ÄÄÄÄ VASTAILKAAAA !!!!

enopirehujaaaaäää!!!

noita hevosen ruokia on kyl nii vaikee opetella:(
mulla ois kysymyksiä ja toivottavasti vastailisitte niihin ! :)

koska kivennäistä tarvitaan, mistä sen huomaa?
miksi hevoselle tarvitsee joskus syöttää maitohappobakteeria?
saako hevonen kaikki tarvitsemansa vitamiinit kaurasta, luonnosta, muista rehuista tai koska tietää että heppa tarvitsee vitamiinilisiä?
jos ruoassa on pellavaa kuuluuko aina koko satsi turvottaa?
tarviiko melassileikettä juottaa usein?

3

2801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellasta3

      mä vastailen johonkin :) (kaikkia en tiedä)


      miksi hevoselle tarvitsee joskus syöttää maitohappobakteeria?
      maitohappobakteeria syötetään ettei maha mene kuralle jos siirrytään jostain ruoasta toiseen

      saako hevonen kaikki tarvitsemansa vitamiinit kaurasta, luonnosta, muista rehuista
      siis vitamiinit voi syöttää kivennäisestä

      jos ruoassa on pellavaa kuuluuko aina koko satsi turvottaa?
      riippuu onko pellava sellaista koonaista mikä kuuluu turvottaa vai onko sellaista mitä ei tarvitse

    • polle70

      koska kivennäistä tarvitaan, mistä sen huomaa? = yleisesti aina mutta parhaiten tietää kun ottaa heinästä analyysin

      miksi hevoselle tarvitsee joskus syöttää maitohappobakteeria?= Sillä on vatsan kolit sekaisin

      saako hevonen kaikki tarvitsemansa vitamiinit kaurasta, luonnosta, muista rehuista tai koska tietää että heppa tarvitsee vitamiinilisiä?= pääsääntösesti saa mutta heinäanalyysi kertoo paljon, suolakivi pitää aina olla tai sit lisäsuola ruokinnasssa

      jos ruoassa on pellavaa kuuluuko aina koko satsi turvottaa?= Pellava kuuluu turvottaa

      tarviiko melassileikettä juottaa usein? = ei, vaan silloin jos hevonen juo heikosti

    • Agrologi AMK

      koska kivennäistä tarvitaan, mistä sen huomaa?
      Periaatteesa, jos hevonen ei tee työtä ja syö pelkkää heinää, niin se ei tarvitse kivennäistä. Jos heinän laadusta ei ole varrmuutta, niin kivennäinen on tarpeen.

      Aina, jos hevonen saa kauraa, se tarvitsee myös kivennäistä, kaurassa on fosforia. Hevonen tarvitsee vereensä kalsiumia ja fosforia tietyssä suhteessa, jos hevoselle ei anneta (kalsiumia sisältää) kivennäistä, niin se irrottaa tarvittavan kalsiumin luustostaan ja lopputuloksen osteoporoosi.

      Käytännössä heinä ei riitä turvaamaan hevosen kivennäisten saantia, myöskään jos hevosta liikutetaan (vaikka enenrgian tarve täyttyisikin). Eli silloinkin tarvitaan kivennäislisä.

      Täysrehuissa on nimensä mukaisia eli ne sisältävät myös kivennäiset. Silloin kun hevonen ruokitaan heinällä (tai laitumella) ja täysrehulla erillistä kivennäistä ei tarvita. Hevosille on tarjolla myös tiiviste- ja puolitiiviste tyyppisiä rehuja, joissa on kivennäiset ja niiden lisäksi esim. proteinia ja energiaa. Näiden lisäksi ei tietenkään anneta erillistä kivennäislisää.

      Hevosen olemus voi antaa viitteitä kivennäisen puutteesta eism. kiilloton karva tai haluttomuus, mutta silloin ollaan jo pahasti myöhässä. Eli kivennäisen tarpeesta on pidettävä huolta jo ennen puutosoireiden ilmenemistä.

      miksi hevoselle tarvitsee joskus syöttää maitohappobakteeria?
      Miatohappobakteereilla voidaan tukea hevosen suolistontoimintaa esim. jos stressaa helposti tai sairauden jälkeen tukemaan parantumista. Maitohappobakteerien tarpeellisuudesta ja hyödyllisyydestä ollaan monta mieltä, joitakin yksittäisiä poikkeuksa lukuunottamatta niistä ei ole haittaa hevoselle.

      saako hevonen kaikki tarvitsemansa vitamiinit kaurasta, luonnosta, muista rehuista tai koska tietää että heppa tarvitsee vitamiinilisiä?

      Perusterve, kevyttä työtä tekevä hevonen saa kaiken tarvitsemansa hyvästä heinästä. Jos heinä on heikkkoa voi lisille olla tarvetta.

      Rankempaa työtä tekevän hevosen vitamiinien tarve kasvaa nopeasti ja perusrehut ei riitä tyydyttämään sitä. Monissa laadukkaissa kivennäisissä on myös vitamiinilisä mukana. Myös erillistä monivitamiinivalmistetta voi käyttää.

      Kauran E-vitamiini kypsyy hevosen hyödynnettävään myötään vasta varastoinnin aikana. Tämän vuoksi hevoselle tulee aina syöttää jouluun saakka edellisvuoden kauraa ja vasta tämän jälkeen siityä edellisen syksyn sadon syöttämiseen. Jos tämä ei onnistu niin hevonen tarvitsee E-vitamiini lisän uuden kauran syötön aloituksesta jouluun.

      jos ruoassa on pellavaa kuuluuko aina koko satsi turvottaa?
      Pellavainen pitää aina turvottaa ennen syöttämistä. Kokonaiset pellavansiemenet pitää keittää limaksi ennen syöttämistä. Muita ruoka-annoksen reuja ei tarvitse turvottaa/kostuttaa riittää kun turvottaa pellavaisen.

      tarviiko melassileikettä juottaa usein? Melanssileike on seokerituotannon sivutuotteena syntyvä kiinteä rehu, joka turvotetaan ennen syöttämistä (sitä ei siis juoteta). Tarkoitetako melassisiirappia (15l sankossa myytävä ruskea siirapin tapainen litku)? Se ei ole hevoselle välttämätöntä. Makeutesa vuoksi useimmat hevoset pitävän sen mausta. Kun sitä lisää hiukan veteen suostuvat useimmat hevoset juomaan oudommankin makuisen veden esim. kilpailupaikoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5564
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      197
      3597
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2418
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2375
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1238
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      65
      1048
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1022
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      83
      1018
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe