Terveydenhuollon järjestely veikkaus

Katsotaan miten hyvin suomi24-lukujat pystyvät ennustamaan:
vaihtoehdot ovat:
1 = koko terveystoimi ulkoistetaan perustettavalle yritykselle
X = säilytään kunnan vastuulla mutta tehdään sopeutuksia
2 = ei saada mitään päätöstä lokakuun loppuun mennessä

vastaukset voitte lähettää tämän avauksen alle; myös kommentointi olisi jopa suotavaa.
8194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

2 = ei päätöstä.

Pieksämäellä ei osata ottaa eikä ainakaan välitetä laista, asetuksista ja viranomaismääräyksistä. Tämän vuoksi tämän koko luokan asiassa ulkopuoliset tahot joutuvat puuttumaan asiaan. Muodollinen päätös voidaan runnoa läpi, mutta tavalla tai toisella asia palautuu uuteen käsittelyyn tai käy niin kuin Ideaparkin kohdalla eli koko homma kuivuu kokoon.

Asioiden huolellinen valmistelu ottaa oman aikansa. Tässä ajassa ei tämän koko luokan asiassa ehditä käymään hallintolain ja asian vaatimaa monipuolista julkista keskustelua sekä pohtimaan eri vaihtoehtojen kaikki näkökulmia. Tässä on taas kerran yritys viedä maaliin kabinettipäätös. Kaupungin virkamiesjohdolta on vain jäänyt huomaamatta, että aika on ajanut heidän ohitseen, mitä tulee julkisen organisaation johtamiseen.

Viisaampaa olisi aloittaa vakavat sote-neuvottelut vähintään Varkauden ja Mikkelin kanssa. Kenenkään on turha kuvitella, että nykyisen hallinnon säilyttäminen kaupungissa ja perusturvan käytännön toteuttamisen ulkoistaminen yksityiselle olisi halvempi ratkaisu tai palvelutaso tällä tavalla säilyisi.

Äänestä

Onko aluesairaalan osastot remontoitu ennen sulkemista
1 Terveystalolle
2 Attendo MedOnelle
3 Mehiläiselle

Rivi 3
Miksi kaupungilla on kiire suunnitella rahojen tuhlausta koulukombinaattiiin (joka yllättävästi onkin kokonaisuutena oppilaskuljetuksineen ym. kalliimpi kuin toiminnan jatkaminen entisissä kiinteistöissä olisi ollut), uuteen kaupungintaloon, kylpylään, keskustan venetsialaistyylisiin kanaviin ja muihin korkealentoisiin projekteihin kun peruspalveluiden ylläpitoonkaan ei ole rahaa?

1 Joku rakennusliike tarvitsee isoja urakoita saunakavereilta.
X Pakkoliitos rutiköyhän Varkauden kanssa tyhjentäisi Pieksämäen kassan, joten
on parempi tuhlata kaikki rahat kiireesti itse niin ettei varkautelaisille jää
mitään muuta kuin osuus veloista.
2 Menossa on tosi-tv-formaatti PMK-talo (Pieksämäen kaupungintalo) jossa
joukko päättäjiä ja virkamiehiä on suljettu tilaan josta ei ole yhteyksiä
ympäröivään todellisuuteen.

Äänestä

Hyvää iltaa. Tämä on testilähetys. Terveydenhuollon järjestelyveikkaus jatkuu edelleen.

Äänestä
  • Onko Pieksämäkeläisille lähin sairaala tulevaisuudessa (viiden vuoden kuluttua)

    1 = Varkaudessa
    X = Pieksämäellä
    2 = Mikkelissä

    Toivottavasti oikea vastaus olisi X. Tänään meille Pieksämäkeläisillekin jaetusssa Varkauden lehdessä oli juttua Varkauden terveydenhuollosta johon oli saatu palkattua omia lääkäreitä ja homma tuntui toimivan. Pahoin pelkään, että itsenäisenä kuntana, jossa Mikkeli järjestää SOTE palvelut tai Mikkeliin liityttäessä oikea vaihtoehto on 2.

    Äänestä

Hyvää iltaa. Arvonta lähestyy, vielä ehtii mukaan.

Äänestä
  • En tiedä arvonnasta, mutta tuntuu ettei nyt mikään toimi. Varmaankin odortellaan päätöksiä millä resusseilla jatketaan. Asiakkeitten kannaltahan tämä tilanne ei ole hyvä. Tänään kuulin, että eräs henkilö oli vienyt reseptejä uusittavaksi kaksi viikkoa sitten, Mennessään hakemaan lääkkeitä apteekista niitä ei oltu uusittu, Kuuntelin vierestä ajatellen, että tämä voisi osua minullekkin. Toivon , ettei kysymys ollut mistään elintärkeästä lääkkeestä.

    Äänestä

  • pmtk kirjoitti:

    En tiedä arvonnasta, mutta tuntuu ettei nyt mikään toimi. Varmaankin odortellaan päätöksiä millä resusseilla jatketaan. Asiakkeitten kannaltahan tämä tilanne ei ole hyvä. Tänään kuulin, että eräs henkilö oli vienyt reseptejä uusittavaksi kaksi viikkoa sitten, Mennessään hakemaan lääkkeitä apteekista niitä ei oltu uusittu, Kuuntelin vierestä ajatellen, että tämä voisi osua minullekkin. Toivon , ettei kysymys ollut mistään elintärkeästä lääkkeestä.

    Pitäkää vaan P-mäellä huoli että mielenterveyspalvelut toimii, nehän on siellä tärkeimmät

    Äänestä

  • toimii1 kirjoitti:

    Pitäkää vaan P-mäellä huoli että mielenterveyspalvelut toimii, nehän on siellä tärkeimmät

    Niinkö veikkaat? Elämästä voi nauttia. https://www.youtube.com/watch?v=ZofPpiLWKl0

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jännitystä syksyyn kirjoitti:

Katsotaan miten hyvin suomi24-lukujat pystyvät ennustamaan:
vaihtoehdot ovat:
1 = koko terveystoimi ulkoistetaan perustettavalle yritykselle
X = säilytään kunnan vastuulla mutta tehdään sopeutuksia
2 = ei saada mitään päätöstä lokakuun loppuun mennessä

vastaukset voitte lähettää tämän avauksen alle; myös kommentointi olisi jopa suotavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu