Rauman vuokrakämpät

Ihan oikeasti, 600 euroa yksiöstä? Etsin vuokrakämppää mutta mistään ei löydy, pitääkö tässä poriin muuttaa kun siellä saa 300 eurolla jo yksiön?

Aivan törkeän hintaisia kämpät täällä raumalla, tälläkin hetkellä asun aivan ylihinnoitellussa vuokrayksiössä, mutta halvempaakaan ei löydy. Toivottavasti teette vuokrakämpillänne monen kuukauden tappiot.
4266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tuotto

Asuntosijoittamisen perusidea on, että sijoittaja ostaa asunnon ja vuokraa sen, jolloin syntyy vuokratuloja. Asuntojen hinnat ovat myös nousseet vuosikymmenestä toiseen, eli sijoittaja on päässyt hyötymään arvonnoususta.

Asuntoon sitoutuneen pääoman prosentuaalinen vuokratuotto riippuu asunnon hankintahinnasta, vuokrasta ja yhtiövastikkeesta.

Vuokra - hoitovastike x 12 jaetaan hankintahinnlla x 100

Esimerkki. Ostan Kalliokadulta asunnon. Vuokra 600e- vastike 150ex12=5400
Hankintahinta 80000 e eli jaan 5400 /80000 eurolla=0,0675x100 tuotto=6.75%

Näin tämä homma etenee. Jos ostaa asunnon velaksi, täytyy maksaa lyhennykset ja korot, korot vähennyskelpoisia verotuksessa. Jos sattuu tulemaan voittoa vuokrauksesta, siitä täytyy maksaa valtiolle veroa 30% Jos asunnon hinta on noussut myytäessä, maksat voitto osuudesta veroa valtiolle 30%
Toivottavasti tämä selventää, miksi vuokrat on sitä mitä on.

Äänestä

Itseasiassa opiskelijalle se on kannattavampaa muuttaa Poriin, 300 euron vuokramenoilla saat jo täyden tuen ja parhaissa tapauksissa saat veden tai sähkön tuohon vuokran hintaan ja bussikortti on varmasti halvempi kuukauden ajalta kuin se että maksat 600 euroa vuokraa. Hulluja ovat hinnat.

Äänestä
  • Mene vuokralle Valtakulman kiinteistöön. Siellä on mukavia ja siistejä huoneita kohtuuhintaan. Ja hieno perinteikäs paikka asua. Saunaosastolta kattotasanteelta näköalat yli koko Rauman , merelle asti.

    Äänestä

Menkää köyhät töihin. On varaa maksaa sitten vuokria.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vtuttaa1 kirjoitti:

Ihan oikeasti, 600 euroa yksiöstä? Etsin vuokrakämppää mutta mistään ei löydy, pitääkö tässä poriin muuttaa kun siellä saa 300 eurolla jo yksiön?

Aivan törkeän hintaisia kämpät täällä raumalla, tälläkin hetkellä asun aivan ylihinnoitellussa vuokrayksiössä, mutta halvempaakaan ei löydy. Toivottavasti teette vuokrakämpillänne monen kuukauden tappiot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu