Ilmakasville nimi?

viherpeukalo

Sain äidiltäni tuliaisiksi viime vuonna kummallisen ilmakasvin. Se on hankittu Helsingin puutarhamessuilta 2012.

Kasvi on ruokasipulin kokoinen. Viime vuonna se kasvatti yläpäästään "sarven" eli liuskamaisia lehtiä. Pian tämän jälkeen kasvi teki kannumaisen kukan, josta lähti ikävä raatomainen haju, jos liian lähelle meni...

Kukan kuoltua sen vierestä kasvoi muutama uusi lehti, jotka kuolivat, mutta itse sipuliin on nyt kasvanut kolme pientä uuden sipulin alkua.

Kasvi on siis sellainen mitä ei saanut pistää multaan eikä antaa vettä. Tämä on ollut mielenkiintoinen seurattava, mutta mistään ei ole löytynyt tietoa, mikä tämä kasvi on. Olisiko kenelläkään parempaa tietoa?

5

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pioni

      Googlaa kannukasvit lihansyöjäkasvit, eiköhän tärppää.

    • viherpeukalo

      Voi, kun ei löydy, vaikka on etsitty vaikka millä nimellä ja millä kielellä tahansa... ainoa mahdollisuus olisi löytää joku, joka on samanlaisen ostanut ja osaisi sanoa, mikä kasvi on kyseessä. :)

      • ???

        lohikäärmevehka


    • srtgstsdt

      Raatokukka? Ilmakasvin olet varmaan jo googlettanut: "airplant". Tuo kannumainen kukka vain ei kuulosta täsmäävältä.

    • viherpeukalo

      Hei sinä joka vinkkasit lohikäärmevehkasta! Googlettamalla löytyi samannäköinen kasvi ja vähän lisää googlettamalla löytyi vielä tarkka laji ja nimikin... kyseessä on liskovehka!

      Enpä olisi vehkoista osannut etsiä! :)

      Ilmeisesti tämän voi surutta istuttaa ruukkuunkin? Noin vuoden ollut jo ilman minkäänlaista multaa tai vettä, hienosti kukki kesällä (miinus haju) ja uutta mukulaakin pukkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4939
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3860
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      191
      3669
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3309
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2999
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2014
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1981
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1867
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      98
      1416
    Aihe