Menkat 9 viikkoa myöhässä

Paksu

Heipsan. Tää on ehkä epätoivosin paikka kysyä tällästä asiaa, mut epätoivonen olen tän asian kanssa. Eli olen 17 vuotias ja viimeset menkat ollu 13.7, nekin tosin vaan kahen päivän pituset (normisti 6 päivää ja tosi runsaat). Oon tehny 5 tai 6 marketin testiä ja kaikki näyttäny vahvaa negaa. Taudin mahollisuutta ei ole. Avoliitossa olen 20 vuotiaan mieheni kanssa. Voinko olla raskaana? Ajattelin huomenna mennä terveyskeskukseen jos sais siellä tehtyä testin? Vai onko se turhaa kun ei positiivista oo tullu. Niin ja sitten vielä... oon käyttäny nyt vuoden verran cerazette merkkisiä pillereitä ja ottanu jokaisen pilsun joten raskaus ei oo toivottu. Hjelp!

3

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ei muuta kun verikokeesee. Se tk:n r-testi kahtotaan kans virtsasta, eli käyttäävätte samaa kun kaupassa olevat testit.

      • Paksu

        Okei! Kiitti tiedosta :)


    • 2+2

      Tuskin olet raskaana, olet nyt saanut minipilleriesi hyvän sivuvaikuksen, vuotojen minimalisoinnin, itse en ole vuotanut Cerazettien aikana lainkaan, onneksi (syönyt niitä pian 4 v).

      Oletko käynyt sp-tautitesteissä jos taudin mahdollisuutta ei kerran ole?

      Toki voit kysyä tk:ssa tekevätkö veritestin. Virtsatestiä siellä on turha tehdä kun kotona niitä jo olet tehnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      271
      3376
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1673
    3. 66
      1233
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1067
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      57
      1033
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      976
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      871
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      807
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    Aihe