Päätoimittajalle luettiin aamulla Ylivieskassa syyte kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Ilmaisjakelulehden juutalaisia solvaavat kirjoitukset oikeuteen
Syyttäjä vaatii, että tavarataloyhtiö J. Kärkkäinen on tuomittava 90 000 euron suuruiseen yhteisösakkoon juutalaisvastaisista kirjoituksista.
Tavaratalo J. Kärkkäisen ilmaisjakelulehdessä, Magneettimediassa julkaistiin viime syksynä ja alkuvuonna kirjoituksia, jotka syyttäjän mukaan solvaavat juutalaisia. Yhtiön johto sanoutuu irti Magneettimedian kirjoituksista. Johdon mukaan lehden päätoimittaja on vastannut kirjoitusten sisällöstä.
STT
Ilmaisjakelulehden juutalaisia solvaavat kirjoitukset oikeuteen
Syyttäjä vaatii, että tavarataloyhtiö J. Kärkkäinen on tuomittava 90 000 euron suuruiseen yhteisösakkoon juutalaisvastaisista kirjoituksista.
Tavaratalo J. Kärkkäisen ilmaisjakelulehdessä, Magneettimediassa julkaistiin viime syksynä ja alkuvuonna kirjoituksia, jotka syyttäjän mukaan solvaavat juutalaisia. Yhtiön johto sanoutuu irti Magneettimedian kirjoituksista. Johdon mukaan lehden päätoimittaja on vastannut kirjoitusten sisällöstä.
STT
Vastaukset 10
Vanhimmat
niin ovat,mitä jos evlutteja,ois kiihotettu,minä ainakin oisin mielissäni
Herkkiä nää juutalaiset.
Juha Kärkkäinen - kyllä hän aiheellisesti oikeuteen joutui. Oli tänään oikeudessa tuohtuneena väittänyt olevansa noitavainon kohteena nykyisena sananvapauden aikana. Ukko-Kärkkäinen ei vain tajua, ettei sananvapaus sentään tarkoita sitä, että on oikeus julkaista tuollaisia Hitlerin aikaisia kansakiihotuksen merkkejä täyttäviä kirjoituksia.
Pitäisi rangaistuksena viedä katsomaan Auschwitzin keskitysleiriä, niin ehkä saisi ukko jotain ajattelemisen aihetta, mutta kun on vinoutunut ajatusmaailma kuten monilla vl-taustaisilla on siitä ns. omasta paremmuudestaan ja ylevämmyydestään, että voi tehdä, mitä lystää ja muut eivät ole mitään.
Kalevan mukaan Kärkkäinen on talousvaikeuksissaKIN.
Minäkin uskon, että nykyinen tavaratalon ja yhtiön johto ei ole mukana millään tavalla kirjoittelussa. Jutuu ovat Kärkkäisen omia ja omasta päästä.
Kyllä sakot pitäisi osoittaa suoraan Jussille, ei velkasaneerauksessa olevalle yhtiölle. Pahimmassa tapauksessa yritys haetaan konkurssiin moisen mätkyn takia.
voiko noin pienestä summasta olla kiinni !
kaikki sympatia kärkkäiselle,hyvämieskin joskusvoi tehdä jotain mistä muka tuleetuomio
älähän naurata
joskus ? sehän uusi niitä pähkäilyjjään vaikka varotettiin
ja yhtiö on velekasaneerauksessa ei se oikeen hyvin oo menny
Jo 1990-luvulla Kärkkäisen tavaratalon olemassaolo oli vakavasti uhattuna, kun Kärkkäiselle lankesi samanaikaisesti maksettavaksi 2.000.000,00 milj. mk ostolaskuja, mutta Kärkkäinen sai jotenkin rahoituksen junailtua velkarahalla.
Suuruudenhulluudessaan Kärkkäinen laajensi jopa Lahteen ja on käsittääkseni parhaillaan velkasaneerauksessa 40 milj. €:n edestä, jos lehtitiedot paikkansa pitävät. Kärkkäinen on kouluja käymätön, entinen linja-autolla sekalaista tavaraa kaupitellut kiertokauppias, joka onnistui rikastumaan jossain vaiheessa.
Henkilönä erittäin ylimielinen ja omavaltainen ukko - luulee voivansa tehdä, miten haluaa.
On toiminut Magneettimedia päätoimittajana ilman minkäänlaista hajuakaan jonkinlaisesta hyvästä journalistitavasta - päinvastoin, on saanut jonkinlaisia kicksejä tällaisista parjaavista, johonkin ihmisryhmään kohdistuvista kansankiihotuskirjoituksista.
Kalevan mukaan alkuperäistekstin kirjoittaja on entinen Ku-Klux-Klaanin jäsen. Niin että silleesti....