Onko teinivanhemmuus periytyvää?

fjiiooooo

Tai siis jos ominaisuudet joiden takia teiniraskauksia tulee ovat periytyviä? Kyllähän ainakin jossain määrin?

Usein vaan tuntuu että teini-iässä lapset saaneiden lapset saavat omat lapsensa myöskin teini-ikäisenä.

6

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kriisit

      Vaikka tuo pitäisi paikkaansa, niin ei minun lasteni kohdalla! Itse sain esikoisen 18vuotiaana miehen ollessa intissä.
      Joo o oltiin toki onnellisia ensimmäiset 5vuotta kunnes alkoi miehen nuori ikä painaa päälle. Menojalka vipatti ja toiset naiset kiinnosti.
      Yhdessä sitkeästi elimme kunnes tuli viimeinen niitti, olin 25 kun heitin miehen pihalle ja jäin yksin kolmen lapsen kanssa.
      Mies elää nyt sitä nuoruuttaan eikä ole kaunista katsottavaa enään kolmekymppiseltä.

      En todellakaan kadu lapsiani, en ikinä! Mutta kadun sitä minkä ikäisenä ja mihin tilanteeseen esikoinen syntyi.
      Suren sitä että minusta ei ollut tarjoamaan ydinperhettä lapsilleni.
      Suren myös kun näen kuinka lapset kaipaavat isäänsä eikä isää nyt kiinnosta. Kaikki hänessä kertoo että hän oli liian nuori lasten syntymiseen kivahan niitä on tehdä jos joku muu ne hoitaa.

      Eli luotan nyt sen verran itseeni ja omista kokemuksista oppineena että saan lapseni ymmärtämään kuinka tärkeää on pohja johon lapset sitten voivat tulla.
      Nyt jos joku yli innokas tulee huutamaan että me olemme vielä onnellisesti yhdessä ja meillä on 0-8vuotias lapsi niin onnittelen vasta kun olette yhdessä lapsenne ollessa 18vuotias.

      Elimme mekin saman katon alla reilun 10vuotta mutta mikä sanoo että viimeiset vuodet oli hyväksi lapsille? tai että olisin ollut onnellinen? Onnellisuus oli kaukana siittä kaikesta mitä sai kokea.
      En sano ettei niinkin olisi joillekkin käynyt että olisivat nuoresta iästään huolimatta saaneet yhdessä lapsensa maailmalle asti.
      Mutta luulempa että valta osalla ne pinkit unelmat kaatuu kovaa ja korkealta :(

    • Aloittaja_4
    • huono homma

      Avasin tuon linkin ja siellä osin viitattiinkin siihen mitä meinasin sanoa, eli tuosta koulutuspuolesta.
      Suurin osa teiniäitien ja -isien omista vanhemmista ovat vähän koulutettuja, ja pykäävät aikaisemmin lapsia. Monesti myös heidän lapsensa käyvät vanhempien mallin mukaan vain vähän kouluja ja ketju teiniäitiyteen alkaa muodostua jo siitä.

      Teinivanhemmuus tuntuu olevan ns.alemman sosiaaliluokan vitsaus, tai kuka mitenkin sitä haluaa kutsua.Että sikälikin periytyvää.
      Onneksi myös alemman sosiaaliluokan vanhemmista edes pieni osa on sellaisia, jotka painottavat lapselle koulutuksen tärkeyttä ja täten teinivanhemmuusputki saadaan poikki.
      Valitettavan paljon on niitä alemman sosiaaliluokan vanhempia, jotka viis veisaavat siitä , kouluttautuvatko heidän lapsensa vai eivät, tai ylipäätään käyvätkö heidän lapsensa edes töissä. Tällaisissa "viisveisaus"- perheissä näitä teiniraskauksia tapahtuu eniten. Myös ns.kaupunkien vuokra/slummialueet ruokkivat tätä mallia.

    • Monta polvea

      Isoäitini (ammatiltaan lääkäri) sai lapsensa 17, 22 ja 29-vuotiaana.
      Tinen isoäitini (maatilan emäntä) sai lapsensa 23, 25, 27, 29 , 32, 34 ja 44-vuotiaana)
      Äitini (ammatiltaan erikoislääkäri) sai lapsensa 22-24. 26, 28 ja 44-vuotiaana.
      Minä (2 x maisteri) sain lapseni 19, 19 21, 23, 27, 29, 31, 39 ja 41-vuotiaana.
      Omat lapseni ovat saaneet esikoisensa 16- 24-vuotiaana.

      Sanoisin että meillä periytyy korkeakoulutus ja teinivanhemmuus?

      • ...

        Voihan sitä netissä valehdella mitä vaan. Olisi luullut 2 x maisterin lukavan tekstinsä ennen lähettämistä. :)


    • Miesope

      Teinivanhemmuus kuten monet muutkin ongelmat valitettavasti periytyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2790
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      347
      2437
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2222
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      38
      2204
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1798
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1332
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1329
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      67
      1200
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1180
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      6
      1153
    Aihe