Pitäisi lähettää XML-muotoinen SOAP-tiedosto osoitteeseen http://www.mydomain.com.
Nyt ei vaan leikkaa yhtään että miten a) poimin tuon monikymmenrivisen XML-tiedoston mukaan ja b) miten lähetän sen yllä mainittuun osoitteeseen.
Tuon a)-kohdan ehkä pystyisin ratkaisemaan, päivän tai parin raapimisen ja dokujen luvun jälkeen, että kuinka kerään XML-rivit johonkin muuttujaan tai ehkä taulukkoon?
Mutat kohta, eli b) lähettäminen, siihen tarvittaneen Curlia tms., ja siinä kohtaa tipahdan kyydistä.
Windows-ohjelmoinnissa en nyt saa erästä XML/SOAP-yhteysongelmaa millään ratkaistua. Siksi päätin testinä koettaa lähettää saman XML:n PHP:n avulla. Mutta oma PHP-järki loppuukin tässä kohtaa.
Olisiko kellään apuja tai sopivaa lähdeviitettä kuinka levyllä oleva tiedosto helpoimmin lähetetään tiettyyn URL:iin?
SOAP/XML-tiedoston lähetys
Beginner neuvoa
1
190
Vastaukset
- phpz
Käytä CURLia, eikä enää tarvitse keksiä polkupyörää uudelleen. Löytyy sekä laajennuksena PHP:lle että binäärinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352186
- 841293
- 561278
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...351205- 631161
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39874Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122759- 31711
Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21562