Led lamput vaihdettu ulkovaloihin

1,6W ja 2W. En huomannut eroa kirkkaudessa silmämääräisesti.

On kyllä pieniksi mennyt tehon tarve :)
4174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ostin vahingossa 1w tehoisen ledilampun ja sillä ei kyllä tee yhtään mitään.

valo on kuin valkoinen nenäliina katossa.

Äänestä

Ilmeisesti sitten ollut kynttilälyhdyt tms. ennen pihavaloina koska nuo led-lamppusi vastaavat valomäärältään n. 8W ja 10W hehkulamppuja

Äänestä

Eihän olemattomasta voi eroa havaitakaan.
No, oikeasti, silmä on logaritminen, eli jos valaistusvoimakkuus putoaa sadasosaan, silmä havaitsee valaistusvoimakkuuden pudonneen puoleen.

Äänestä

en minäkään, 11w pl vs 9,5w corepro sama 600lumenia :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Led. kirjoitti:

1,6W ja 2W. En huomannut eroa kirkkaudessa silmämääräisesti.

On kyllä pieniksi mennyt tehon tarve :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu