ja kateellinen niille fiksummille, jotka ovat osanneet hankkia vapautuksen tuosta miespuolisia koskevasta nolosta ja häpeällisestä sukupuoliorjuudesta.

    C paperit tarkoittaa sitä, että on vapaa, eikä ehdonalaisessa vapaudessa, kuten armeijaan ja reserviin joutuneet.
    Reserviin kuuluva ei voi päättää omasta kehostaan, se on valtion omaisuutta siihen asti, kun täyttää 60 vuotta. Eli sinä et tapa ketään, mutta sinut voidaan tappaa, koska olet velvoitettu uhrautumaan.
    Koska tahansa sinut voidaan määrätä kertausharjoituksiin nöyryytettäväksi, tai tapettavaksi sotaan. Pelkkä liikekannallepano tuhoaa sinun elämäsi kaikki rakenteet.

    Olit helvetin tyhmä, kun kävit intin, toivottavasti kärsit siitä jatkossakin, eiköhän tuo ryssä ala höökimään ukrainan jälkeen, päästään sinustakin lopullisesti eroon ;D

    Äänestä

C- paperit tarkoittaa monenlaista. Jos C eteen laitetaan kirjain W, saadaan WC- paperit, eli papereita joita käytetään WC: ä asioidessa.

Äänestä

Ei ole miehen mitta jos ei viitsi inttiä käydä vellihousuja tyystin

Äänestä
  • Olet oikeassa, ei intti todellakaan ole miehen mitta.

    Miehen mitta on se, ettet anna itseäsi nöyryyttää, jos inttiin joudut, miehestä EI tehdään nöyrää pelleä, orjan luoteiset alistuu.

    Äänestä

Onko T-paperit kaikista kovimmat mitkä voi saada?.

Äänestä

C-paperit tarkoittaa että on mahdollisuus hakeutua vapaaksi armeijasta pysyvästi.

Äänestä
  • Ei tarkoita, se tarkoittaa että kelpaa miinakentälle kävelemään ennen etulinjan joukkoja ja on näin ollen hyödyksi armeijalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Ei tarkoita, se tarkoittaa että kelpaa miinakentälle kävelemään ennen etulinjan joukkoja ja on näin ollen hyödyksi armeijalle.

    Voisit sivistää itseäsi hieman, ei tarvitsisi kirjoitella tuollaisia höpöjä!
    C-papereilla voi hakeutua sivariksi, jolloin ei tarvitse osallistua armeijan toimiin.

    Äänestä

  • Mitään pysyviä vapautuksia ei ole. Miten joku voi olla noin palikka, että tulee selittään että C-papereilla saa takuuvarman vapautuksen, kun jumaliste vähän lukemalla saa selville että kyseessä on vapautus R A U H A N A I K A N A. Kun sota tulee, C-mies on siellä nostoväessä. Edes sivarikaan ei auta sillä sota-aikana katsotaan näitä vakaumuksia ja vapautuksia vähän erilailla. Jollain rauhanaatteilla pyyhitään persettä, samoin kuin muilla vakaumuksilla. Jos on läski ja laiska niin keinot löytyy laihtumiseen ja motivaation kohotukseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Voisit sivistää itseäsi hieman, ei tarvitsisi kirjoitella tuollaisia höpöjä!
    C-papereilla voi hakeutua sivariksi, jolloin ei tarvitse osallistua armeijan toimiin.

    Vain rauhan aikana. Puhe olikin sodan ajan tehtävistä.

    Äänestä

C-paperit voi tulla myös armeijan jälkeen jos tulee esim joku paha krooninen sairaus. Hakemus lääkärintodistuksen kanssa aluetoimistoon riittää.

Äänestä

C-miehet ovat näitä nyky humanistien jälkeläisiä.

Yleensä läskejä tietokoneen pelaajia, äitinsä rahoilla eläviä noin 26-vuotiaita läskipalleroita.

Äänestä

C-paperit saaneen tai sellaiset hankkivan kannattaa hakeutua siviilipalvelusvelvolliseksi. Rauhan ajaksi vapautettua ei kutsuta siviilipalvelukseen rauhan aikana.

Tässä hyvät ohjeet:

-> Kerro yksityiselle psykiatrille masennus-/ahdistusoireistasi ja epäile armeijan aiheuttaman henkisen paineen heikentävän opiskelu- tai työkykyäsi. Vetoa myös aiempiin kokemuksiisi kiusatuksi tulemisesta ja niistä jääneisiin traumoihin.
-> Ota lääkäriltä saamasi B-lausunto kutsuntoihin tai kutsuntojen jälkeen vapautusta haettaessa lähetä se puolustusvoimien esikuntaan
-> Saa vapautus rauhan ajaksi (C-mies)
-> Hae siviilipalvelukseen täyttämällä sivarihakemus ja lähettämällä se puolustusvoimien aluetoimistolle
-> PV:n aluetoimisto ilmoittaa siirrostasi siviilipalvelusvelvolliseksi
-> Siviilipalveluskeskus ilmoittaa ettei kutsu sinua siviilipalvelukseen, koska olet saanut rauhan ajaksi vapautuksen terveydellisten syiden perusteella
-> Nauti elämästäsi, olet lopun iäksesi vapautettu armeijasta myös sotien ajaksi!

Kyseisellä tavalla hankittu vapautus vastaa käytännössä vanhaa D-miehen paperia eli täysvapautus armeijasta rauhan ja sodan aikana.

Lisätietoa ja tukea vapautuksen hankkimiseksi saat Aseistakieltäytyjäliitosta.

Äänestä

Mitä WC-Paperit tarkoittaa? 👉🧻

Äänestä

C-Paperit tarkoittaa sitä, että sinulla on marsalkansauva repussasi.⚔️💪🦁🇫🇮🎒👍

Äänestä

C-paperit tarkoittaa että olet osannut toimia fiksusti ja sinulla on mahdollisuus hakeutua siviilipalvelusvelvolliseksi eli niin tehdessäsi saat vapautuksen armeijasta myös sodan ajaksi.

Äänestä

C-mies on läskipallero mikä pitäisi lähettää seitin saarelle

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Eihelv kirjoitti:

Mitä se tarkoittaa? Onko se vapautus armeijaan menosta vai pitääkö mennä siviilipalvelukseen armeijan sijasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu