Anna Karenina

Susku

Olisikohan kukaan lukenut Leo Tolstoin kirjaa Anna Karenina? olisi kiva saada tietoa juonesta, henkilöistä...kysehän on onnettomasta parisuhteesta?

5

771

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hippi

      Mitäs kuule jos ihan itse tekisit läksysi?

    • Tutkija

      Kyllä kannattaa. On yksi parhaita, mitä olen lukenut.

    • AnnaKarenina

      Kyse on kylläkin paljon enemmästä kuin onnettomasta parisuhteesta (joita kirjassa voisi ajatella olevan useitakin, mutta mikä sitten on onneton parisuhde). A. Vronskin ja Annan suhde on (vain) eräs osa kirjaa. Se sisältää niin paljon muutakin, ettei sitä voi tässä selittää. Kannattaa lukea - mahtava historiallinen katsaus!

    • renessanssi

      En oo lukenu,mut oon kattonut muuta vuos sitten
      ykkösellä näkyneen BBC:n kirjasta tehdyn sarjan sekä kävin Jyväskylän kaupunginteatterissa kattomassa kirjasta tehdyn näytelmän.

    • Anonyymi

      Toivoisin Anna Katriina - kirjakeskustelussa naisten pukeutumisesta, käyttäytymisestä ja Annan äiti- lapsisuhteesteesta.
      Minä en ymmärtänyt Annan toiminnasta äitinä.
      Tolstoi osasi kertoa hyvin kauniisti naisten muodoista ja asuista käytöksestä ja pukeutumista.
      Hänellä lienee ollut silmää kauneudelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1588
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1299
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      504
      1230
    4. 65
      1011
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      970
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      756
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      110
      733
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      722
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      657
    10. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      38
      638
    Aihe