kesäsuokki

summerhorsee

Hei kaikki! Olisiko 14 vuotiaan innokkaan hevosharrastajan järkevää ottaa kesähevonen? Monta vuotta ratsastus- ja hoitokokemusta ja hevostietäväinen suku. En haluaisi omaa hevosta, sillä luultavasti joutuisin myymään sen sitten kun koittaa opiskelut. Tai jos sitten vanhempana innostuu hevosia hankkimaan, niin olisipahan edes jonkunlainen pohja. Saako yleensä normaaleilta talleilta hevosia kesäksi ylläpitoon? Viitsisinkö mennä edes kysymään? Kiitos jo etukäteen kaikille vastaajille. :)

5

209

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14vuotta ridannut

      Moi minun mielestäni olet ehkä hyvin valmis siihen että voisit ottaa kesä hevosen se kannattaa jos et halua ottaa omaa hevosta mutta ensin kuin menet kysymään hevosta joltain tallilta kannattaa puhua vanhemmillesi vaikka koko ilta että voitte keskustella siitä miten hevosta kohdeltaisiin ja hoidettaisiin ja onko teillä varaa kaikkeen koska ota huomioon ruoat ja kaikki muu mitä hevonen tarvitsee esim tallipaikan lisäksi hevonen saattaa olka riippuvainen huomiosta jos otat kesähevosen niin ota huomioon että et kanna vastuuta itse ja että et kerkeä minnekkään muualle kuin tallille ja talilla pitää olla joka päivä ratsastukset ja kaikki muu hoito muista että poni/hevonen pitäisi harjata joka päivä ja että sen boxi pitää siivota muta onhan sekin (kesähevosen) otto yksi askel parempaa vastuutta !!ja muista että siinä on tosi paljon hommaa minulla oli jo10 vuotiaana poni aloitin ratsastuksen jo monta vuotta sitten ja olen nyt ratsastanut 14vuotta ja vähän päälle mutta ajattele hevosta kaikkien turvallisuuden vuoksi koska sitten kun et enää jaksa käydä tallilla nii mitä sitten.....kun et enää jaksa ja haluat olla kavereiden kanssa muista että sitoudut hevoseen kunnolla se ei ole mikään lelu vaan taitoa tarvitseva eläin toivottavasti tästä oli apua harkintaan ja muuhun onnea:)

    • summerhorse

      Kiitos mukavasta kommentista! Hevoset asustaisivat omalla maatilalla, johon rakennamme ison ja hyvän pihaton. On metsä- sekä ihan peltolaidun. Hevoset eivät joutuisi todellakaan miksikään leluiksi vaan saisivat monipuolista liikuntaa muutaman kerran tai kerran päivässä. Jännittää vaan hirveästi jos jokin menee pileleen enkä tiedä miten toimia..:/

    • Minna Oulusta

      Minusta voisit otta kesähevosen, vaikutat vastuuntuntoiselta ja osaavalta. Ongelmissa auttaa usein maalaisjärki ja ainahan voi kysyä hevosen omistajalta tai eläinlääkäriltä. Omistaja antaa yleensä hoito-ohjeita.
      Uskon että pärjäät kyllä.

    • shruuna1

      Missä päin asut? :)
      Täälä vois olla ainakin yksi suokkiruuna joka voisi tulla joksikin aikaa :)
      Vai kuinka pitkäksi aikaa oot aatellu? :)

      • heppakaveria vailla

        Onko suokkisi menossa jo jollekin? Olisin kiinnostunut ottamaan hevosen tai pari kesällä muutamaksi viikoksi/ sovituksi ajaksi. Hevonen tulisi mökillemme Jämsään

        Olen kiinnostunut myös vuokraamaan ihan hevosen ollessa omalla tallillaan, porin, tampereen tai jämsän alueella :)

        Olen 16v tyttö ja hevosten kanssa puuhaillut jo 10 vuotta, joista noin 5v ratsastanut tunneilla. Olen luotettava ja reipas :)
        Jos kiinnostaa, jutellaan lisää --> [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      808
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe