Jyrkät portaat ja tuki

Nainen _ 58

Unessa minä sain tukea korkeissa portaissa. Portaat olivat todella jyrkät ja pitkät. Nousin niitä kaksi eri kertaa ylös, molemmilla kertaa Jyrki Katainen tuki kädellään minua hellän isällisesti. En varsinaisesti tarvinnut apua, mutta tuntui hyvältä, että sain apua. Portaiden ylätasanteella hän hävisi jonnekin ihmisten joukkoon. Rappuset olivat ikään kuin luentosalin reunassa seinän vieressä, mutta paljon normaalia jyrkemmät ja pidemmät.

Pyydän taitajia tulkitsemaan untani.

1

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielenkiintoinen ja erikoinen uni. Kiitos, että jaoit sen meille palstaa seuraaville.

      Nukkumisen aikana ihminen kokee ja käy läpi ajatuksia, tunteita sekä aistihavaintoja. Ne sekoittuvat mielikuvikuvituksen vaikutuksesta kuviksi, ainakin näkevillä ihmisillä.

      Unessasi koit saaneesi tukea ja olet mitä ilmeisemmin tyytyväinen saamaasi.

      Mielikuvituksesi maalasi sinulle kuvan korkeista ja jyrkistä portaista. Lähes jokainen ihminen sellaiset nähtyään ajattelee niitä haasteena ja vaikeutena. Varmasti ne Sinullekin ovat jotain sellaista edustaneet. Nousit haasteellisia portaita kahdesti. Voisiko tämä olla viittaus sekä nuoruuteen että tulevaan vanhuuteen?

      Ihmisillä voi olla erilaisia vaikeita aikoja. Usein ne vaikeat ajat liittyvät lapsuuteen/nuoruuteen ja vanhuuteen. Tai pikemminkin lapsuudessamme ja nuoruudessamme meitä tuetaan ja jonkinlaista tukea toivomme yleensä saavamme vanhuudessammekin. Muut vaikeat ajat koemme ilman "isää".

      Kuvailit Jyrki Kataisen tukeneen Sinua molemmilla kerroilla kivutessasi. Et varsinaisesti tarvinnut apua, mutta tottakai se tuntui hyvältä. Jyrki tuki isällisesti. Kerroit myös portaiden muistuttaneen luentosalin portaita.

      Olisiko tässä ollut viittaus omaan isääsi? Kenties olet unesi aikana muistellut lapsuuttasi, isääsi ja turvaa, jota hän toi. Kenties viittaus luentosaliin muistutti siitä, että hän tuki opiskeluasikin. Elämän opinportaita ne taitavat ainakin olla. Viittaavat opiskeluun, opintoihin ja oppiin, mutta ovat vaikeammat ja haastavammat kuin kukaan saattoi luentosalissa ajatellakaan.

      Kahdesti samojen portaiden nouseminen saattaisi viitata juuri lapsuuteen ja sitten vanhuuteen. Koet saaneesi Kataiselta tukea molempiin nousuihin. Ensimmäinen kerta viitannee isääsi, toinen kerta ehkä valtioon, tai sitten edelleen isääsi. Voit tietysti olla Jyrkin hyväkin ystävä, jolloin ajatusten ja tunteiden tulkitseminen pitää aloittaa eri lähtökohdista.

      Unesi aikana olet kokenut ettet varsinaisesti ole apua tarvinnut, mutta tuki tuntuu aina hyvältä.

      Nuorena ei kukaan varmasti olisi itsenäistymispyrkimyksissään suoranaisesti tukea halunnut, mutta vanhemmat sitä tuppaavat antamaan. Olet saattanut tuntea unesi aikana kiitollisuutta isällesi varhaisesta tukemisesta, siis ihan isänä olemisesta. Toisaalta olet saattanut miettiä myös tulevaa vanhuutta, jolloin isäsi ei kenties olekaan tukemassa. Unesi ei ole ollut ahdistava, joten lienet ajatellut aikoinaan saaneesi tuen riitävän edelleen, vaikka et sitä suoranaisesti tarvitsekaan. Unesi voisi viitata myös eläkkeeseen, siis valtioon elättäjänä.

      Kerrot, että Katainen hävisi portaiden ylätasanteella ihmisten joukkoon. Hän siis jätti sinut yksin. Tapahtuiko tämä molemmilla kerroilla?

      Olet saattanut kokea, että vaikka tuki ja turva oli vaikeassa tilanteessa, niin jäit sitä ilman kun "portaat" päättyivät. Olet saattanut menettää isäsi nuoruudessasi ja muistelit häntä kaiholla. Kenties koet, että isäsi on edelleen läsnä jollain tavalla, neuvojen ja Kataisen/valtion muodossa kenties. Ajatuksesi lienee kuitenkin ollut, että vaikeuksissa tuki tuntuu hyvältä, mutta sen jälkeen on askellettava yksin.

      Unessasi Olet saattanut muistella menneitä ja ounastella tulevia ilman huolia, vaikka vaikeuksia on ollut ja tullee olemaankin.

      Mitä enemmän untaan muistelee, miettii ja käy läpi, sitä paremmin untaan ymmärtää sekä ajatuksiaan niiden taustalla. Monet yksityiskohdat tuovat mieleen ikäviä ajatuksia, mutta niin meidän mielemme toimii. Monet asiat ja tunteet ovat mielessä samaan aikaan. Voimme rakastaa ja vihata samaa henkilöä. Unissa monet henkilöt sekoittuvat toisiinsa. Muistamme hahmosta vain yhden henkilön. Kuitenkin kun tarkemmin mietimme, hänellä oli paljon toisille henkilöille kuuluneita asusteita, koruja, ominaisuuksia, jne. Kaikki mielleyhtymät tulee ottaa huomioon. Omien unien hajoittaminen alkutekijöihinsä on mielenkiintoinen harrastus. Loppujen lopuksi kaikkien unialkioiden takaa saattaa paljastua ajatuksia, joita et koskaan uskonut ajattelevasikaan.

      Ihmismieli voi olla syöveri tai jatkuvan innoituksen lähde, muusa.


      Koemme unissamme enemmän kuin ensinäkemältä vaikuttaa.

      Kauniita unia..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2740
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      347
      2387
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2182
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      34
      2136
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1768
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1292
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1289
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      66
      1145
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1140
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      4
      1105
    Aihe