Uusi kilppari(?)

Viiksi vallu:3

Omistan n.6 vuotiaan uros kilpparin, ja rupesin miettimään että voisinko hankkia toisen uroksen kilpparini kaveriksi? Ja jos voi, pitäisikö kilpikonnien olla samaa rotua/ikäisiä?:)

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konna-mamma

      En suosittele kahta urosta samaan, ellet pysty varmistamaan, ettei tule liian kovaa reviiritaistelua. Eli, kun olet pois kotoa, konnat eri huoneisiin! Kannattaa mieluummin hankkia naaras ja rodulla ei todellakaan ole väliä. Minulla on ollut samaan aikaan 5 kilpikonnaa (reunuskonna-neiti, leopardikonna-uros, 3 nelivarvasvauvaa) ja kaikki nukkuivat sulassa sovussa samassa nurkassa, eikä leopardiJÄTTI koskaan tallannut pieniä vauvoja, vaan varoi niitä. Nyt minulla on 2 pelastettua nelivarvasta (uros 16v. ja naaras 26v.), jotka ovat mamman silmäterät ja sylikonnia. :D Jos rakastat ja hellit konniasi, niin ne antaa paljon takaisin omalla hauskalla tavallaan! Ja tiedän sanoa, sillä olen 37 vuotta kasvanut mokomien keskellä, enkä ilman osaisi elää! ;)

      T: Konna-mamma

      • Kilpikonnaharrastaja

        Huhhuh mikä vastaus sinulla. Ei koskaan erilajisia kilpikonnia samoihin tiloihin. Jokaisella lajilla on erilaiset vaatimukset ympäristölle, esim. terraariossa pidettävä kosteus.

        Kilpikonnat eivät ole lattiaeläjiä ellei lattialle pysty toteuttamaan epätasaista lattiaa pehmeämpää maastoa. Mikäli kilpikonna kävelee kovalla lattialla ikänsä, kärsii esimerkiksi takajalkojen kehitys eli takajalat sojottavat takaviistoon koko ajan kävellessä eli vähän kuin työntäisivät itseään eteenpäin takajaloillaan.

        Kilpikonnat eivät ole sylilemmikkejä. Mikäli kilpikonna on sylissä paikoillaan, on kyse vain siitä, että se hakee ihmisestä lämpöä. Antakaa hakea lämpö mieluummin lämpölampusta.

        Alkuperäiselle kysyjälle: Kahta urosta ei samalle reviirille. Uros ja naaraskaan eivät välttämättä tule toimeen keskenään kuten eivät välttämättä kaksi naarastakaan. Esimerkiksi nelivarvasurokset ovat helposti erittäin agressiivisia naaraita kohtaan kosiopuuhissa (poikkeuksia toki on). Ja tosiaan samassa terraariossa vain saman lajisia kilpikonnia, joille tulee järjestää lajin mukainen ympäristö.

        Kilpikonnat ovat enemmänkin hoidokkeja kuin lemmikkejä.


    • Tiedoton:D

      Kiitos tiedosta!:) Tuli vielä mieleen että jos hankin sitten naaraan konnani kaveriksi, niin miten vältyn poikasilta?:)

      • Kilpikonnaharrastaja

        Kilpikonnat munivat eli mikäli ei halua poikasia, munat heitetään roskiin. Ja vaikka haluaisitkin poikasia, onnistunut munien haudonta on hankalaa.

        En halua yrittää pilata konnakuumettasi mutta varaudu myös siihen, että uros ja naaras eivät välttämättä tulekaan toimeen keskenään tai saattavat alkuun tulla ja sitten eivät enää tulekaan. Tai uros saattaa piiritellä kosiomielessä naarasta liikaa, jolloin naaras stressaantuu ja voi huonosti. Eli varaudu siihen, että sinulle saattaa jossain vaiheessa olla kaksi terraariota, molemmille omansa.

        Ja toinen konna ehdottomasti samaa lajia kuin tämä sinulla nyt jo oleva konna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2151
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      1992
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1920
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      386
      1645
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1454
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe