kesäsuokki

summerhorsee

Hei kaikki! Olisiko 14 vuotiaan innokkaan hevosharrastajan järkevää ottaa kesähevonen? Monta vuotta ratsastus- ja hoitokokemusta ja hevostietäväinen suku. En haluaisi omaa hevosta, sillä luultavasti joutuisin myymään sen sitten kun koittaa opiskelut. Tai jos sitten vanhempana innostuu hevosia hankkimaan, niin olisipahan edes jonkunlainen pohja. Saako yleensä normaaleilta talleilta hevosia kesäksi ylläpitoon? Viitsisinkö mennä edes kysymään? Kiitos jo etukäteen kaikille vastaajille. :)

5

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14vuotta ridannut

      Moi minun mielestäni olet ehkä hyvin valmis siihen että voisit ottaa kesä hevosen se kannattaa jos et halua ottaa omaa hevosta mutta ensin kuin menet kysymään hevosta joltain tallilta kannattaa puhua vanhemmillesi vaikka koko ilta että voitte keskustella siitä miten hevosta kohdeltaisiin ja hoidettaisiin ja onko teillä varaa kaikkeen koska ota huomioon ruoat ja kaikki muu mitä hevonen tarvitsee esim tallipaikan lisäksi hevonen saattaa olka riippuvainen huomiosta jos otat kesähevosen niin ota huomioon että et kanna vastuuta itse ja että et kerkeä minnekkään muualle kuin tallille ja talilla pitää olla joka päivä ratsastukset ja kaikki muu hoito muista että poni/hevonen pitäisi harjata joka päivä ja että sen boxi pitää siivota muta onhan sekin (kesähevosen) otto yksi askel parempaa vastuutta !!ja muista että siinä on tosi paljon hommaa minulla oli jo10 vuotiaana poni aloitin ratsastuksen jo monta vuotta sitten ja olen nyt ratsastanut 14vuotta ja vähän päälle mutta ajattele hevosta kaikkien turvallisuuden vuoksi koska sitten kun et enää jaksa käydä tallilla nii mitä sitten.....kun et enää jaksa ja haluat olla kavereiden kanssa muista että sitoudut hevoseen kunnolla se ei ole mikään lelu vaan taitoa tarvitseva eläin toivottavasti tästä oli apua harkintaan ja muuhun onnea:)

    • summerhorse

      Kiitos mukavasta kommentista! Hevoset asustaisivat omalla maatilalla, johon rakennamme ison ja hyvän pihaton. On metsä- sekä ihan peltolaidun. Hevoset eivät joutuisi todellakaan miksikään leluiksi vaan saisivat monipuolista liikuntaa muutaman kerran tai kerran päivässä. Jännittää vaan hirveästi jos jokin menee pileleen enkä tiedä miten toimia..:/

    • Minna Oulusta

      Minusta voisit otta kesähevosen, vaikutat vastuuntuntoiselta ja osaavalta. Ongelmissa auttaa usein maalaisjärki ja ainahan voi kysyä hevosen omistajalta tai eläinlääkäriltä. Omistaja antaa yleensä hoito-ohjeita.
      Uskon että pärjäät kyllä.

    • shruuna1

      Missä päin asut? :)
      Täälä vois olla ainakin yksi suokkiruuna joka voisi tulla joksikin aikaa :)
      Vai kuinka pitkäksi aikaa oot aatellu? :)

      • heppakaveria vailla

        Onko suokkisi menossa jo jollekin? Olisin kiinnostunut ottamaan hevosen tai pari kesällä muutamaksi viikoksi/ sovituksi ajaksi. Hevonen tulisi mökillemme Jämsään

        Olen kiinnostunut myös vuokraamaan ihan hevosen ollessa omalla tallillaan, porin, tampereen tai jämsän alueella :)

        Olen 16v tyttö ja hevosten kanssa puuhaillut jo 10 vuotta, joista noin 5v ratsastanut tunneilla. Olen luotettava ja reipas :)
        Jos kiinnostaa, jutellaan lisää --> [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      20
      2590
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      95
      2474
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1354
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1228
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      18
      974
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      959
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      59
      873
    Aihe