ÄÄÄÄ VASTAILKAAAA !!!!

enopirehujaaaaäää!!!

noita hevosen ruokia on kyl nii vaikee opetella:(
mulla ois kysymyksiä ja toivottavasti vastailisitte niihin ! :)

koska kivennäistä tarvitaan, mistä sen huomaa?
miksi hevoselle tarvitsee joskus syöttää maitohappobakteeria?
saako hevonen kaikki tarvitsemansa vitamiinit kaurasta, luonnosta, muista rehuista tai koska tietää että heppa tarvitsee vitamiinilisiä?
jos ruoassa on pellavaa kuuluuko aina koko satsi turvottaa?
tarviiko melassileikettä juottaa usein?

3

2826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellasta3

      mä vastailen johonkin :) (kaikkia en tiedä)


      miksi hevoselle tarvitsee joskus syöttää maitohappobakteeria?
      maitohappobakteeria syötetään ettei maha mene kuralle jos siirrytään jostain ruoasta toiseen

      saako hevonen kaikki tarvitsemansa vitamiinit kaurasta, luonnosta, muista rehuista
      siis vitamiinit voi syöttää kivennäisestä

      jos ruoassa on pellavaa kuuluuko aina koko satsi turvottaa?
      riippuu onko pellava sellaista koonaista mikä kuuluu turvottaa vai onko sellaista mitä ei tarvitse

    • polle70

      koska kivennäistä tarvitaan, mistä sen huomaa? = yleisesti aina mutta parhaiten tietää kun ottaa heinästä analyysin

      miksi hevoselle tarvitsee joskus syöttää maitohappobakteeria?= Sillä on vatsan kolit sekaisin

      saako hevonen kaikki tarvitsemansa vitamiinit kaurasta, luonnosta, muista rehuista tai koska tietää että heppa tarvitsee vitamiinilisiä?= pääsääntösesti saa mutta heinäanalyysi kertoo paljon, suolakivi pitää aina olla tai sit lisäsuola ruokinnasssa

      jos ruoassa on pellavaa kuuluuko aina koko satsi turvottaa?= Pellava kuuluu turvottaa

      tarviiko melassileikettä juottaa usein? = ei, vaan silloin jos hevonen juo heikosti

    • Agrologi AMK

      koska kivennäistä tarvitaan, mistä sen huomaa?
      Periaatteesa, jos hevonen ei tee työtä ja syö pelkkää heinää, niin se ei tarvitse kivennäistä. Jos heinän laadusta ei ole varrmuutta, niin kivennäinen on tarpeen.

      Aina, jos hevonen saa kauraa, se tarvitsee myös kivennäistä, kaurassa on fosforia. Hevonen tarvitsee vereensä kalsiumia ja fosforia tietyssä suhteessa, jos hevoselle ei anneta (kalsiumia sisältää) kivennäistä, niin se irrottaa tarvittavan kalsiumin luustostaan ja lopputuloksen osteoporoosi.

      Käytännössä heinä ei riitä turvaamaan hevosen kivennäisten saantia, myöskään jos hevosta liikutetaan (vaikka enenrgian tarve täyttyisikin). Eli silloinkin tarvitaan kivennäislisä.

      Täysrehuissa on nimensä mukaisia eli ne sisältävät myös kivennäiset. Silloin kun hevonen ruokitaan heinällä (tai laitumella) ja täysrehulla erillistä kivennäistä ei tarvita. Hevosille on tarjolla myös tiiviste- ja puolitiiviste tyyppisiä rehuja, joissa on kivennäiset ja niiden lisäksi esim. proteinia ja energiaa. Näiden lisäksi ei tietenkään anneta erillistä kivennäislisää.

      Hevosen olemus voi antaa viitteitä kivennäisen puutteesta eism. kiilloton karva tai haluttomuus, mutta silloin ollaan jo pahasti myöhässä. Eli kivennäisen tarpeesta on pidettävä huolta jo ennen puutosoireiden ilmenemistä.

      miksi hevoselle tarvitsee joskus syöttää maitohappobakteeria?
      Miatohappobakteereilla voidaan tukea hevosen suolistontoimintaa esim. jos stressaa helposti tai sairauden jälkeen tukemaan parantumista. Maitohappobakteerien tarpeellisuudesta ja hyödyllisyydestä ollaan monta mieltä, joitakin yksittäisiä poikkeuksa lukuunottamatta niistä ei ole haittaa hevoselle.

      saako hevonen kaikki tarvitsemansa vitamiinit kaurasta, luonnosta, muista rehuista tai koska tietää että heppa tarvitsee vitamiinilisiä?

      Perusterve, kevyttä työtä tekevä hevonen saa kaiken tarvitsemansa hyvästä heinästä. Jos heinä on heikkkoa voi lisille olla tarvetta.

      Rankempaa työtä tekevän hevosen vitamiinien tarve kasvaa nopeasti ja perusrehut ei riitä tyydyttämään sitä. Monissa laadukkaissa kivennäisissä on myös vitamiinilisä mukana. Myös erillistä monivitamiinivalmistetta voi käyttää.

      Kauran E-vitamiini kypsyy hevosen hyödynnettävään myötään vasta varastoinnin aikana. Tämän vuoksi hevoselle tulee aina syöttää jouluun saakka edellisvuoden kauraa ja vasta tämän jälkeen siityä edellisen syksyn sadon syöttämiseen. Jos tämä ei onnistu niin hevonen tarvitsee E-vitamiini lisän uuden kauran syötön aloituksesta jouluun.

      jos ruoassa on pellavaa kuuluuko aina koko satsi turvottaa?
      Pellavainen pitää aina turvottaa ennen syöttämistä. Kokonaiset pellavansiemenet pitää keittää limaksi ennen syöttämistä. Muita ruoka-annoksen reuja ei tarvitse turvottaa/kostuttaa riittää kun turvottaa pellavaisen.

      tarviiko melassileikettä juottaa usein? Melanssileike on seokerituotannon sivutuotteena syntyvä kiinteä rehu, joka turvotetaan ennen syöttämistä (sitä ei siis juoteta). Tarkoitetako melassisiirappia (15l sankossa myytävä ruskea siirapin tapainen litku)? Se ei ole hevoselle välttämätöntä. Makeutesa vuoksi useimmat hevoset pitävän sen mausta. Kun sitä lisää hiukan veteen suostuvat useimmat hevoset juomaan oudommankin makuisen veden esim. kilpailupaikoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      288
      6055
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      55
      3941
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3302
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      73
      3205
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      75
      3117
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      174
      3050
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2837
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2536
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      205
      2170
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2093
    Aihe