Jumala on kolmiyhteinen Jumala. Hän on Isä, Poika ja Pyhä Henki. Raamatun mukaan hän on luonut kaiken ja hän on elämä. Raamattu yhdistää sekä Vanhassa Testamentissa että Uudessa Testamentissa eron Jumalasta kuolemaan. Raamatun mukaan Jumala nimittäin on elämä, mistä seuraa että ero Jumalasta on kuolemaksi. Ensimmäisessä Mooseksen kirjassa Jumala sanoi Aatamille ja Eevalle että jos he syövät hyvän ja pahantiedon puusta, niin he kuolevat. Kun he söivät siitä, niin silloin he joutuivat kokemaan eron Jumalasta ja siinä samalla he menettivät kuolemattomuutensa. Jos joutuu eroon Jumalasta, joka on elämä, niin silloin ei ole enää kuolematon.
Käsitys kadotukseen joutuvien ihmisten ja enkelien ikuisesta piinasta perustuu pitkälti Raamatun vastaiseen oppiin sielun ja henkiolentojen kuolemattomuudesta. Tämä on täysin ei-raamatullinen oppi koska Raamattu nimenomaan sanoo että vain Jumala on kuolematon.
1Tim.6:16 "Hän yksin on kuolematon, hän asuu valossa, jota ei voi lähestyä. Häntä ei yksikään ihminen ole nähnyt eikä voi nähdä. Hänen on kunnia ja ikuinen valta. Aamen."
Ainoa tapa saavuttaa iankaikkinen olemassaolo on olla Jumalan yhteydessä.
Joh.1:4 "Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valo."
Kadotetuille ihmisille ja enkeleille ei ole iankkaikkista elämää. Heille on pelkkä tuho.
Joh.3:16 "Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän."
Matt.3:12 "Hänellä on viskimensä kädessään, ja hän puhdistaa puimatanterensa ja kokoaa nisunsa aittaan, mutta ruumenet hän polttaa sammumattomassa tulessa."
Matt.3:10 "Jo on kirves pantu puitten juurelle; jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, siis hakataan pois ja heitetään tuleen."
2.Piet.3:7 "Ja sen saman sanan varassa ovat nykyiset taivaat ja nykyinen maa tulen tuhoa odottamassa. Niitä säilytetään sitä päivää varten, jona tuomio tulee ja jumalattomat tuhotaan."
Ilm.11:18 "Kansat ovat vihan vallassa, mutta nyt on sinun vihasi hetki. On tullut kuolleiden tuomion aika, aika palkita profeetat, sinun palvelijasi, ja kaikki pyhät ja kaikki jotka kunnioittavat sinun nimeäsi, pienet ja suuret. On aika tuhota ne, jotka tuhoavat maata."
Room.6:23 "Synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
Ilm.20:14 "Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema: tulinen järvi."
Jeesus käytti itse kadotuksen vertauksena monta kertaa Gehennan kaatopaikkaa.
Mark.9:48 "missä 'mato ei kuole eikä tuli sammu'."
Alkuperäiset Raamatun tekstit puhuivat Gehennasta, mikä on suomalaisissa Raamatuissa suomennettu muotoon helvetti. Gehenna eli Hinnomin laakso on Jerusalemin eteläpuolella Länsirannalla oleva laakso, jossa Juudan kuningasten Aahaan ja Manassen aikana uhrattiin lapsia Moolokille ja johon myöhemmin vietiin rikollisten ja itsestään kuolleiden eläinten ruumiit poltettaviksi. Siellä palava tuli poltti ruumiit ja raatokärpäset pörräsivät mädäntyneiden ruumiiden ympärillä ja munivat niihin. Munista kuoriutui toukkia jotka alkoivat syömään mädäntyneitä ruumiita. Jeesus käytti puheissaan Gehennaa täydellisen tuhon paikan vertauksena.
Raamattu kertoo silti että jumalattomien tuhoon liittyy myös kärsimystä. Jumala päättää heidät tuomitessaan heidän kärsimyksensä määrän heidän tekojensa mukaan.
Room.2:5-6 "Mutta sinä olet kova etkä sisimmässäsi tahdo kääntyä. Näin kartutat vihaa, ja se kohtaa sinut vihan päivänä, jolloin Jumalan oikeudenmukainen tuomio tulee julki. Silloin Jumala maksaa jokaiselle hänen tekojensa mukaan."
Luuk.12:45-48 "Palvelija saattaa kuitenkin ajatella: 'Isäntä ei tule vielä pitkään aikaan!' Niin hän alkaa piestä palvelijoita ja palvelustyttöjä, syödä ja juoda ja juopotella. Mutta päivänä, jota tuo palvelija ei arvaa, hetkenä, jota hän ei tiedä, hänen isäntänsä tulee ja hakkaa hänet kuoliaaksi, ja niin palvelija saa saman kohtalon kuin epäuskoiset. Jos palvelija tietää, mitä hänen isäntänsä tahtoo, mutta ei varaudu siihen eikä toimi hänen tahtonsa mukaan, hän saa monta raipaniskua. Jos taas palvelija tietämättään tekee sellaista, mistä rangaistaan raipoin, hän pääsee vähillä iskuilla. Jolle on paljon annettu, siltä paljon vaaditaan, ja jolle on paljon uskottu, se pannaan paljosta vastaamaan."
Ilm.20:13-15 "Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan. Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi. Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen."
(jatkuu)
Raamatun Jumala ei kiduta ikuisesti.
133
605
Vastaukset
- Raamattu kertoo.
Syntisen tuhoon kuuluu kärsimystä, mutta lopullisesti synnin palkka on kuolema.
Ikuisen piinan opilla ei ole oikeaa raamatullista pohjaa. Se perustuu ainoastaan tiettyjen jakeiden väärin ymmärtämiseen ja tietämättömyyten siitä mitä Raamattu kokonaisuutena opettaa tuomiosta ja kadotuksesta.
Ilm.14:11 "Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin."
Tässä ja joissakin muissa jakeissa käytettävä ilmaisu "aina ja iankaikkisesti" on käännetty sanasta "aion". Sanan alkuperäinen merkitys tarkoittaa yksinkertaisesti aikakautta tai ajanjaksoa, jonka pituutta ei ole määritelty. Ei siis ikuisuutta. Samaa sanaa käytetään Raamatussa sellaisissa tilanteissa joissa ei ole kyse ikuisuudesta. Esimerkiksi Edomin valtakunnan kostonpäivästä käytettiin samaa sanaa "aion":
Jes.34:10: "Maa ei sammu yöllä eikä päivällä,
siitä kohoaa savua lakkaamatta (aion),
polvesta polveen se pysyy asumattomana,
ajasta aikaan se on kulkijaa vailla."
Jes.34:10:ssä oli kyseessä täsmälleen sama sana, "aion", joka on käännetty suomenkieliseen Raamattuun Ilm.14:11:ssä muotoon "aina ja iankaikkisesti".
Matt.25:41 "Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä."
Matt.25:46 "Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
Kahta edellistä jaetta on myös käytetty puolustamaan ikuisen kärsimyksen oppia. Raamattu kuitenkin kertoo että Vanhassa Testamentissa Jumalan taivaasta satavalla tulella tuhoamat, Sodoman ja Gomorran kaupungit, kärsivät iankaikkisen tulen ragaistusta ja että ne ovat varoittavana esimerkkinä vastaisten aikojen jumalattomille.
Juud.1:7 "samoin kuin Sodoma ja Gomorra ja niiden ympärillä olevat kaupungit, jotka samalla tavalla kuin nekin harjoittivat haureutta ja eksyivät luonnottomiin lihanhimoihin, ovat varoittavana esimerkkinä, kärsiessään iankaikkisen tulen rangaistusta."
2Piet.2:6 "Jumala tuomitsi Sodoman ja Gomorran kaupungit polttamalla ne poroksi ja antoi näin varoittavan esimerkin vastaisten aikojen jumalattomille."
Iankaikkisen tulen rangaistus on siten Raamatussa täydellisen tuhon rangaistus eikä ikuisen kidutuksen rangaistus.
Luuk.16:19-31 kertomusta Lasaruksesta ja rikkaasta miehestä on myös käytetty puolustamaan ikuisen kärsimyksen oppia. Tuo kertomus on vertauskuva ja kertoo juutalaisten tulevasta huonosta asemasta kun he eivät hyväksy sitä että Jeesus on noussut kuolleista, jonka taas monet pakanat tulevat hyväksymään. Juutalaisilla oli ollut joskus erikoisasema Jumalan kansana, mutta heillä ei ollut sitä enää. Vertauskuva kertoo myös sen että jos ei hyväksy Jeesuksen ylösnousemusta, niin joutuu paikkaan josta ei ole koskaan pääsyä Jumalan valtakuntaan. Tulisesta järvestä jossa kärsitään tekojen mukaan ja jossa tuhoudutaan, ei nimittäin ole koskaan mahdollisuutta mennä Jumalan valtakuntaan. Jotkut kuvittelevat tämän kertomuksen perusteella että ihminen menee heti kuoltuaan joko taivaaseen tai helvettiin, mutta Raamattu kertoo kuitenkin että vanhurskaat palkitaan ja syntiset rangaistaan vasta maailman lopussa heidän ylösnousemuksiensa jälkeen, eikä välittömästi heidän kuolemansa jälkeen.
Ikuisen kärsimyksen oppia puolustamaan on käytetty myös Raamattuun kuulumattomia tekstejä kuten esimerkiksi Eenokin kirjaa ja Pietarin ilmestystä, mutta niistä on tiedettyä että ne eivät ole edes Raamatun kirjoittajien käsialaa, ja että ne on kirjoitettu vasta Raamatun tekstien jälkeen muiden ihmisten toimesta. Siten niillä ei ole mitään totuusarvoa raamatullisissa kysymyksissä.
Yhteenvetona voi sanoa että Raamattu opettaa hyvin selvästi iankaikkista elämää vain Jumalan yhteydessä ja että syntiset tuomitaan kärsimään tekojensa mukaan ja että kadotus on täydellisen tuhon paikka. Sitä hyvin pientä Raamatun sisältämää aineistoa, jota voi tulkita puolustamaan ikuista kärsimystä, ei tule pistää kaiken sen lukuisan Raamatussa olevan aineiston edelle, joka puhuu selvästi ikuisen kärsimyksen oppia vastaan.- Vapaa!
Vanhassa testamentissa ei ole oppia kadotuksesta laisinkaan, joten se ei liity tähän keskusteluun millään tavoin. Uuteen testamenttiin ja kristinuskoon kadotus sen sijaan kuuluu. Me muut saamme elää vapaina moisesti karmeudesta.
- *Faith*
"Raamatun Jumala ei kiduta ikuisesti."
Ei niin, mutta pimeän puolen herrasta en menisi takuuseen. *Faith* kirjoitti:
"Raamatun Jumala ei kiduta ikuisesti."
Ei niin, mutta pimeän puolen herrasta en menisi takuuseen.FAITH.
Mutta missään ei ole sanottu, että "pimeän puolen herra" kiduttaisi ikuisesti.- ???????
*Faith* kirjoitti:
"Raamatun Jumala ei kiduta ikuisesti."
Ei niin, mutta pimeän puolen herrasta en menisi takuuseen.Miksi se pimeän puolen herra kiduttaisi ketään?
- Röyhkeät
Vapaa! kirjoitti:
Vanhassa testamentissa ei ole oppia kadotuksesta laisinkaan, joten se ei liity tähän keskusteluun millään tavoin. Uuteen testamenttiin ja kristinuskoon kadotus sen sijaan kuuluu. Me muut saamme elää vapaina moisesti karmeudesta.
"Vanhassa testamentissa ei ole oppia kadotuksesta laisinkaan, joten se ei liity tähän keskusteluun millään tavoin."
Kristityt kuitenkin väittävät tietävänsä juutalaisia paremmin, mitä Vanhassa testamentissa sanotaan. Heidän mielestään siellä puhutaan kadotuksesta ja Jeesuksesta. Viis siitä, mikä on juutalaisten vuosituhantinen perinne. - tv121
Vapaa! kirjoitti:
Vanhassa testamentissa ei ole oppia kadotuksesta laisinkaan, joten se ei liity tähän keskusteluun millään tavoin. Uuteen testamenttiin ja kristinuskoon kadotus sen sijaan kuuluu. Me muut saamme elää vapaina moisesti karmeudesta.
vapaa
Miten tulkitset Joh.ilm.14.luku ja Joh.ilm. 20 luku.
-huomaat sieltä jotain joka on ristiriidassa käsityksesi kanssa. - V.P.
Röyhkeät kirjoitti:
"Vanhassa testamentissa ei ole oppia kadotuksesta laisinkaan, joten se ei liity tähän keskusteluun millään tavoin."
Kristityt kuitenkin väittävät tietävänsä juutalaisia paremmin, mitä Vanhassa testamentissa sanotaan. Heidän mielestään siellä puhutaan kadotuksesta ja Jeesuksesta. Viis siitä, mikä on juutalaisten vuosituhantinen perinne.Juutalaisethan eivät lue Uutta testamenttia, jossa helvetti on aivan selvästi sanottu. Juutalaisten tulee ottaa vastaan Jeesus omana Vapahtajana, että hekin voisivat pelastua. "Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisile annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman." Apt 4:12.
- huhhuh!!!
V.P. kirjoitti:
Juutalaisethan eivät lue Uutta testamenttia, jossa helvetti on aivan selvästi sanottu. Juutalaisten tulee ottaa vastaan Jeesus omana Vapahtajana, että hekin voisivat pelastua. "Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisile annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman." Apt 4:12.
"Kadotus" on se tila josta Jeesus meidät pelasti, eli karkoitus tähän lihalliseen ruumiiseen ja tähän aineelliseen maailmaan (Aadamin perintöosa).
Kadotustahan olisi jo sekin, ettei täältä pääsisi pois edes kuoleman kautta.
Maallinen ihminen etsii ikuista elämää tässä olotilassa. Jos he sen saavat, se olisi itkua ja hammasten kiristymistä ilman Jumalaa ja iloman toivoakaan sen loppumisesta.
Vaikka itsesi tappaisit, selviäisit eloon vammojesi kivuliaan paranemisen kautta, mutta arvet jäisivät . - kuismuuten???
tv121 kirjoitti:
vapaa
Miten tulkitset Joh.ilm.14.luku ja Joh.ilm. 20 luku.
-huomaat sieltä jotain joka on ristiriidassa käsityksesi kanssa.Uskon näin>>>>
Matteuksen evankeliumi:
5:26 Totisesti minä sanon sinulle: sieltä et pääse, ennenkuin maksat viimeisenkin rovon.
Luukkaan evankeliumi:
12:59 Minä sanon sinulle: sieltä et pääse, ennenkuin maksat viimeisenkin rovon."
- 441
Leikitäänpä hetki, että olisit oikeassa, ja että kadotus ei olisikaan ikuinen. Mitä tämän nojalla olet nyt sanomassa, ts. mikä on johtopäätöksesi tästä?
- 441
Eikö aloittaja uskalla vastata esittämääni kysymykseen?
Leikitäänpä niin ettei mitään kadotusta ole olemassakaan eikä taivastakaan. Kummallista, että aikuiset tahtovat leikkiä jollakin Jumalallalla vielä aikuisiällä ja sanelevat lapselleen että esim. videopelit ovat satua, vaikka itse elävät yhtä satuhohtoisessa elämässä kuin heidän lapsensakin!!
- tv121
Raamattu kertoo
Matt. 5: 17-19 mitä kertoisit tästä kohdasta Raamatussa. Itse olen sitä mieltä että näin on. Jeesus kertoi tämän kohdan kertoessaan lain pysyvyydestä.- wghyadd
mitähän sinä tarkoitat tuolla kohdalla? miten lain pysyminen liittyy edes aiheeseen? raamattu kyllä sanoo että synnin palkka on kuolema. se on laki synnin palkasta.
- kysysinki
Laki on pysyväinen ja se annettiin vain Israelille ja sehän liittyi maallisen Israelin tulevaisuuden muodostumiseen, josta koko kansa oli kollektiivisessa vastuussa.
Mooseksen kautta tulleessa laissa oli säädetyt rangaistukset jotka oli toteutettava säädetyillä tavoilla. Ankarimpana oli tulla kivitetyksi!
Jeesus sanoo, ettei hän tullut tuota lakia muuttamaan, ei edes niin, että se alkaisi koskea myös pakanoita.
Joten jos aioit vedota kymmenen käskyn lakiin säädöksineen, se olisi pitänyt muuttaa koskemaan kaikkia kansoja. Jeesus ei sitä muuttanut sellaiseksi!!! Muutenhan siihen olisi säädetty myös toimeenpanijat kuten pyövelit joille olisi tullut kivitysoikeus!!!!
Joku mättää sinun opissasi, eikö mätäkin?????
- tv121
wghyadd
Tarkoitan sitä minkä kohdan alla kyseiset jakeet ovat ja miten tulkitsette jakeet.TV121. Tuo Matteus ei tarkoita ainakaan sitä, että VT:ta pitää noudattaa, koska Jeesus muutti lähes kaiken Jumalan laeista. Oli siis mahdottoman liberaalinen.
Mutta voi tarkoittaa sitä, että koska Moosekset on kirjoitettu, niin ne lait kuitenkin pysyvät, vaikka niitä ei tarvitsekaan noudattaa. Eli tämä Jeesuksen sana on tavallaan turhan monisyinen ja turhanaikainen.- tv121
helsinkijokkeri kirjoitti:
TV121. Tuo Matteus ei tarkoita ainakaan sitä, että VT:ta pitää noudattaa, koska Jeesus muutti lähes kaiken Jumalan laeista. Oli siis mahdottoman liberaalinen.
Mutta voi tarkoittaa sitä, että koska Moosekset on kirjoitettu, niin ne lait kuitenkin pysyvät, vaikka niitä ei tarvitsekaan noudattaa. Eli tämä Jeesuksen sana on tavallaan turhan monisyinen ja turhanaikainen.helsinkijokkeri
Eikö Jeesuksen puheet olekaan tie,totuus ja elämä myös tässä kohtaa. Kaikki Jeesuksen puheet ovat totuutta ja niihin perustuu kristinusko mitään lisäämättä tai poisottamatta.
Ymmärrän sinun kielteisen kantasi epäuskosi lähtökohdista
Ottaessani tämän kohdan esiin oli ajatus tehdä kysymys Raamattu kertoo nimimerkille kun havaitsin hänen perehtyneen raamattuun niin kiinnosti kuulla hänen näkökantansa tähän kohtaan Raamatusta koska vastaus osoittaa sen poimitaanko marjoja vai pysytäänkö tulkinnassa Raamatussa.
Mielestäni tämä kohta on monille niille jotka kallistuvat välillä maallisiin perusteluihin Raamatu tulkinnasta. Tämä jäi avonaiseksi mutta aiheeseen voidaan palata myehemminkin. tv121 kirjoitti:
helsinkijokkeri
Eikö Jeesuksen puheet olekaan tie,totuus ja elämä myös tässä kohtaa. Kaikki Jeesuksen puheet ovat totuutta ja niihin perustuu kristinusko mitään lisäämättä tai poisottamatta.
Ymmärrän sinun kielteisen kantasi epäuskosi lähtökohdista
Ottaessani tämän kohdan esiin oli ajatus tehdä kysymys Raamattu kertoo nimimerkille kun havaitsin hänen perehtyneen raamattuun niin kiinnosti kuulla hänen näkökantansa tähän kohtaan Raamatusta koska vastaus osoittaa sen poimitaanko marjoja vai pysytäänkö tulkinnassa Raamatussa.
Mielestäni tämä kohta on monille niille jotka kallistuvat välillä maallisiin perusteluihin Raamatu tulkinnasta. Tämä jäi avonaiseksi mutta aiheeseen voidaan palata myehemminkin.TV121. En ajatellut tuota "epäuskoni lähtökohdista", vaan sen perusteella, mitä Jeesus on tehnyt ja mitä se tarkoittaisi tuon lauseen kohdalla.
Ykiskään piirto ei katoa; no ei varmaan, mutta Jeesus ei itse niitä "piirtoja" katsellut, vaan muutti lähes kaiken VT:n merkityksen toiseksi alkaen kostosta: "älkää ensinkään kostako hammas hampasta, vaan jos joku teitä lyö, niin kääntäkää toinenkin poski".
Siksi tuo raamatunpaikka on epäselvä, sillä ei ainakaan voi perustella VT:n merkitystä käskykirjana. Ei edes kymmenen käskyn: sapattinakin Jeesus teki yhtä sun toista.helsinkijokkeri kirjoitti:
TV121. Tuo Matteus ei tarkoita ainakaan sitä, että VT:ta pitää noudattaa, koska Jeesus muutti lähes kaiken Jumalan laeista. Oli siis mahdottoman liberaalinen.
Mutta voi tarkoittaa sitä, että koska Moosekset on kirjoitettu, niin ne lait kuitenkin pysyvät, vaikka niitä ei tarvitsekaan noudattaa. Eli tämä Jeesuksen sana on tavallaan turhan monisyinen ja turhanaikainen.Jeesus ei muuttanut Mooseksen lakia juuri nimeksikään.
mave kirjoitti:
Jeesus ei muuttanut Mooseksen lakia juuri nimeksikään.
MAVE. Vanha sääntö: jos yksikin lenkki pettää, niin se romuttaa koko systeemin.
"Yksikään piirto ei katoa", ei siis ainakaan pidä paikaansa siinä tapauksessa, että Jeesus olisi tarkoittanut sillä Mooseksien tarkkaa noudattamista, ei edes israelilaisille, joille hän asiat puhui. Tarkoitus jää epäselväksi.
Jeesuksen kuulijathan olivat ihmeissään, kun hän käänsi niin monet asiat päälaellen ja kun ei noudattanut Mooseksen lakia välillä ollenkaan.- tv121
helsinkijokkeri kirjoitti:
TV121. En ajatellut tuota "epäuskoni lähtökohdista", vaan sen perusteella, mitä Jeesus on tehnyt ja mitä se tarkoittaisi tuon lauseen kohdalla.
Ykiskään piirto ei katoa; no ei varmaan, mutta Jeesus ei itse niitä "piirtoja" katsellut, vaan muutti lähes kaiken VT:n merkityksen toiseksi alkaen kostosta: "älkää ensinkään kostako hammas hampasta, vaan jos joku teitä lyö, niin kääntäkää toinenkin poski".
Siksi tuo raamatunpaikka on epäselvä, sillä ei ainakaan voi perustella VT:n merkitystä käskykirjana. Ei edes kymmenen käskyn: sapattinakin Jeesus teki yhtä sun toista.helsinkijokkeri
Niin koston oikeus on vain jumalalla ei ihmisillä. KUka sanoikaan "minä kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen asti" ehkä ei ollut sanatarkka sanonta mutta ymmerrettävä.
Meidän isien on vaellettava nuhteettomasti niin kuin varmaan äitienkin.
- adklfnbaoinh
Minun elämäni perustuu yksinomaan ikuisen rangaistuksen pelkoon. Ilman sitä tekisin itsemurhan ja pääsisin pois. Kyllä se tuomio ikuinen on. Kuolema on vain synonyymi kadotukselle ja helvetille raamatun kielenkäytössä, ei se tarkoita mitään lopullista olemattomuutta, sellainen on ateistien höpinää. Tiedän että jumalasuhteeni on pielessä kun edes ajattelen näin itsemurhasta mutta ei voi mitään juuri nyt... Selviän tästä kuitenkin pikkuhiljaa.
Kadotuksessa ei ole mitään hyvää, sillä kaikki hyvä kuuluu Jumalan maailmaan. Tässä maailmassa hyvä ja paha ovat sekaisin mutta lopussa ne erotetaan niin että on täydellisen hyvä ja täydellisen paha paikka. Jos siellä siis olisi joku pakotie, ei se olisikaan enää täydellisen pahuuden paikka, ja Jumalakaan ei enää olisi oikeastaan täysin luotettava. Tuntuisi että mitenkäs Jumalalta on voitu viedä jotakin hyvää tuonne muualle? Onko hän yhteistyössä pahuuden kanssa, vai onko pahuus Jumalaa mahtavampi että ovat vieneet hänen hyvyyttään? Voiko siis niin käydä jatkossa, ollaanko taivaassa sittenkään turvassa?"Minun elämäni perustuu yksinomaan ikuisen rangaistuksen pelkoon."
Kannattaa tulla pois sieltä uskonnollisuudesta. Muualla kun ei ole mitään rangaistuksia.
- ihminen.....
www.divinerevelations.info
Helvetti on Todellinen ja Ikuinen. Ihmiset ovat Oikeasti Kokeneet Taivaan ja Helvetin, se mitä heille on näytetty. Luoja on antanut heidän kokea Taivasta ja Helvettiä. On eri asia nähdä unta kuin oikeasti löytää itsensä Helvetistä, sillä välin kun maanpäällinen ruumis on kuollut. Esim. Daniel oli kuolleena 3 päivää, jonka jälkeen Luoja herätti hänet takaisin maanpäälliseen eloon. Sillä välin hän kävi Taivaassa ja Helvetissä. Hän ihmetteli miksi ihmiset puhuvat 3 päivästä kun hän oli mielestään 15 minuuttia poissa. Kyse oli siitä, että Taivas ja Helvetti ovat ikuisia...niissä ei ole sitä aikaa mikä meillä on maanpäällä, näin olen käsittänyt.
Raamatun sanoja voi vääntää mihin muottiin tahansa jos alkaa oikein kuvittelemaan minkä ei halua olevan totta ja etsii wikipediasta ja muista tietolähteistä sanojen merkityksiä yms...mutta Totuus on se, että Taivas ja Helvetti ovat Todellisia.
Mark.9:48 "missä 'mato ei kuole eikä tuli sammu'."
Ihmisten kokemuksissa Helvetissä ihmisten vartaloista on mm. tullut matoja...
Näitä ihmisten kokemuksia ei voi ohittaa. Luoja on halunnut "tänäkin päivänä" näyttää ihmisille Oikeasti minkälainen on esim. Taivas ja Helvetti.
Ei Luoja halua ihmisten joutuvan Helvettiin, vaan ihmiset valitsevat itse. Onhan meille annettu vapaa tahto.
Älkää uskoko jos joku sanoo että Helvetti ei olisi todellinen, SE ON TODELLINEN. Saa tana / paholainen haluaa teidän uskovan että Helvettiä ei ole olemassa. Uskokaa mitä Jeesus, joka on YHWH itse (YHWH on Isä, Poika ja Pyhä Henki), sanoi.- ihminen.....
Kun sanoin "Ihmiset ovat Oikeasti Kokeneet Taivaan ja Helvetin, se mitä heille on näytetty." tarkoitin niitä ihmisiä, jotka ovat kokeneet Taivaan ja Helvetin ja ovat esim. tavanneet Jeesuksen!!!
Taivaassa ollaan Ikuisesti Luojan YHWH tykönä. Helvetissä ollaan Ikuisesti erossa Luojasta YHWH. - 17928982
ihminen..... kirjoitti:
Kun sanoin "Ihmiset ovat Oikeasti Kokeneet Taivaan ja Helvetin, se mitä heille on näytetty." tarkoitin niitä ihmisiä, jotka ovat kokeneet Taivaan ja Helvetin ja ovat esim. tavanneet Jeesuksen!!!
Taivaassa ollaan Ikuisesti Luojan YHWH tykönä. Helvetissä ollaan Ikuisesti erossa Luojasta YHWH.Nuo ihmisten kokemukset ovat raamattua vastaan ja ne ovat paholaisen tekemiä jotta Jumala saataisiin näyttämään sadistilta.
Jumala ei ole sadisti.
http://www.youtube.com/watch?v=qLnGT9B0ho8 - ihminen.....
17928982 kirjoitti:
Nuo ihmisten kokemukset ovat raamattua vastaan ja ne ovat paholaisen tekemiä jotta Jumala saataisiin näyttämään sadistilta.
Jumala ei ole sadisti.
http://www.youtube.com/watch?v=qLnGT9B0ho8Ne eivät ole Raamattua vastaan. Saa tana haluaa ihmisten kuvittelevan ettei Helvettiä ole. Vaan se on. Samoin Saa tana haluaa ihmisten kuvittelevan ettei Taivasta ole.
Ihmiset ovat esim. kokeneet sen miltä esim. Helvetissä TUNTUU olla. Yksi mies sanoi, että jos kuka tahansa olisi 5 sekuntia (muistaakseni) Helvetissä, hän muuttuisi.
Jos sanoo ettei Helvettiä ole, asettuu Luojaa vastaan, Luojan Sanaa vastaan. Koska Raamatussa on puhuttu ikuisesta rangaistuksesta, ikuisesta tulesta jne. Ei Raamattu tarvitse ihmisten kokemuksia todisteiksi.
Muistatteko seuraavan:
Luuk 16:22 "Sitten köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Abrahamin huomaan. Rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin. 23 Kun hän tuonelan tuskissa kohotti katseensa, hän näki kaukana Abrahamin ja Lasaruksen hänen rintaansa vasten. 24 Silloin hän huusi: 'Isä Abraham, armahda minua! Lähetä Lasarus tänne, että hän kastaisi sormenpäänsä veteen ja vilvoittaisi kieltäni. Näissä liekeissä on kauhea olla.' 25 Mutta Abraham sanoi: 'Muista, poikani, että sinä sait eläessäsi hyvän osan, Lasarus huonon. Nyt hän saa täällä vaivoihinsa lohdun, mutta sinä saat kärsiä tuskaa. 26 Sitä paitsi meidän välillämme on syvä, ylipääsemätön kuilu, niin ettei täältä kukaan voi tulla teidän luoksenne, vaikka tahtoisikin, eikä sieltä pääse kukaan kuilun yli meidän puolellemme.' 27 Rikas mies sanoi: 'Isä, minä pyydän, lähetä hänet sitten vanhempieni taloon. 28 Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä, etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.' 29 Abraham vastasi: 'Heillä on Mooses ja profeetat. Kuulkoot heitä.' 30 'Ei, isä Abraham', mies sanoi, 'mutta jos joku kuolleiden joukosta menisi heidän luokseen, he kääntyisivät.' 31 Mutta Abraham sanoi: 'Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista.'
Sanoisinpa että Saatana haluaa ihmisten uskovan että yllä oleva tarina on vain vertauskuvallinen... ettei oikeasti Helvetissä ollut mies ollut Helvetissä. Jos väittää että tämä tarina ei ole totta - väittää samalla että Luoja valehtelee. Ja Luoja ei valehtele.
Taivas ja Helvetti ovat Todellisia. Totuus on Totuus. - Mikko1972
ihminen..... kirjoitti:
Ne eivät ole Raamattua vastaan. Saa tana haluaa ihmisten kuvittelevan ettei Helvettiä ole. Vaan se on. Samoin Saa tana haluaa ihmisten kuvittelevan ettei Taivasta ole.
Ihmiset ovat esim. kokeneet sen miltä esim. Helvetissä TUNTUU olla. Yksi mies sanoi, että jos kuka tahansa olisi 5 sekuntia (muistaakseni) Helvetissä, hän muuttuisi.
Jos sanoo ettei Helvettiä ole, asettuu Luojaa vastaan, Luojan Sanaa vastaan. Koska Raamatussa on puhuttu ikuisesta rangaistuksesta, ikuisesta tulesta jne. Ei Raamattu tarvitse ihmisten kokemuksia todisteiksi.
Muistatteko seuraavan:
Luuk 16:22 "Sitten köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Abrahamin huomaan. Rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin. 23 Kun hän tuonelan tuskissa kohotti katseensa, hän näki kaukana Abrahamin ja Lasaruksen hänen rintaansa vasten. 24 Silloin hän huusi: 'Isä Abraham, armahda minua! Lähetä Lasarus tänne, että hän kastaisi sormenpäänsä veteen ja vilvoittaisi kieltäni. Näissä liekeissä on kauhea olla.' 25 Mutta Abraham sanoi: 'Muista, poikani, että sinä sait eläessäsi hyvän osan, Lasarus huonon. Nyt hän saa täällä vaivoihinsa lohdun, mutta sinä saat kärsiä tuskaa. 26 Sitä paitsi meidän välillämme on syvä, ylipääsemätön kuilu, niin ettei täältä kukaan voi tulla teidän luoksenne, vaikka tahtoisikin, eikä sieltä pääse kukaan kuilun yli meidän puolellemme.' 27 Rikas mies sanoi: 'Isä, minä pyydän, lähetä hänet sitten vanhempieni taloon. 28 Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä, etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.' 29 Abraham vastasi: 'Heillä on Mooses ja profeetat. Kuulkoot heitä.' 30 'Ei, isä Abraham', mies sanoi, 'mutta jos joku kuolleiden joukosta menisi heidän luokseen, he kääntyisivät.' 31 Mutta Abraham sanoi: 'Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista.'
Sanoisinpa että Saatana haluaa ihmisten uskovan että yllä oleva tarina on vain vertauskuvallinen... ettei oikeasti Helvetissä ollut mies ollut Helvetissä. Jos väittää että tämä tarina ei ole totta - väittää samalla että Luoja valehtelee. Ja Luoja ei valehtele.
Taivas ja Helvetti ovat Todellisia. Totuus on Totuus.Hei nimimerkki ihminen..... ymmärrän kantasi. Esittämäsi Raamatun opetus on todella vertauskuva. Jos haluat vakuuttavan todistuksen että se on vertauskuva niin lue tästä:
http://jeremyandchristine.com/articles/lazarus.html - 374y68iurhfkjl
ihminen..... kirjoitti:
Ne eivät ole Raamattua vastaan. Saa tana haluaa ihmisten kuvittelevan ettei Helvettiä ole. Vaan se on. Samoin Saa tana haluaa ihmisten kuvittelevan ettei Taivasta ole.
Ihmiset ovat esim. kokeneet sen miltä esim. Helvetissä TUNTUU olla. Yksi mies sanoi, että jos kuka tahansa olisi 5 sekuntia (muistaakseni) Helvetissä, hän muuttuisi.
Jos sanoo ettei Helvettiä ole, asettuu Luojaa vastaan, Luojan Sanaa vastaan. Koska Raamatussa on puhuttu ikuisesta rangaistuksesta, ikuisesta tulesta jne. Ei Raamattu tarvitse ihmisten kokemuksia todisteiksi.
Muistatteko seuraavan:
Luuk 16:22 "Sitten köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Abrahamin huomaan. Rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin. 23 Kun hän tuonelan tuskissa kohotti katseensa, hän näki kaukana Abrahamin ja Lasaruksen hänen rintaansa vasten. 24 Silloin hän huusi: 'Isä Abraham, armahda minua! Lähetä Lasarus tänne, että hän kastaisi sormenpäänsä veteen ja vilvoittaisi kieltäni. Näissä liekeissä on kauhea olla.' 25 Mutta Abraham sanoi: 'Muista, poikani, että sinä sait eläessäsi hyvän osan, Lasarus huonon. Nyt hän saa täällä vaivoihinsa lohdun, mutta sinä saat kärsiä tuskaa. 26 Sitä paitsi meidän välillämme on syvä, ylipääsemätön kuilu, niin ettei täältä kukaan voi tulla teidän luoksenne, vaikka tahtoisikin, eikä sieltä pääse kukaan kuilun yli meidän puolellemme.' 27 Rikas mies sanoi: 'Isä, minä pyydän, lähetä hänet sitten vanhempieni taloon. 28 Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä, etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.' 29 Abraham vastasi: 'Heillä on Mooses ja profeetat. Kuulkoot heitä.' 30 'Ei, isä Abraham', mies sanoi, 'mutta jos joku kuolleiden joukosta menisi heidän luokseen, he kääntyisivät.' 31 Mutta Abraham sanoi: 'Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista.'
Sanoisinpa että Saatana haluaa ihmisten uskovan että yllä oleva tarina on vain vertauskuvallinen... ettei oikeasti Helvetissä ollut mies ollut Helvetissä. Jos väittää että tämä tarina ei ole totta - väittää samalla että Luoja valehtelee. Ja Luoja ei valehtele.
Taivas ja Helvetti ovat Todellisia. Totuus on Totuus.Alkuperäisen kielinen Raamattu sanoo että Jumala antoi ainoan poikansa ettei yksikään joka häneen uskoo joutuisi tuhoon. Se sanoo myös että vanhurskaat herätetään ylösnousemuksessa tuhoutumattomissa ruumiissa. Sinun oppisi on Raamatun vastainen koska väittää että tuliseen järveen joutunut palaa siellä ikuisesti miljardeja ja milardeja vuosia kärsien. Se tarkoittasi että sinne tuliseen järveen joutuva ei tuhoutuisi. Se on Raamatun vastaista kun Raamattu sanoo juuri että heidät tuhotaan. Mitä tuhoamista se sellainen on jos ei kerran tuhota?
ihminen..... kirjoitti:
Ne eivät ole Raamattua vastaan. Saa tana haluaa ihmisten kuvittelevan ettei Helvettiä ole. Vaan se on. Samoin Saa tana haluaa ihmisten kuvittelevan ettei Taivasta ole.
Ihmiset ovat esim. kokeneet sen miltä esim. Helvetissä TUNTUU olla. Yksi mies sanoi, että jos kuka tahansa olisi 5 sekuntia (muistaakseni) Helvetissä, hän muuttuisi.
Jos sanoo ettei Helvettiä ole, asettuu Luojaa vastaan, Luojan Sanaa vastaan. Koska Raamatussa on puhuttu ikuisesta rangaistuksesta, ikuisesta tulesta jne. Ei Raamattu tarvitse ihmisten kokemuksia todisteiksi.
Muistatteko seuraavan:
Luuk 16:22 "Sitten köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Abrahamin huomaan. Rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin. 23 Kun hän tuonelan tuskissa kohotti katseensa, hän näki kaukana Abrahamin ja Lasaruksen hänen rintaansa vasten. 24 Silloin hän huusi: 'Isä Abraham, armahda minua! Lähetä Lasarus tänne, että hän kastaisi sormenpäänsä veteen ja vilvoittaisi kieltäni. Näissä liekeissä on kauhea olla.' 25 Mutta Abraham sanoi: 'Muista, poikani, että sinä sait eläessäsi hyvän osan, Lasarus huonon. Nyt hän saa täällä vaivoihinsa lohdun, mutta sinä saat kärsiä tuskaa. 26 Sitä paitsi meidän välillämme on syvä, ylipääsemätön kuilu, niin ettei täältä kukaan voi tulla teidän luoksenne, vaikka tahtoisikin, eikä sieltä pääse kukaan kuilun yli meidän puolellemme.' 27 Rikas mies sanoi: 'Isä, minä pyydän, lähetä hänet sitten vanhempieni taloon. 28 Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä, etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.' 29 Abraham vastasi: 'Heillä on Mooses ja profeetat. Kuulkoot heitä.' 30 'Ei, isä Abraham', mies sanoi, 'mutta jos joku kuolleiden joukosta menisi heidän luokseen, he kääntyisivät.' 31 Mutta Abraham sanoi: 'Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista.'
Sanoisinpa että Saatana haluaa ihmisten uskovan että yllä oleva tarina on vain vertauskuvallinen... ettei oikeasti Helvetissä ollut mies ollut Helvetissä. Jos väittää että tämä tarina ei ole totta - väittää samalla että Luoja valehtelee. Ja Luoja ei valehtele.
Taivas ja Helvetti ovat Todellisia. Totuus on Totuus.IHMINEN... Koska Luoja on valehdellut kerran, niin kyllä hän on voinut valehdella toisenkin kerran.
Kun tämä loi kaiken, niin hän tokaisi, että kaikki on sangen hyvää. Mutta vähän ajan päästä Luoja totesi luoneensa huonoa; ihmisen. Ja päätti tuhota kaiken vedenpaisumuksella.
Suhtaudutaan nyt näihin helwata-juttuihin suurella varauksella.
- näin se menee
Ei Jumala kiduta ollenkaan.
Ongelma on siinä että ihmiset eivät välitä tyippasakaan JUmalan tarjoamasta pelastuksesta, vaan menevät per'keleen kanssa helvettiin hänen rääkättäväkseen ikuisesti.- Kenen on vastuu
"Ei Jumala kiduta ollenkaan. "
Joo, ei Hitlerkään ketään tappanut. Sen tekivät hänen käskyläisensä ja apulaisensä hänen valtuuttaminaan. Silti olisi naurettavaa väittää ettei kaikkein ylimpänä kaikesta päättänut ja kaiken sallinut ollut hirmuteoista vastuussa.
Jumalakaan ei kiduta ketään, mutta hänen luomansa apurit tekevät niin, Jumalan täydellä luvalla ja valtuutuksella. Tietenkin, muutenhan sitä ei voisi koskaan edes tapahtua. Mitään ei tapahdu vastoin kaikkivaltiaan tahtoa. Joten vastuussa on siis tietenkin se ylin taho, kaiken määrännyt ja valtuuttanut henkilö, eivät ne valtuutetut toimeenpanijat.
Se että Jumala ulkoistaa kidutuspuuhat (itse luomalleen) henkiolennolle, jolle antaa vapaat kädet tehdä mitä ikinä tekee, on täysin sama kuin Hitlerin suhde natsien ss-joukkoihin ja gestapoon ja keskitysleirien vartijoihin. Saatte vapaat kädet tehdä mitä vain pahaa ikinä kykenette.
Jos kerran Perkules toimii Jumalan täydellä valtuutuksella - ja mitenkään muutenhan ei voisi tietenkään edes toimia, saatikka olla olemassa - niin vastuu on tietenkin sillä joka ne täydet avoimet valtuudet on myöntänyt. Vaikka olisi voinut olla myöntämättäkin. Olisi voinut poistaa koko olennon. Olisi voinut olla sitä luomatta. Kaiken olisi voinut estää, mutta mitään ei edes yritetty estää. - Jumala = rakkaus?
Raamatussa ei ole ainuttakaan kohtaa, jossa sanottaisiin, että helvetissä saa'tana kiduttaa siellä olevia. Sitä vastoin siellä lukee, että saa'tana kärsii siellä itsekin. Turha siis sälyttää hommaa sielunvihollisen niskaan. Jos sellainen paikka on, se on ihan Jumalan päätöstä ja hänen vastuullaan.
- yeye
Kenen on vastuu kirjoitti:
"Ei Jumala kiduta ollenkaan. "
Joo, ei Hitlerkään ketään tappanut. Sen tekivät hänen käskyläisensä ja apulaisensä hänen valtuuttaminaan. Silti olisi naurettavaa väittää ettei kaikkein ylimpänä kaikesta päättänut ja kaiken sallinut ollut hirmuteoista vastuussa.
Jumalakaan ei kiduta ketään, mutta hänen luomansa apurit tekevät niin, Jumalan täydellä luvalla ja valtuutuksella. Tietenkin, muutenhan sitä ei voisi koskaan edes tapahtua. Mitään ei tapahdu vastoin kaikkivaltiaan tahtoa. Joten vastuussa on siis tietenkin se ylin taho, kaiken määrännyt ja valtuuttanut henkilö, eivät ne valtuutetut toimeenpanijat.
Se että Jumala ulkoistaa kidutuspuuhat (itse luomalleen) henkiolennolle, jolle antaa vapaat kädet tehdä mitä ikinä tekee, on täysin sama kuin Hitlerin suhde natsien ss-joukkoihin ja gestapoon ja keskitysleirien vartijoihin. Saatte vapaat kädet tehdä mitä vain pahaa ikinä kykenette.
Jos kerran Perkules toimii Jumalan täydellä valtuutuksella - ja mitenkään muutenhan ei voisi tietenkään edes toimia, saatikka olla olemassa - niin vastuu on tietenkin sillä joka ne täydet avoimet valtuudet on myöntänyt. Vaikka olisi voinut olla myöntämättäkin. Olisi voinut poistaa koko olennon. Olisi voinut olla sitä luomatta. Kaiken olisi voinut estää, mutta mitään ei edes yritetty estää.Jumala on rakkaus.
yeye kirjoitti:
Jumala on rakkaus.
Sadistinen Mengelekin vaikuttaa kuoripojalta raamatun jumalan kanssa.
Ikuinen kärsimys on yhtäkuin ääretön kärsimys.
Miksi rakkauden jumala olisi luonut äärettömän kärsimyksen.
Hanurista tuollainen mielikuvitusjumala.- hajöaäa
ikiateisti kirjoitti:
Sadistinen Mengelekin vaikuttaa kuoripojalta raamatun jumalan kanssa.
Ikuinen kärsimys on yhtäkuin ääretön kärsimys.
Miksi rakkauden jumala olisi luonut äärettömän kärsimyksen.
Hanurista tuollainen mielikuvitusjumala.Luehan aloitus huolella. Raamattu ei opeta että Jumala kiduttaa ikuisesti.
- ei ikuista he.....iä
Jeesus sovitti syntimme kärsimällä meille kuuluvan rangaistuksen.
Tuo rangaistus oli kuolema, ei ikuinen kärsimys tulijärvessä, sillä Jeesus kuoli ja nousi kuolleista. Hän ei mennyt ns. ikuiseen piinahelvettiiin.
Kuten aloittaja mainitsi, Raamatussa sanotaan, että jokainen kärsii rangaistuksen tekojensa mukaan. Kukaan ei ole voinut ajallisesti rajallisen elämänsä aikana tehdä niin paljon pahaa, että ansaitsisi siitä iankaikkisen rangaistuksen. - Selvää tekstiä
Matthew 10:28 "Don't be afraid of those who want to kill your body; they cannot touch your soul. Fear only God, who can destroy both soul and body in hell.
Eli siis Jumalalla on valta TUHOTA sekä sielu että ruumis helvetissä. TUHOTA.- Johdonmoka
Yes ja tuo tuhoamisprosessi kestää Raamatun mukaan ikuisesti !!!!!
- mikähän jae
Johdonmoka kirjoitti:
Yes ja tuo tuhoamisprosessi kestää Raamatun mukaan ikuisesti !!!!!
niin sanoo?
- Johdonmoka
mikähän jae kirjoitti:
niin sanoo?
Raamattu sanoo Helevettiä paikaksi jossa on "ikuinen kiduttava tuli" (Ilm. 14:10-11), ja "rikinkatkuiseksi tuliseksi järveksi”, jossa jumalattomia "kidutetaan yötä päivää, aina ja iankaikkisesti” (Ilm. 20:10).
Johdonmoka kirjoitti:
Raamattu sanoo Helevettiä paikaksi jossa on "ikuinen kiduttava tuli" (Ilm. 14:10-11), ja "rikinkatkuiseksi tuliseksi järveksi”, jossa jumalattomia "kidutetaan yötä päivää, aina ja iankaikkisesti” (Ilm. 20:10).
JOHDONMOKA. Eikö sitten olekin kummalista, että tuo tieto oli tarkoitettu vain seitsemälle Aasian seurakunnalle, ei sen suuremman väen tietoon?
Niinhän Ilmestyskirjaa piti jakaa Ilmestyskirjan mukaan.- mikähän jae
Johdonmoka kirjoitti:
Raamattu sanoo Helevettiä paikaksi jossa on "ikuinen kiduttava tuli" (Ilm. 14:10-11), ja "rikinkatkuiseksi tuliseksi järveksi”, jossa jumalattomia "kidutetaan yötä päivää, aina ja iankaikkisesti” (Ilm. 20:10).
Tuon keksit omasta päästäsi tuon "ikuinen kiduttava tuli" jutun. Katsoin Raamatusta tuon kohdan ja siellähän oli se sama juttu joka oli käsitelty jo aloituksessa ja osoitettu että se ei tarkoita ikuista kärsimystä. Et tainnut muuten lukea aloitusta.
- Johdonmoka
helsinkijokkeri kirjoitti:
JOHDONMOKA. Eikö sitten olekin kummalista, että tuo tieto oli tarkoitettu vain seitsemälle Aasian seurakunnalle, ei sen suuremman väen tietoon?
Niinhän Ilmestyskirjaa piti jakaa Ilmestyskirjan mukaan.Eikös Pyhä Henki ole johdattanut Ilmestyskirjan Raamattuun ja näin tuonut sen sisällön kaikkeen maailmaan!
- johdonmoka
mikähän jae kirjoitti:
Tuon keksit omasta päästäsi tuon "ikuinen kiduttava tuli" jutun. Katsoin Raamatusta tuon kohdan ja siellähän oli se sama juttu joka oli käsitelty jo aloituksessa ja osoitettu että se ei tarkoita ikuista kärsimystä. Et tainnut muuten lukea aloitusta.
Joh. Ilm. 14: 10-11:
"...joutuu yhtä lailla juomaan Jumalan vihan viiniä, joka laimentamattomana on kaadettu Jumalan vihan maljaan. Häntä kidutetaan tulessa ja rikin katkussa pyhien enkelien ja Karitsan edessä. 11 Tulesta, joka ihmisiä kiduttaa, nousee savu aina ja ikuisesti. Heillä ei ole päivän, ei yön lepoa -- "
Selvää pässinlihaa kun luke molemmat jakeet 10 JA 11, tulikidutus on yöt ja päivät ikuisesti kestävää - mikähän jae
johdonmoka kirjoitti:
Joh. Ilm. 14: 10-11:
"...joutuu yhtä lailla juomaan Jumalan vihan viiniä, joka laimentamattomana on kaadettu Jumalan vihan maljaan. Häntä kidutetaan tulessa ja rikin katkussa pyhien enkelien ja Karitsan edessä. 11 Tulesta, joka ihmisiä kiduttaa, nousee savu aina ja ikuisesti. Heillä ei ole päivän, ei yön lepoa -- "
Selvää pässinlihaa kun luke molemmat jakeet 10 JA 11, tulikidutus on yöt ja päivät ikuisesti kestävääTuo kohta on käsitelty aloituksessa ja osoitettu ettei siinä ole kyse ikuisuudesta.
Johdonmoka kirjoitti:
Eikös Pyhä Henki ole johdattanut Ilmestyskirjan Raamattuun ja näin tuonut sen sisällön kaikkeen maailmaan!
JOHDONMOKA. Mutta nyt olet vähän tyhmä. Jos Pyhä Henki on johdattanut Ilmestykirjan Raamattuun, niin sehän on ollut älytön teko. Ilmestykirjassahan sanoo, että se on "tarkoitettu seitsemälle Aasian seurakunnalle", ja ne vielä luetellaankin.
Pyhä Henki on siis toiminut Ilmestykirjan vastaisesti. Hyi hyi.- Johdonmoka
helsinkijokkeri kirjoitti:
JOHDONMOKA. Mutta nyt olet vähän tyhmä. Jos Pyhä Henki on johdattanut Ilmestykirjan Raamattuun, niin sehän on ollut älytön teko. Ilmestykirjassahan sanoo, että se on "tarkoitettu seitsemälle Aasian seurakunnalle", ja ne vielä luetellaankin.
Pyhä Henki on siis toiminut Ilmestykirjan vastaisesti. Hyi hyi.Jokkerille: No niin näkyy toimineen,mutta eikö uskovainen usko ja opeta k o k o Raamatun syntyneen Pyhän Hengen johdatuksessa?
Ja ovathan Paalin kirjeetkin osoitettu usein vain jollekin seurakunnalle? Siis eivät kuulu Raamattuun !!!! Johdonmoka kirjoitti:
Jokkerille: No niin näkyy toimineen,mutta eikö uskovainen usko ja opeta k o k o Raamatun syntyneen Pyhän Hengen johdatuksessa?
Ja ovathan Paalin kirjeetkin osoitettu usein vain jollekin seurakunnalle? Siis eivät kuulu Raamattuun !!!!Onhan ne nyt Raaatussa, mutta mikä niistä sinne ei tarvitsisi kuulua.
Mm. Paavalin kirjeet, joissa hän antaa outoja ohjeita, että jo "tästä lähtien" aviomiesten piti lopettaa olemasta kuin heillä olisi vaimot, koska aikaa oli enää vähän ja maaillma oli muuttumassa. Eihän sillä tekstillä ole ole ollut mitään merkitystä Raamatun lukijoille.
Toisaalta Ilmestykirjan jutut sanottiin olevan tiedoksi vain niille seitsemälle seurakunnalle, ei koko maailmalle. Miksi se sitten pantiin Raamattuun vastoin näkijän ja sanelijan ohjeita? Itseasiassa Jeesus eikä kukaan käskenyt tehdä mitään Raamattua, sellaisen kokosivat katolisen kirkon konklaavi.
Raamattu on turhan sekava minun makuun, koska suurin osa siitä ei ole edes minulle tarkoitettua. Ei nuokaan.
- 16+7
Toisessa kirjeessä tessakonialaisille (Uusi Testamentti) sanotaan että niiden rangaistuksena jotka eivät suostu olemaan kuuliaisia Kristukselle, on iankaikkinen hävitys ja ero Jumalasta. Kun Jumala on Raamatun mukaan kaikkialla oleva henki, niin on vaikea kuvitella miten voi olla erossa Jumalasta, muuten kuin siten että ei ole enää olemassa.
- Te olette suola
(Matt.5:13) "Te olette maan suola. Mutta jos suola menettää makunsa, millä se saadaan suolaiseksi? Ei se kelpaa enää mihinkään: se heitetään menemään, ja ihmiset tallaavat sen jalkoihinsa."
Tämä oli Jeesuksen antama vertaus omana aikanaan eläville ihmisille. Kelvottomat heitetään menemään ja he joutuvat tallatuiksi kuin suola. Tämä tapahtuu maailman lopussa tuomion ylösnousemuksessa herätetyille jumalattomille.
(Mal.4:1-3) "Sillä katso: se päivä on tuleva, joka palaa kuin pätsi. Ja kaikki julkeat ja kaikki, jotka tekevät sitä, mikä jumalatonta on, ovat oljenkorsia; ja heidät polttaa se päivä, joka tuleva on, sanoo Herra Sebaot, niin ettei se jätä heistä juurta eikä oksaa. Mutta teille, jotka minun nimeäni pelkäätte, on koittava vanhurskauden aurinko ja parantuminen sen siipien alla, ja te käytte ulos ja hypitte kuin syöttövasikat ja tallaatte jumalattomat; sillä he tulevat tomuksi teidän jalkapohjienne alle sinä päivänä, jonka minä teen, sanoo Herra Sebaot."
Jeesus vertasi maailmanlopun tapahtumia myös sadonkorjuuseen.
(Matt.13.39-42) "Vihamies, joka ne kylvi, on perkele; elonaika on maailman loppu, ja leikkuumiehet ovat enkelit. Niinkuin lusteet kootaan ja tulessa poltetaan, niin on tapahtuva maailman lopussa. Ihmisen Poika lähettää enkelinsä, ja he kokoavat hänen valtakunnastaan kaikki, jotka ovat pahennukseksi ja jotka tekevät laittomuutta, ja heittävät heidät tuliseen pätsiin; siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."
Jeesuksen vertaus toteutuu Johanneksen ilmestyksessä.
(Ilm.14:19-20) "Silloin enkeli heitti sirppinsä maan päälle, korjasi sadon maan viinitarhasta ja heitti rypäletertut suureen altaaseen, Jumalan vihan viinikuurnaan. Rypäleet poljettiin altaassa kaupungin ulkopuolella, ja verta pursui niin, että veri vielä tuhannen kuudensadan stadionmitan päässä ulottui hevosen kuolaimiin asti".
Jumalattomat poltetaan, tuhotaan, poljetaan jalkojen alle. Heidät hävitetään maailman lopussa lopullisesti.- Vai niin.
En usko.
- rrfeeeeecewewewe
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11718555
Tämä keskustelu on äskettäin käyty jo täällä.- 928siolsl
Minusta tämä on vielä kattavampi ja parempi teksti kuin tuo mihinkä linkitit. Tämä aloitus on todella hyvä.
Saattaa olla, että olet oikeassa. Raamatun Jumala ei ole muutenkaan sama kuin kristinuskon Jumala. Luterilaiset opettaa Jumalan kiduttavan ikuisesti Hlvetissä, eikä vaihtoehtona ole kuin Taivas. Katolilaisilla on taas hivenen toisenlainen näkemys.
On oikeastaan sama, miten jotkut lukee Raamattua, kun pääasia on se, miten eri kirkkokunnat sitä julistaa. Sillä on merkitystä, eikä muulla.
Sinun näkemys on tuo, että Raamatussa ei ole ikuista kidutusta. Minä laitan paremmaksi. Minun maailmassa ei ole edes määrä-aikaista Hlvettiä....- *Faith*
"Raamatun Jumala ei kiduta ikuisesti."
Ei niin, mutta pimeän puolen herrasta en menisi takuuseen.- milka--2
Sielunvihollinen ei kiduta ketään helvetissä koska sitä itseään kidutetaan siellä. Helvetin tuli on tehty Saatanalle ja sen enkeleille rangaistukseksi.
- ******
Danten Jumalainen näytelmä http://fi.wikipedia.org/wiki/Jumalainen_näytelmä on varmaankin helvetillä pelottelijoiden lempilukemistoa.
Tämän tekstin ja Danten innoittamien taidemaalareiden teosten voimalla on varmaan helppo käännyttää pelokkaita ihmisiä.- helvetillä pelottelu
Joku tälläkin palstalla laittelee vähän väliä linkkiä jollekin sivustolle missä on tälläisten Danten innoittamien maalareiden pelottelutarkoituksessa tekemiä maalauksia, joissa ihmisiä kidutetaan kaikilla mahdollisilla tavoilla. Eivät ole todellakaan Jumalan työtä nämä teokset.
- 80810123
Luettavaa kaikille ikuiseen piinaan uskojille:
http://jeremyandchristine.com/articles/eternal.php - wiå'e
Rahanahneen amerikkalaisen huijarin todistuksilla ei ole mitään painoarvoa. Anteeksi nyt vain.
- Kuluttava tuli
Hebr.10
26. Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä,
27. vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat.
Mitä tulen kuluttamista se muka on jos siellä helvetissä ei ikinä ihminen kulu ja häviä mihinkään? Niinhän tuo sinun videosi väittää. Raamattu kyllä kertoo aivan toisin.
- Teologian tohtori
Tässä on Andrewsin yliopiston teologian tohtorin kirjoitus siitä onko Raamatun hel-vetti ikuinen kärsimys vai annihilaatio:
http://www.biblicalperspectives.com/books/immortality_resurrection/6.htm
Pitkä teksti mutta kannattaa nähdä vaivaa sen lukemiseen. Teologin mielestä Raamatun hel-vetti on perusteltavasti annihilaatio eikä ikuinen kärsimys.- Adventisti Heidi
Annihilationismi on suosutuin näkemys juuri kaikkein eniten Raamattua tuntevilla teologeilla.
- Adventisti Heidi
Adventisti Heidi kirjoitti:
Annihilationismi on suosutuin näkemys juuri kaikkein eniten Raamattua tuntevilla teologeilla.
Senkin pitäisi kertoa jotakin...
- Burn2
Laulu jumalattomien kohtalosta :)
http://www.youtube.com/watch?v=CGyEd0aKWZE- no hekoheko
onneksi edes kappale oli hyvä
- burnburnburn :)
hyvä biisi.
- räppänä
"Ikuisen piinan opilla ei ole oikeaa raamatullista pohjaa."
Jaa? Ja nyt tuo kerrotaan. Kaksituhatta vuotta sillä on ihmisiä on peloteltu, pieniä lapsiakin!
Minusta tämä menee niin, että ihmiset alkavat olla nyt sen verran valistuneita että noin hölmö konsepti ei enää mene mitenkään päin läpi. Siksi sitten kristinuskon peruskäsityksiäkin täytyy entrata, ettei se näyttäisi ihan niin kahjolta.- liberaali-man
Syntikään ei ole Raamatusta, kaksituhatta vuotta siitä on puhuttu.
- Tulkaa uskoon!
Helvetti on ikuinen kärsimys! Jumala on näyttänyt monelle ihmiselle helvetin kauhut!
Jos haluat tehdä elämäsi tärkeimmän päätöksen ja antaa elämäsi Jeesukselle niin voit rukoilla näin:
"Rakas taivaallinen Isä, tulen eteesi Jeesuksen Kristuksen nimessä. Tuon eteesi kaikki syntini, kaikki taakkani ja kaiken sen, mikä minua sitoo ja vangitsee. Isä, pese minut Jeesuksen kalliissa veressä jonka hän vuodatti Golgatalla minun syntieni tähden. Katkaise synnin ja Saatanan kahleet minun ja omaisteni elämässä. Pane minuun kalliin veresi merkki. Haluan antaa sinulle henkeni, sieluni ja ruumiini ja olla sinun omasi niin kauan kuin elän täällä maanpäällä ja sitten taivaassa. Turvaudun uskossa yksin Sinuun, Herra Jeesus Kristus, Sillä sinä olet elävän Jumalan Poika. Ole Herrani ja Vapahtajani tästä hetkestä iankaikkisesti. Uskon koko sydämestäni sen, mitä nyt suullani tunnustan näin sanoen: Sinä olet minun Vapahtajani, Herrani ja Jumalani. Olen nyt uudestisyntynyt -Jumalan lapsi. Uskon sen ja otan vastaan Jeesuksen nimessä AAMEN."
Muuten on määränpääsi tämä:
http://images6.alphacoders.com/304/304438.jpg - huh huh muoria
Kaksituhatta vuotta sillä on ihmisiä on peloteltu, pieniä lapsiakin!
- V.P.
Käsittämätöntä! Täällä näkyy olevan lähes jokaisella oma tarina helvetistä. Suurin osa on päättänyt, ettei helvettiä ole ollenkaan. Jeesus itse vakavasti kertoi tuosta kauhistuttavasta paikasta. Siksi Hän tuli itse maan päälle, kärsi ja kuoli, ettei kukaan joutuisi tuohon vaivan paikkaan. Jos et ota sovitustyötä henkilökohtaisesti vastaan, vanhurskas Jumala joutuu tuomitsemaan sinut ikuisesti eroon Hänestä. Helvetistä on kerrottu niin selkeästi Raamatussa, että vain sokea ei tuota ole lukenut.
Älä leiki vakavassa asiassa. - Mieti vähän
"Helvetistä on kerrottu niin selkeästi Raamatussa, että vain sokea ei tuota ole lukenut."
Niinpä. Selvää tekstiä on että jumalattomat tuhotaan, poltetaan olemattomaksi, kulutetaan, hävitetään, toinen kuolema, he tulevat tuhkaksi jonka vanhurskaat tallovat jalkoihinsa, kuihtuvat, katoavat jne.
Mitä muita sanoja voit enää käyttää jos haluat sanoa sen faktan että ylösnousemuksessa herätetyt jumalattomat tuhotaan hel-vetin tulella?- siis eksytystä
Aloitus tukee jehovantodistajien ja adventistien harhaa.
- Ei jehovantodistaja.
siis eksytystä kirjoitti:
Aloitus tukee jehovantodistajien ja adventistien harhaa.
Aloittaja ei ole jehovantodistaja koska aloittaja uskoo kolmiyhteiseen Jumalaan.
- 15+10
Ei jehovantodistaja. kirjoitti:
Aloittaja ei ole jehovantodistaja koska aloittaja uskoo kolmiyhteiseen Jumalaan.
Aloittaja on adventisti. Adventisti ovat kristittyjä ja ainoa kristittyjen ryhmä joka sanoo virallisesti että hel-vetti ei ole ikuinen.
- Doug Batchelor
Tunnin luento jolla todistetaan että ikuinen kärsimys on Raamattuun perustumaton harhaoppi:
http://www.youtube.com/watch?v=iqtqaZPs_dI- Ihan hyvä
video. Kiitos.
- 242678990
Asiaa.
- (toim.huom!)
242678990 kirjoitti:
Asiaa.
Batchelor puhuu sujuvasti muunnettua totuutta.
- 12+3
(toim.huom!) kirjoitti:
Batchelor puhuu sujuvasti muunnettua totuutta.
Te sielun kuolemattomuus-opin kannattajat puhutte vastoin Raamattua. Sielun kuolemattomuus erossa Jumalasta on vastoin Raamattua. Usko sielun kuolemattomuuteen on peräisin kreikkalaisista ja roomalaisista uskonnoista ja aatemaailmoista ja on hiipinyt sieltä kristinuskoon vaikka on Raamatun vastainen.
- alexkasi(ei kirj.)
12+3 kirjoitti:
Te sielun kuolemattomuus-opin kannattajat puhutte vastoin Raamattua. Sielun kuolemattomuus erossa Jumalasta on vastoin Raamattua. Usko sielun kuolemattomuuteen on peräisin kreikkalaisista ja roomalaisista uskonnoista ja aatemaailmoista ja on hiipinyt sieltä kristinuskoon vaikka on Raamatun vastainen.
Adventismisi on hömppää.
Joka ei usko, on jo eläessään kuollut!
Uskoontulo on siirtymistä kuolemasta elämään.
Adventismiin kääntymistä ei pidetä uskoontulona.
Juuri näin.
Jokaiselle tapahtuu uskonsa mukaan. Raamattu tarjoaa vaihtoehtoja koska silloinkin jokainen kirjoitteli omasta uskostaan käsin.
Sinullakaan Bill ei ole muuta kuin se mihin itse uskot. Ja se riittää.
Sen näkee naamasta, miten olen uskossani kaveria kohdellut.- Bill Wiese
Hei nimimerkki hellin63. Oletko miettinyt missä ikuisuutesi vietät? Vain uskomalla Jeesukseen Jumalan Poikana ja Pelastajanasi voit päästä taivaaseen ja välttää helvetin.
Katso video Bill Wiesen todistuksesta. Et varmasti halua että kuoltuasi vajoat maapallon sisälle kauhun paikkaan. Siellä isot matelijamaiset demonit piinaavat ihmisiä ja roihuava tuli polttaa syntisiä. - Kuluttava tuli
Bill Wiese kirjoitti:
Hei nimimerkki hellin63. Oletko miettinyt missä ikuisuutesi vietät? Vain uskomalla Jeesukseen Jumalan Poikana ja Pelastajanasi voit päästä taivaaseen ja välttää helvetin.
Katso video Bill Wiesen todistuksesta. Et varmasti halua että kuoltuasi vajoat maapallon sisälle kauhun paikkaan. Siellä isot matelijamaiset demonit piinaavat ihmisiä ja roihuava tuli polttaa syntisiä.Hebr.10
26. Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä,
27. vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat.
Bill Wiesen kertomus on vastoin Raamattua koska Bill Wiese väittää että ihmiset palavat tulessa miljardeja vuosia. Ei se oli kulumista ja helvetin tuli on Raamatun mukaan kuluttava tuli joka kuluttaa olemattomiin.
- Choose life
Deuteronomy 30:19
"I have set before you life and death, blessings and cursing. Choose life."
Ihmiset, valitkaa elämä! Älkää valitko toista kuolemaa tulisessa järvessä!Mutta jos olisi syntynyt jonnekin Indosesiaan, ei oltaisi kuultukaan mistään elämän valinnasta ja toisesta kuolemasta tulisessa järvessä. Siellä ja muuallakin uskotaan eri lailla.
- ueeapöa
helsinkijokkeri kirjoitti:
Mutta jos olisi syntynyt jonnekin Indosesiaan, ei oltaisi kuultukaan mistään elämän valinnasta ja toisesta kuolemasta tulisessa järvessä. Siellä ja muuallakin uskotaan eri lailla.
toinen kuolema tulisessa järvessä on parempi kuin ikuinen elämä taivaassa ylistyslauluja lauleskellen. iankaikkinen elämä ja iankaikkinen olemassaolo olisi todella tylsää. hohhoijaa. on parempi joutua kadotukseen ja hävitä olemattomiin.
- yurki1000
ueeapöa kirjoitti:
toinen kuolema tulisessa järvessä on parempi kuin ikuinen elämä taivaassa ylistyslauluja lauleskellen. iankaikkinen elämä ja iankaikkinen olemassaolo olisi todella tylsää. hohhoijaa. on parempi joutua kadotukseen ja hävitä olemattomiin.
Kutsu on tarpeen.
- Pelastavan uskon lahja on armosta annettu ja suurin kaikista armolahjoista. Kukaan ei voi puristaa itsestään pelastavaa uskoa. Ei vaikka tutkisi Raamattua ja muita uskosta kertovia kirjoja 40 vuotta ja kuuntelisi 1000 saarnaa. Isä kutsuu syntisiä eri tavoin kääntymään Jeesusta kohti. Kukaan ei omasta voimastaan ja järjestään käänny kohti Jeesusta.
http://www.andreas.fi/uskoonTulo.htm
Room. 10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Onko tässä tulkinnan varaa?
Mark:
9:43 Ja jos sinun kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen,
9:44 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
9:45 Ja jos sinun jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että jalkapuolena menet elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat jalat tallella, heitetään helvettiin,
9:46 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu
9:47 Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, heitä se pois. Parempi on sinulle, että silmäpuolena menet sisälle Jumalan valtakuntaan, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvettiin,
9:48 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
Jes:
66:23 Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra.
66:24 Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten ruumiita, jotka ovat luopuneet minusta; sillä heidän matonsa ei kuole, eikä heidän tulensa sammu, ja he ovat kauhistukseksi kaikelle lihalle.
Dan:
12:1 Siihen aikaan nousee Miikael, se suuri enkeliruhtinas, joka seisoo sinun kansasi lasten suojana. Ja se on oleva ahdistuksen aika, jonka kaltaista ei ole ollut siitä saakka, kuin kansoja on ollut, hamaan siihen aikaan asti. Mutta siihen aikaan pelastetaan sinun kansasi, kaikki, jotka kirjaan kirjoitetut ovat.
12:2 Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.
Kenen todistukseen voi luottaa?
http://spiritlessons.com/ yurki1000 kirjoitti:
Kutsu on tarpeen.
- Pelastavan uskon lahja on armosta annettu ja suurin kaikista armolahjoista. Kukaan ei voi puristaa itsestään pelastavaa uskoa. Ei vaikka tutkisi Raamattua ja muita uskosta kertovia kirjoja 40 vuotta ja kuuntelisi 1000 saarnaa. Isä kutsuu syntisiä eri tavoin kääntymään Jeesusta kohti. Kukaan ei omasta voimastaan ja järjestään käänny kohti Jeesusta.
http://www.andreas.fi/uskoonTulo.htm
Room. 10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Onko tässä tulkinnan varaa?
Mark:
9:43 Ja jos sinun kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen,
9:44 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
9:45 Ja jos sinun jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että jalkapuolena menet elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat jalat tallella, heitetään helvettiin,
9:46 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu
9:47 Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, heitä se pois. Parempi on sinulle, että silmäpuolena menet sisälle Jumalan valtakuntaan, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvettiin,
9:48 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
Jes:
66:23 Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra.
66:24 Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten ruumiita, jotka ovat luopuneet minusta; sillä heidän matonsa ei kuole, eikä heidän tulensa sammu, ja he ovat kauhistukseksi kaikelle lihalle.
Dan:
12:1 Siihen aikaan nousee Miikael, se suuri enkeliruhtinas, joka seisoo sinun kansasi lasten suojana. Ja se on oleva ahdistuksen aika, jonka kaltaista ei ole ollut siitä saakka, kuin kansoja on ollut, hamaan siihen aikaan asti. Mutta siihen aikaan pelastetaan sinun kansasi, kaikki, jotka kirjaan kirjoitetut ovat.
12:2 Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.
Kenen todistukseen voi luottaa?
http://spiritlessons.com/YUKi. On kyllä paljonkin tulkittu, vaikka ei olisi pitänyt.
Ja tuo Jesaja 66 puhuu vain niistä, jotka ovat syöneet SIANLIHAA ja HIIRIÄ ja siitä rangaistuksen saaneet.
Mutta jos sinulla ei juuri muuta ole kuin raamatunkohtia, niin se on periaattessa tällä palstalla kiellettyä. Omat ajatukset ovat keskustelua.- Huonosti käännetty
yurki1000 kirjoitti:
Kutsu on tarpeen.
- Pelastavan uskon lahja on armosta annettu ja suurin kaikista armolahjoista. Kukaan ei voi puristaa itsestään pelastavaa uskoa. Ei vaikka tutkisi Raamattua ja muita uskosta kertovia kirjoja 40 vuotta ja kuuntelisi 1000 saarnaa. Isä kutsuu syntisiä eri tavoin kääntymään Jeesusta kohti. Kukaan ei omasta voimastaan ja järjestään käänny kohti Jeesusta.
http://www.andreas.fi/uskoonTulo.htm
Room. 10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Onko tässä tulkinnan varaa?
Mark:
9:43 Ja jos sinun kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen,
9:44 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
9:45 Ja jos sinun jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että jalkapuolena menet elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat jalat tallella, heitetään helvettiin,
9:46 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu
9:47 Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, heitä se pois. Parempi on sinulle, että silmäpuolena menet sisälle Jumalan valtakuntaan, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvettiin,
9:48 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
Jes:
66:23 Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra.
66:24 Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten ruumiita, jotka ovat luopuneet minusta; sillä heidän matonsa ei kuole, eikä heidän tulensa sammu, ja he ovat kauhistukseksi kaikelle lihalle.
Dan:
12:1 Siihen aikaan nousee Miikael, se suuri enkeliruhtinas, joka seisoo sinun kansasi lasten suojana. Ja se on oleva ahdistuksen aika, jonka kaltaista ei ole ollut siitä saakka, kuin kansoja on ollut, hamaan siihen aikaan asti. Mutta siihen aikaan pelastetaan sinun kansasi, kaikki, jotka kirjaan kirjoitetut ovat.
12:2 Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.
Kenen todistukseen voi luottaa?
http://spiritlessons.com/"Jes:
66:23 Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra.
66:24 Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten ruumiita, jotka ovat luopuneet minusta; sillä heidän matonsa ei kuole, eikä heidän tulensa sammu, ja he ovat kauhistukseksi kaikelle lihalle."
Suomenkieliseen Raamattuun monet lauseet on käännetty aika huonosti. Esimerkiksi tuossa kohdassa on jätetty kokonaan pois alkuperäisessä tekstissä ollut sana kuolleista. Englanninkielinen Jame King sentään sanoo "dead bodies". Ja tuossa suomenkielisessä Raamatussakin kuuluisi olla "kuolleita ruumiita" Eli siis: "Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten kuolleita ruumiita..." Siinä on kyse kuolleista ruumiista ja jumalattomien tuhosta. Ei kidutuksesta. Huonosti käännetty kirjoitti:
"Jes:
66:23 Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra.
66:24 Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten ruumiita, jotka ovat luopuneet minusta; sillä heidän matonsa ei kuole, eikä heidän tulensa sammu, ja he ovat kauhistukseksi kaikelle lihalle."
Suomenkieliseen Raamattuun monet lauseet on käännetty aika huonosti. Esimerkiksi tuossa kohdassa on jätetty kokonaan pois alkuperäisessä tekstissä ollut sana kuolleista. Englanninkielinen Jame King sentään sanoo "dead bodies". Ja tuossa suomenkielisessä Raamatussakin kuuluisi olla "kuolleita ruumiita" Eli siis: "Ja he käyvät ulos katselemaan niiden miesten kuolleita ruumiita..." Siinä on kyse kuolleista ruumiista ja jumalattomien tuhosta. Ei kidutuksesta.No "tuho". Jesajassa 1933 käännöksen mukaan siis sianlihaa ja hiiriä ym. iljettävää syöneet kokevat tuon kohtalon. On varmaan kyse maan päällisestä asiasta, kun mädänytyneitä katsellaan tarkalla aikataululla:
"Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina.. mennään ulos katselemaan ruumiita." Vai onko sapatit ja uudet kuut ja tarkat noudattamiset myös taivaan arkipäivää? Ja minne "ulos" mennään?
Varmuuden vuoksi pitäisi jättää sianliha ja hiiret pois ruokavaliosta.
- 9+2
Videollasi sanotaan että hel-vetti merkitsee täydellistä eroa Jumalasta ja kaikista Jumalan ominaisuuksista. Videollasi sanotaan myös että hel-vetissä on ainoastaan kuolemaa koska Jumala on elämä. Kuitenkin siinä väitetään että ihmiset ovat ikuisesti elossa siellä hel-vetissä kärsimässä. Ei se ole niin. Koska Jumala on elämän lähde ja ero Jumalasta aiheuttaa kuoleman, niin erossa Jumalasta tullaan kuolleiksi, kuihdutaan pois ja hävitään. Ei siis kärsitä ikuisesti.
- Theologi
9+2 kirjoitti:
Videollasi sanotaan että hel-vetti merkitsee täydellistä eroa Jumalasta ja kaikista Jumalan ominaisuuksista. Videollasi sanotaan myös että hel-vetissä on ainoastaan kuolemaa koska Jumala on elämä. Kuitenkin siinä väitetään että ihmiset ovat ikuisesti elossa siellä hel-vetissä kärsimässä. Ei se ole niin. Koska Jumala on elämän lähde ja ero Jumalasta aiheuttaa kuoleman, niin erossa Jumalasta tullaan kuolleiksi, kuihdutaan pois ja hävitään. Ei siis kärsitä ikuisesti.
Jos häviää kokonan niin sehän on pikemminkin palkinto kuin rangaistus.
- tv121
Oliko pääasia että jotkut ovat erossa Jumalasta uskoi sitten mistä näkökulmasta katsoen.
Lopputulema kaikissa tapauksissa on yhtä huono.
Jos pelastuu siihen olisi pyrittävä ja panostettava. - euhssx
minusta se on ihan sama kiduttaako raamatun jumala ikuisesti vai ei koska raamattu on satukirja.
- Bill Wiese
Raamattu on Jumalan Sanaa. Jos et usko Jeesukseen niin joudut kuoltuasi iankaikkiseen kauhistukseen.
http://www.youtube.com/watch?v=Gw2qOLprNrk Bill Wiese kirjoitti:
Raamattu on Jumalan Sanaa. Jos et usko Jeesukseen niin joudut kuoltuasi iankaikkiseen kauhistukseen.
http://www.youtube.com/watch?v=Gw2qOLprNrkBIll Wiese. Minä en usko sinua enkä Raamattua Jumalan sanana enkä Jeesukseen. Eikä reilut 5 miljardia muutakaan ihmistä usko.
- Bill Wiese
helsinkijokkeri kirjoitti:
BIll Wiese. Minä en usko sinua enkä Raamattua Jumalan sanana enkä Jeesukseen. Eikä reilut 5 miljardia muutakaan ihmistä usko.
Itse valitset että missä ikuisuutesi vietät.
Bill Wiese kirjoitti:
Itse valitset että missä ikuisuutesi vietät.
Bill Wiese. Maailamassa nyt sattuuu olemaan sellainen tilanne, että kristinuskon mukaan uskovia on teoriassa 30 % väestöstä, käytännössä vähemmän, koska kristinuskon mukaan uskovat ovat vähenemässä.
En tiedä miten ne reilut 5 miljardia valitsevat, kun heille ei kristinuskon jutut merkitse muuta kuin vääräuskoisuutta. Mutta itseähän ovat "valinneet"?- Bill Wiese
helsinkijokkeri kirjoitti:
Bill Wiese. Maailamassa nyt sattuuu olemaan sellainen tilanne, että kristinuskon mukaan uskovia on teoriassa 30 % väestöstä, käytännössä vähemmän, koska kristinuskon mukaan uskovat ovat vähenemässä.
En tiedä miten ne reilut 5 miljardia valitsevat, kun heille ei kristinuskon jutut merkitse muuta kuin vääräuskoisuutta. Mutta itseähän ovat "valinneet"?Sinuna miettisin tarkkaan että missä ikuisuutesi vietät. Olet kuullut Evankeliumin ja sinulla on täysi mahdollisuus joko uskoa se tai olla uskomatta. Se on sinun valintasi. Haluatko että silloin kun kuolet heräät ilossa ja riemussa vai että heräät kahden haisevan liskomaisen pedon luona tulisessa ja pimeässä paikassa? Nuo liskomaiset olennot paiskovat sinua päin seinää ja ainoa pako paikkasi noiden demonien kidutuksesta on raivoava tuli. Et voi kuolla. Et voi tuhoutua. Tuli sattuu mutta ei kuluta. Kärsit ikuisesti.
- Tuli kuluttaa
Bill Wiese kirjoitti:
Sinuna miettisin tarkkaan että missä ikuisuutesi vietät. Olet kuullut Evankeliumin ja sinulla on täysi mahdollisuus joko uskoa se tai olla uskomatta. Se on sinun valintasi. Haluatko että silloin kun kuolet heräät ilossa ja riemussa vai että heräät kahden haisevan liskomaisen pedon luona tulisessa ja pimeässä paikassa? Nuo liskomaiset olennot paiskovat sinua päin seinää ja ainoa pako paikkasi noiden demonien kidutuksesta on raivoava tuli. Et voi kuolla. Et voi tuhoutua. Tuli sattuu mutta ei kuluta. Kärsit ikuisesti.
"Tuli sattuu mutta ei kuluta."
Tuli kuluttaa kertoo Raamattu.
Hebr.10
26. Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä,
27. vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat. - räppänä
Bill Wiese kirjoitti:
Sinuna miettisin tarkkaan että missä ikuisuutesi vietät. Olet kuullut Evankeliumin ja sinulla on täysi mahdollisuus joko uskoa se tai olla uskomatta. Se on sinun valintasi. Haluatko että silloin kun kuolet heräät ilossa ja riemussa vai että heräät kahden haisevan liskomaisen pedon luona tulisessa ja pimeässä paikassa? Nuo liskomaiset olennot paiskovat sinua päin seinää ja ainoa pako paikkasi noiden demonien kidutuksesta on raivoava tuli. Et voi kuolla. Et voi tuhoutua. Tuli sattuu mutta ei kuluta. Kärsit ikuisesti.
Bill Wiese. Viestisi on selvä osoitus siitä, että uskonto on pahaksi mielenterveydelle. Järkyttävää, että mielikuvituksessasi kuhisee tuollaisia kammottavia olioita.
- Bill Wiese
räppänä kirjoitti:
Bill Wiese. Viestisi on selvä osoitus siitä, että uskonto on pahaksi mielenterveydelle. Järkyttävää, että mielikuvituksessasi kuhisee tuollaisia kammottavia olioita.
Demonit ovat langenneita enkeleitä ja siten henkiolentoja. Henkiolennot voivat ottaa minkä olomuodon tahansa. Bill Wiesen todistuksen mukaan demonit olivat helvetissä liskomaisten olentojen näköisiä.
- ghslsgla
Bill Wiese kirjoitti:
Demonit ovat langenneita enkeleitä ja siten henkiolentoja. Henkiolennot voivat ottaa minkä olomuodon tahansa. Bill Wiesen todistuksen mukaan demonit olivat helvetissä liskomaisten olentojen näköisiä.
yksi ongelma on kuitenkin se että henkiolentoja ei ole edes olemassa.
Bill Wiese kirjoitti:
Sinuna miettisin tarkkaan että missä ikuisuutesi vietät. Olet kuullut Evankeliumin ja sinulla on täysi mahdollisuus joko uskoa se tai olla uskomatta. Se on sinun valintasi. Haluatko että silloin kun kuolet heräät ilossa ja riemussa vai että heräät kahden haisevan liskomaisen pedon luona tulisessa ja pimeässä paikassa? Nuo liskomaiset olennot paiskovat sinua päin seinää ja ainoa pako paikkasi noiden demonien kidutuksesta on raivoava tuli. Et voi kuolla. Et voi tuhoutua. Tuli sattuu mutta ei kuluta. Kärsit ikuisesti.
Niin Bill Wiese. En todellakaan usko juttujasi, enkä koko kristinuskoa sen enempää kuin muitakaan uskontoja. Sitten sen näkee, jos joku uskonto opetti oikein. Nyt kaikki näyttää yhtä epäuskottavalta.
- atte334343
Bill Wiese kirjoitti:
Demonit ovat langenneita enkeleitä ja siten henkiolentoja. Henkiolennot voivat ottaa minkä olomuodon tahansa. Bill Wiesen todistuksen mukaan demonit olivat helvetissä liskomaisten olentojen näköisiä.
Taidat uskoa samalla myös kummituksiin ja menninkäisiin IDIOOTTI!!
- atte34344334
Bill Wiese oletko harkinnut psykiatriseen hoitoon menoa?
- Bill Wiese
Sinuna en laittaisi sieluasi uhkapeliin. Entä jos kristinusko ja Raamattu ovatkin totta? Silloin joudut kuolemasi jälkeen ikuiseen kärsimykseen.
- atte35343
Bill Wiese kirjoitti:
Sinuna en laittaisi sieluasi uhkapeliin. Entä jos kristinusko ja Raamattu ovatkin totta? Silloin joudut kuolemasi jälkeen ikuiseen kärsimykseen.
lol entä jos islam onkin totta tai egyptiläisten Horus..mitäs sitten teet? minulle ne KAIKKI on satua ja höpötystä..
- Tuli kuluttaa
Bill Wiese kirjoitti:
Sinuna en laittaisi sieluasi uhkapeliin. Entä jos kristinusko ja Raamattu ovatkin totta? Silloin joudut kuolemasi jälkeen ikuiseen kärsimykseen.
Jos Raamattu on totta niin ei silloin joudu ikuiseen kärsimykseen vaan tulen kuluttamaksi. Lue tuo aloitus.
Tuli kuluttaa kirjoitti:
Jos Raamattu on totta niin ei silloin joudu ikuiseen kärsimykseen vaan tulen kuluttamaksi. Lue tuo aloitus.
Mutta jos hindujen oppi on lopulta se oikea, niin jos et siihen usko, niin sinun käy niin, että kuoltuasi sinä synnyt uuudelleen joksikin tosi kurjaksi eliöksi, tai homoksi, jota koko elämän ajan kurmutetaan.
- Johdonmoka
Tuli kuluttaa kirjoitti:
Jos Raamattu on totta niin ei silloin joudu ikuiseen kärsimykseen vaan tulen kuluttamaksi. Lue tuo aloitus.
Jos sana aion eli i.ankaikkinen ei helvetin yhteydesä tarkoita ikuista EI sama sana aion tarkoita ikuista elämääkään !
- 2+20
Johdonmoka kirjoitti:
Jos sana aion eli i.ankaikkinen ei helvetin yhteydesä tarkoita ikuista EI sama sana aion tarkoita ikuista elämääkään !
Ikuinenpa hyvinkin. Kadotus on ikuinen hävitys olemassaolosta.
2Tess.1:9 "Heidän rangaistuksenaan on ikuinen kadotus, ero Herrasta ja hänen voimansa kirkkaudesta"
Hebr.10:26-27 "Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä, vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat."
Tuli kuluttaa. Jos joku säilyy ikuisesti olemassaolevana niin se ei ole kulumista. Kuluminen johtaa siihen että mitään ei ole enää jäljellä. - Theologi
2+20 kirjoitti:
Ikuinenpa hyvinkin. Kadotus on ikuinen hävitys olemassaolosta.
2Tess.1:9 "Heidän rangaistuksenaan on ikuinen kadotus, ero Herrasta ja hänen voimansa kirkkaudesta"
Hebr.10:26-27 "Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä, vaan hirmuinen tuomion odotus ja tulen kiivaus, joka on kuluttava vastustajat."
Tuli kuluttaa. Jos joku säilyy ikuisesti olemassaolevana niin se ei ole kulumista. Kuluminen johtaa siihen että mitään ei ole enää jäljellä.Vaan kun sana AION ei merkitse 'ikuinen' vaan sana viittaa vain ajanjaksoon, jonka pituus ei ole määrätty. Se voi olla sekunti tai 2160 vuotta, mitä käsite lähinnä tarkoitti.
- Ikuinen kärsimys
Älkää eksykö aloittajan väitteisiin. Aloittaja on adventisti ja he kiistävät ikuisen kärsimyksen olemassaolon. Helvetti on kuitenkin todellinen ja sen kärsimys on ikuinen.
http://www.youtube.com/watch?v=yItJpd0VeAU
Jos haluat tehdä elämäsi tärkeimmän päätöksen ja antaa elämäsi Jeesukselle niin voit rukoilla näin:
"Rakas taivaallinen Isä, tulen eteesi Jeesuksen Kristuksen nimessä. Tuon eteesi kaikki syntini, kaikki taakkani ja kaiken sen, mikä minua sitoo ja vangitsee. Isä, pese minut Jeesuksen kalliissa veressä jonka hän vuodatti Golgatalla minun syntieni tähden. Katkaise synnin ja Saatanan kahleet minun ja omaisteni elämässä. Pane minuun kalliin veresi merkki. Haluan antaa sinulle henkeni, sieluni ja ruumiini ja olla sinun omasi niin kauan kuin elän täällä maanpäällä ja sitten taivaassa. Turvaudun uskossa yksin Sinuun, Herra Jeesus Kristus, Sillä sinä olet elävän Jumalan Poika. Ole Herrani ja Vapahtajani tästä hetkestä iankaikkisesti. Uskon koko sydämestäni sen, mitä nyt suullani tunnustan näin sanoen: Sinä olet minun Vapahtajani, Herrani ja Jumalani. Olen nyt uudestisyntynyt -Jumalan lapsi. Uskon sen ja otan vastaan Jeesuksen nimessä AAMEN."- ihöoöoawv
olipa typerä video
- Minusta
ihöoöoawv kirjoitti:
olipa typerä video
ateistit ovat typeriä. :)
Siunausta!
"Raamatun Jumala ei kiduta ikuisesti. "
Hyvä teille uskoville, koska muita se ei koske!!- Hyvä teksti.
Kannattaa lukea.
http://jeremyandchristine.com/articles/eternal.php - Lapin Seppo
Raamattu on vanha satu jolla paimentolaisväestö saatiin pysymään aisoissa helvetillä pelotellen.
- Mainio kirjoitus.
Onko kirjoittaja teologi? Valtavasti hän ainakin tietää.
- Totuuden.P
Paho-lainen hýötyy suunnattomasti ikuisen piinan opista näin hän saa annettua Jumalan luonteesta täysin väärän kuvan.
- Ei ikuinen
Raamattu kertoo varsin selvästi että hel-vetin kärsimys ei ole ikuinen!
(Matt.18:31-35) "Muut palvelijat näkivät, mitä tapahtui, ja panivat sen pahakseen. He menivät kuninkaan luo ja kertoivat hänelle kaiken. Silloin kuningas kutsutti palvelijan luokseen ja sanoi: 'Sinä kelvoton! Minä annoin sinulle anteeksi koko velan, kun sitä minulta pyysit. Eikö sinunkin olisi pitänyt armahtaa työtoveriasi, niin kuin minä armahdin sinua?' Vihoissaan kuningas pani palvelijansa ankaraan vankeuteen, kunnes tämä maksaisi koko velan. Näin tekee minun taivaallinen Isänikin teille, jos te ette kaikesta sydämestä anna kukin veljellenne anteeksi."
Kadotuksen pimeyteen joutuvat häviävät olemattomiin.
(Job.15:30) "Ei hän vältä pimeyttä. Tuli korventaa hänen versonsa, Jumalan henkäys pyyhkäisee hänet pois." - 533332+9
Täällä esiintyy ihmisiä, jotka luulevat olevansa juutalaisuuden asiantuntijoita tai peräti juutalaisia. Teeskentelijöitä.
Kaikki apostolit ja Jeesuskin olivat juutalaisia ja he puhuivat paljon helvetistä. - lptttrs
Tämä aihe on käsitelty täällä aikaisemmin.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11718555
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733121
- 602854
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322405- 802246
- 602063
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171577Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301420Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408