Olen hakenut sairaan läheiseni vuoksi omaishoidontukea (hän on invalidi, saa myös hoitotukea). Henkilö ei pysty selviytymään itse kauppakäynneistä, kodinhoidollisita asioista. Liikkuminen tapahtuu erilaisia apuvälineitä käyttäen..jne. Kunnasta saimme kieltävän päätöksen. Ilmeisesti määrärahat on tuhlattu jo tältä vuodelta. Kiitos lapsiystävällinen kuntamme.
Vastaukset 11
- mustamaija1
Luulisin että on vaikeaa saada muita tukia jos ei saa vammaistukea ? En ole varma, mutta kannattais selvittää.
- Kiukustunut
Kyllä hän saa vammaistukea, sekä hoitolisää :(
- mustamaija1
Kiukustunut kirjoitti:
Kyllä hän saa vammaistukea, sekä hoitolisää :(
Pidä hakemus kokoajan päällä...alkuvuodesta on taas paremmin rahaa jaettavaksi
- Munankiorija
Kuinka paljon tukea pitäisi saada jos ei pääse edes kotoa mihinkään? Missä välissä ne tuet tuhlataan?
Mää tykkään että hoidan omat omaiseni ilman veronmaksajan apua. Näin on. - omaishoitaja2
Eräänä ehtona omaishoidontukeen on Kelan korotetun hoitotuen saaminen sekä ne kotisairaanhoidon pisteytykset.
Käy Omaishoitajat Ry:n sivustolla katsomassa, sieltä saat hyviä neuvoja.
Omaishoidon tuki on omaishoitajan palkka, se maksetaan omaishoitajalle ei hoidettavalle. Lisäksi hoitaja maksaa siitä veron, työeläkemaksun, työttömyysvakmaksun ym. eli siis ei ihan ilmaista rahaa. Tömä vain tiedoksi edelliselle, joka kommentoi vaikka ei tiedä asiasta tuon taivaallista ja kateus paistaa kommentista. - Anne-Nukke1
Täytyykö kaikkeen saada tukea? Eikö lähimmäistään voi auttaa ilman? Kohta ei anneta kolaritilanteessakaan tekohengitystä ilman, että jostain joku instassi antaa rahallista tukea!
- Lähimmäisen rakkaus
Parahin Anne-nukke1,
Naapurini Ensiapu-Esa tarvitsee päivittäistä tukea arkipäiväisissä asioissa, pääsetkö tulemaan haastatteluun? -kunta on jo pitkään etsinyt omaishoitajaa joka ei tarvitse palkkaa vaan pitää omalla kustannuksellaan huolen lähimmäisen hyvinvoinnista!
Monet omaishoitajat kun ovat niin itsekkäitä että haluavat korvautsta siitä että toimii omaishoitajana eikä voi ehkä näin ollen käydä töissä!
Mihin rahaa muka tarvitaan??? Rakkaus voittaa!!!
Tervetuloa Anne! Kaipaamme sinunlaistasi rakkauden lähettiä kuntaamme! Voisit samalla toimia vanhainkodissamme terapiakoirana! Myös lähikauppaamme kaivattaisiin viikonloppu -siistijää!!!!!
- Anne-Nukke1
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Valitettavasti Anne ei omilta töiltään ja autettaviltaan (ilman mitään korvauksia) nyt ehdi. Onnea vaan etsintään ja tsemppiä EA-Esalle, jonka ilmeisesti lähiomaiset omat hylänneet tai niitä ei ole.
ps. kokeilkaa kissaa koiran sijaan ja eikös kortistot notku täynnä tyhjäntoimittajia?- Apua lähellä ...
Ei ne sieltä kortistosta ilman tuu.. Ihme porukkaa.
- ts. tyhjäntoimittaja
Täällä olisi myös dementtiapotilas Anne-Nukke1:lle autettavaksi. Voisit ihan rakkauden voimalla hoitaa, vaihtaa vaippaa, lääkitä, syöttää, pestä ja ulkoiluttaa häntä ja kaiken tämän teet omassa kodissasi 24/7. Joka vielä yölläkin tarvitsee valvontaa, ettei karkaile talvipakkaseen, herättele perhettäsi ja pelottele lapsiasi mielikuvitusolentoineen joita näkee.
Voit jäädä pois töistä, sillä rakkaus hoidettavaan elättää ja takaa leivän suuhusi.
Ihan oikeastiko vertaat omaishoitajaa "tyhjäntoimittajaan". Ilmaistyövoimaa he ovat yhteiskunnalle. Ilman lomia ja kunnon palkkaa tekevät samaa raskasta työtä mitä koulutettu henkilökunta tekee sairaaloissa, pienkodeissa ja vanhainkodeissa.
Mahdatkohan itse tietää miltä tuntuu vaihtaa avannepussia äidille, joka makaa kotonasi sängyn omana saattohoidossa.
Käyhän lukemassa täältä suomi24:lta omaishoitajien kertomuksia. - valo sammui
ts. tyhjäntoimittaja kirjoitti:
Täällä olisi myös dementtiapotilas Anne-Nukke1:lle autettavaksi. Voisit ihan rakkauden voimalla hoitaa, vaihtaa vaippaa, lääkitä, syöttää, pestä ja ulkoiluttaa häntä ja kaiken tämän teet omassa kodissasi 24/7. Joka vielä yölläkin tarvitsee valvontaa, ettei karkaile talvipakkaseen, herättele perhettäsi ja pelottele lapsiasi mielikuvitusolentoineen joita näkee.
Voit jäädä pois töistä, sillä rakkaus hoidettavaan elättää ja takaa leivän suuhusi.
Ihan oikeastiko vertaat omaishoitajaa "tyhjäntoimittajaan". Ilmaistyövoimaa he ovat yhteiskunnalle. Ilman lomia ja kunnon palkkaa tekevät samaa raskasta työtä mitä koulutettu henkilökunta tekee sairaaloissa, pienkodeissa ja vanhainkodeissa.
Mahdatkohan itse tietää miltä tuntuu vaihtaa avannepussia äidille, joka makaa kotonasi sängyn omana saattohoidossa.
Käyhän lukemassa täältä suomi24:lta omaishoitajien kertomuksia.Mieheni oli täysin avustettava aivohalvauksen jälkeen. Halusin hänet kotiin. Sain maksullista apua kylvetyksessä ja haavojen hoidossa kunnalta. Olimme yhdessä 20 vuotta. Mies oli loppuun asti valoisa persoona. Silmät tuikkivat tähtien lailla. En hakenut omaishoitajan tukea. Kela maksoi ylintä kodinhoitotukea. Mies sai eläkkeen.saimme kunnalta invataksiin 18 matkaa/kk. Hän nukkui pois 68 vuotiaana syyskuussa 2013 keuhkoveritulppaan. En hetkeäkään antaisi pois hänen kanssaan olemisesta. Raha ei merkitse mitään. Kunhan on katto pään päällä ja lämmintä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei81010Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125966- 109939
- 53892
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85812Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42766Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66711Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev153699- 62668
- 70586
- 95561
- 60524
- 52521
- 36509
- 35497
- 22486
- 26470
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31433Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408