Ilmalämpöpumpun asteet

Minulle laitettiin ilmalämpöpumppu kuukausi sitten. Olen sillä lämmitellyt kaksikerroksista taloa. Yläkerran huoneet ovat kyllä kiinni ja niissä ei lämmitystä tarvita. JOnkin verran menee portaikosta lämpöä ylöskin.
Alakerta eli noin 130 neliötä on aika sokkeloinen ja lämpöpumpun lämmitysteho taitaa olla aika kovilla jo nyt. Peruslämmön olen pumpulla pystynyt pitämään ja ei ole tarvinnut vielä patterilämmitystä laittaa päälle. Säästöä on tullut edelliseen vuoteen verrattuna lähes 1000 kwh.

Lämpöpumpun sisäyksikön lämpötilaasetuksen olen joutunut nostamaan 26 asteeseen ja silloin riittää lämpöä juuri ja juuri 20 asteen verran alakertaan. Tuntuu kuitenkin aika isolta tuo lämpötilan asetus, mutta toimivaa kuitenkin.

Onneksi tuo ilmalämpöpumppu ei kuitenkaan vie sähköä, kuin sen nimellisen arvon mukaan.
107085
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En oikein usko että lämpöpumpun lämmön mittaus olisi noin paljon pielessä, eli jopa 6 astetta !

jokin ei täsmää.

Äänestä

Kyllä se voi joissain halpispumpuissa, esim Ultimatessa tuon verran paiskata.
Toisaalta, jos on kovin sokkeloinen asumus, täytyy lähtöarvo asettaa melko suureksi, että peränurkkaankin riittää lämmintä.

Äänestä

Yleisimpiä virheitä ilmalämpöpumpun kanssa on puhalluksen pitäminen liian pienellä. Siitä sisäyksikön lauhduttimen läpi pitää ihan oikeasti sitä ilmaa virrata, että ilmaan voi lämpöä siirtyä. Jos sisäyksikkö on sijoitettu huonoon paikkaan, koetaan sisäyksikön ääni tai se puhalluksen ilmavirta usein epämukavaksi ja puhallus asetetaan liian pienelle. Sitten tietysti perinteinen automaattiasennon käyttö. Automaattiasentoa ei pidä käyttää koskaan. Manuaalisesti asetus viilennykselle tai lämmitykselle tarpeen mukaan. Muuten tulee tilanteita, että ilmalämpöpumppu alkaa viilentää, kun takka lämmitetään yms.

Äänestä

On tosiaan sokkeloinen tämä alakerta.
Lämpöpumppu onsiis lämmitys asennossa ja puhallus automaatilla.
Ääni on tosi hiljainen koko ajan.
Ihmettelen kylläyleensäkin että miten lämpöpumpun sisäyksikkö ylhäällä voi mitata lämpötilaa...

Äänestä
  • "lämpöpumpun sisäyksikkö ylhäällä voi mitata lämpötilaa"

    Miksi ei voisi? Sehän puhaltaa koko ajan ilmaa lävitseen ja tulevasta ilmavirrasta on todella hyvä mitata huoneen lämpötilaa.

    Äänestä

  • Koita suunnata puhallusta niin ,että se menee mahdollisimman pitkälle luonnostaan ,puhallus vähintään 3 ja jos on jotakin i-seetä tai muita vastaavia härpäkkeitä niin heti pois päältä ja hyvä kiinteä puhallus suunta. Suurin osa pumpuista mittaa imuilmasta lämpötilaa ja se on katon rajassa usein hivenen lämpöisempää kuin lattian rajassa. Joissain laitteissa voi joutua pyytämään pari astetta oletettua enemmän. Itsellä on sokkeloinen asunto ja Innova H121 missä on imumittauksen lisksi erinomainen ulkoinen anturi kaukosäätimessä. Kaukosäädin sopivaan paikkaan ja on aina oikea pyydetty tasainen lämpötila ulkoilmoista riippumatta. Pelkällä Imumittauksella varustetulla pumpullakin pärjää ,mutta joutuu haastavassa sijoituspaikassa vähän sääteleen kelien ja asennus paikanmukaan laitetta.

    Äänestä

Nyt on ollu lämmin syksy, meillä laittettiin lämmöt päälle viikko sitten, eikä ole mitään ilppiä eikä ollu lämmitetty takkaa.

Äänestä

Hankin kesällä siirrettävän jäähdyttävän ilmalämpöpumpun ja se pitää asetetun lämpötilan hämmästyttävän hyvin. Kun koneeseen laittaa pyynniksi 24 astetta, niin puolen tunnin päästä huoneessa on 24 -0.1 astetta.

Äänestä

" Lämpöpumppu onsiis lämmitys asennossa ja puhallus automaatilla.
Ääni on tosi hiljainen koko ajan. "

Hiljainenhan se on, mutta ei puhalla lämmintä niin että leviäisi riittävästi koko asuntoon. Laita puhallin manuaalisesti (ei auto) suurimmalle nopeudelle, ja jos ei lämmöt ala nousemaan, laitteessa on joku ongelma.

Äänestä

Mitä väliä sillä on, jos pumpun lämpötilasäätö on korkea. Ei se korkea lämpötila mitenkään riko sitä pumppua. Lisäksi monissa ohjeissa sanotaankin, että ilmalämpöpumpun lämpötilasäätö tulee olla 3-4 astetta korkeampi, kuin varsinaisen lämmityksen säädetty lämpötila.
Taitaa myös olla liian pieni pumppu tuohon tilaan ja ilma ei kierrä kunnolla. KUn ilma ei kierrä, niin se lämmin ilma pakkautuu sihen pumpun kohdalle ja lämmitysteho pysyy pienempänä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pumppu toimiii kirjoitti:

Minulle laitettiin ilmalämpöpumppu kuukausi sitten. Olen sillä lämmitellyt kaksikerroksista taloa. Yläkerran huoneet ovat kyllä kiinni ja niissä ei lämmitystä tarvita. JOnkin verran menee portaikosta lämpöä ylöskin.
Alakerta eli noin 130 neliötä on aika sokkeloinen ja lämpöpumpun lämmitysteho taitaa olla aika kovilla jo nyt. Peruslämmön olen pumpulla pystynyt pitämään ja ei ole tarvinnut vielä patterilämmitystä laittaa päälle. Säästöä on tullut edelliseen vuoteen verrattuna lähes 1000 kwh.

Lämpöpumpun sisäyksikön lämpötilaasetuksen olen joutunut nostamaan 26 asteeseen ja silloin riittää lämpöä juuri ja juuri 20 asteen verran alakertaan. Tuntuu kuitenkin aika isolta tuo lämpötilan asetus, mutta toimivaa kuitenkin.

Onneksi tuo ilmalämpöpumppu ei kuitenkaan vie sähköä, kuin sen nimellisen arvon mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu