Vaikka hinta on alle muiden. Onko tässä syy - siis halpa bulkki ?
Dacia ei myy !
VW-Skoda-Seat-Audi
33947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Juu. Oikeessa oot. Kuka nyt halpiksella. Tai onhan muutamia. Esim. minä. En voi ostaa VW-Skodaa-Seatii-Audii eikä muutakaan työsuhde autoo koska joku vois luulla meikäläisen käyvän työssä. Ja sellaiseen en koskaan alennu. Oon aina ajellut mossella ja ladalla. Totta.
Mutta asiaan. Tää sandeero on tosi hyvä kärry. Kantsii käydä koklaamassa. Suosittelen.
Ei oo rahhoo audiloihin, vaikka suattasihan sitä pankista suaha pätäkkee. Eli myypi ne ainahi yhen.
.
Tsekkaa se Sandero niin kuin edellinen kirjoittaja ohjasti se on yllättävän pätevä peli
.
Hyvä auto ja nykyaikaiset mottorit.
Itse ainakin tykännyt.
Ennemmin 16te uusi dacia kuin joku mittariruuvattu pommi.
Uutta autoa kun pitää 10v, niin saman saa vaihdossa kun siitä käytettynä
ostetusta premium vaihtoehdosta.
Lisäksi uudessa 10v päästä kilometrejä puolet vähemmän ja 100% tieto
miten autoa pidetty.
Kohta myy.
Uusi Dusteri tulossa ja sisäverhoilu aivan eri tasoa kuin vanhassa.
Ketjun aloittaja kiertää foorumia systemaattisesti ivailemassa . Reppana on kade sairas persoona.
no sairas ehkä, mutta ei Dacialle voi kade olla.
No ei, mutta rahalle saa huippuvastineen. Moottorit ovat niitä halvimpia "hinnat alkaen" - siirtomaamalleja lukuunottamatta teknisesti uusimpia Renault-Nissan turbomyllyjä, dieselitkin Rellun kiiteltyjä uudehkoja vähäpäästöisiä DPF-commonrail-turboja, joita käytetään mm. upouudessa A-Mersussa!!
Muotoilu ja väritkin ovat näissä uusissa Dacioissa ainakin minun mielestä suht Ok ja laatuvaikutelma paranee kokoajan kuin juoksuaan terästävä sika.
Mittarit, soittimet, näytöt, viikset, namiskuukkelit sun muut yksityiskohdt ja hilpakkeet aivaan suoraan Relluista tai Nisukoista.. ajettavuushan näissä on aina ollut kohtuu hyvällä tasolla, sellaista perinteistä tunnokasta menoa ja alustat tehty kestämään myös hieman huonompaa tiestöä. Rehellisiä kantavia kestäväksi koettuja alustoja ilman hienoimpia monivarsituentoja, kelpanevat kuitenkin useimmille.
Suomalaiset aina tuijottavat sitä halvinta saatavilla olevaa versiota ja sitten ihmettelevät, miksi se on niin karvalakki. Filosofia Dacialla ja muutamalla muullakin halvemman segmentin valmistajalla on se, että jokainen voi päästä uuteen autoon suht halvalla kiinni, olipa kyseessä katumaasturi, tavara-auto tai tila-auto. Tämä on se ensimmäinen askel. Tällöin voi tinkiä kustannuksista ja ottaa jonkun riisutumman version, mutta jos haluaa maksaa hieman enemmän, Dacioiden optiolistoilta löytyy nykyään tavaraa niin, että lopulta ollaan kilpailevien merkkien kohtuu hyvällä tasolla, tosin hintaetukin kapenee.
Dacioiden eri malleihin muuten saa rutkasti niin tehdas -kuin jälkiasennusvarusteita, joita kaikkia ei jostain syystä edes lue maahantuojan melko yksioikoisilla sivuilla. Daciasta pystyy räätälöimään itselleen todella henkilökohtaisen auton, perushinnalla lähtee se raakile.
Ainoa missä Dacia jää selvemmin kilpailijoista, on euro-ncap-testit, mutta sekin johtuu suurimmaksi osaksi juurikin Dacian perusideasta. Kaikkia turvavarusteita, kuten ESP.tä, vyömuistuttimia tai turvatyynyn poiskytkentää ei tarjota kaikissa maissa ostajalle väkisin ja tämä rokottaa pisteitä, vaikka itse perusautot ovat suht turvallisia.
Veikkaan, että suurin haaste Dacia-myyjällä on saada asiakas koeajolle. Koeajon ja tekniikkaan perehtymisen jälkeen moni karistaisi varmasti ennakkoluulonsa.
Juurikin näin kuten kirjoitit. Ja ennenkaikkea Daciassa, siis Dusterissa, on sellainen varuste joka puuttuu hintaluokassaan monilta autoilta. Ja se on nimenomaan neliveto.
Auto voi olla täynnä aivan mitä tahansa dingelidongelia ja silkillä ja mirhamilla sisustettu mutta jos ei siinä ole nelivetoa niin se on sitten käyttökelvoton monessa tilanteessa.
En usko että hinta nyt on ensimmäinen mielenkiinnon kohde varsinkin Dusteria ostoa suunnittelevalle vaan nimenomaan neliveto, kohtuu hyvä maavara ja tekniikka joka on hyväksi havaittu. Hinta nyt sattuu olemaan sitten siinä sivussa kilpailukykyinen mikä taas on kuluttajalle hyvä asia.
Dacialle on vasta kesän ja syksyn mittaan tullut uusia malleja. Kunhan ihmiset tutustuu niihin, niin alkaa myyntikin kulkea ihan eri tahtiin kuin ennen.
Toisaalta Dacian myynti on jo nyt koko ajan plussalla viime vuoteen verraten, mutta mm. VW-group tekee rankasti miinusta!
Onko volkkarilla huono tuote, vai mistä johtunee.
VW konsernin maine menee kun asiakasta laskuttaa valmisteiden vioista.
Kannattaa miettiä miten asiakasta kohdellaan takuu asioissa.
Enpä itsekään merkkiliikkeeseen vie tai asioi kuin äärimmäisestä pakosta.
jos kuluttaja tarvitsee automaatti-ilmastointia ja automaattivaihteistoa sekä panoraamakattoa, silloin ei ole hyvä asia, ettei datsiaan saa semmoisia. Yleensä varusteet kokee tarpeettomaksi sellainen persaukinen surkimus, jolla niihin ei ole koskaan varaa.
Ainakaan automaa pk seudulla ei yhtään edes yrittänyt myydä mitään.
Daciaa ei ollut edes näytillä aina.
Nyt kun Laakkonen tuli kuvioon on koko mallisto esillä,
Dacia ainakin kestää ja vie perille.
Mikäs on joku tsekkiauto kun moottorit posahtelee koko ajan...
Samaa renaultin ja nissanin paskaa eri paketissa.kumpaakaan en enää ikinä ota.
2,5 miljoonaa mennyt
http://www.dacia.fi/uutiset2/-/asset_publisher/KKm6/content/id/520930
Täytyisi olla hiukan mieltä vaille ostaa Dacia jos perusmalli briteissä maksaa 5995 puntaa (joka vastaa 7300 euroa) ja maksaa samasta täällä 11000 eur! Ymmärtäisin jos se olisi 8000 tjsp.
Aika moni muukin auto on Briteissä halvempi kuin täällä Suomessa.
Esim. Toyota Prius maksaa Briteissä n. 26500 euroa, kun Suomessa alkaen 35000 euroa!!
Että silleen.
Toyotasta nyt suomalaiset maksaa mitä vaan, vielä vanhanakin melkosia hintoja.
Käytetyillä tässä on cruisailtu. BMW 520i kulki hyvin mutta tekniikka alkoi kiukutella. Honda Accord on kulkenut kanssa kiireesti mutta luotettavasti myös.
Daciaa nyt ei kannata ostaa edes uutena, ja oli uusi tai käytetty, niin ei sillä väliä, koska sillä ei tee mitään. Se ei kelpaa saunan uuniin eikä siitä saa edes kukkamultaa.
Kolmatta päivää ajan uudella Dacia Dusterilla se on neliveto diesel. Tämä uusi malli 2014.
Autosta pitää aina vain enemmän. Luin näitä vanhoja kommentteja Dusterista. Jos on ollut ääntä ohjaamossa niin ei todellakaan ole enää. Ajettavuus autossa on mielestäni tosi hyvä. Joku tietty ajattelee, että voi kun raukalla ei ollut varaa muuhun. Kyllä tämäkin 25.000 e maksoi. Edellinen autoni maksoi uutena yli 30.000e. Eikä tämä Duster todellakaan ole mikään huono auto siihen verrattuna. Edellinen auto oli kuitenkin se "vuoden ostetuin auto".
Voisin sanoa, ettei koeajon jälkeen voi väittää Dusterin olevan huono auto.
Tottakai parempia löytyy, mutta löytyykö katumaasturia nelivetona samassa hintaluokassa ja samoilla ajo-ominaisuuksilla/varusteilla. Roveriin Dusteria on turha alkaa vertaamaan.
Tänään katselin, että auton keskikulutus oli 6,5 l/100L. Maantieajossa pääsee kyllä vähemmällä, mutta ei kaupunkiajossa.
Tuntuu täältä löytyvän viisaskerhoa kertomaan Dusterin olevan paska romu.
Ajaisivat sitä ensin ja louskuttaisivat sitten vasta leukojaan !!!!!!!!!
Kuinka kestävä auto on - siitä voin laittaa kommenttia vuosien päästä. Mutta tällä hetkellä Duster on hemmetin hyvä ostos.
Jos jollain on auto, missä ei ole ollut vikaa kolmen vuoden sisällä tai viiden vuoden sisällä. Voisiko auton omistaja laittaa uutta keskusteluketjua, niin me muut voidaan harkita jospa siihen merkkiin siirtyisi seuraavaksi.
Toki vaihdan Dusterin vasta sitten pois, jos tämä osoittautuu kovin vikaiseksi. Olen lukenut muiden Dusterin OMISTAJIEN kirjoituksia. Eipä siinä tunnu vikaherkkyyttä olevan.
Arvonlaskusta on turha mainita mitään. Edellinen auto menetti vuodessa arvoaan 8.000 e tai tarkalleen arvo aleni 11 kuukaudessa, vaikka auto oli täysin ehjä ja huollettu. Tuskin tämä Duster sen enempää arvoaan 11 kuukaudessa menettää.
Onnea uudelle hyvälle valinnalle, vastine rahalle näissä uusissa Dacioissa on lyömätön. Ja tervetuloa keskustelemaan RTF:lle asiallisessa hengessä. :)
Dusteristi ! Osanottoni typerästä ostoksesta !
Kyllä tuolle vielä käyttöä on, kun sota alkaa.
Tilasin Rintajoupilta uuden neliveto Duster dieselin. Hintaa tuli 27863,
mutta sain sen mitä tarviin autossani. Auto tulee Suomeen 10.4.-14.
Sen jälkeen vielä asennetaan vetokoukku, moottorilämmitin ym.
Comete harmaata ei tällä hetkellä ollut tilaamallani varusteilla Suomessa.
Tulet pitämään autosta. Selvästi myöskin uskallat ostaa muutakin merkkiä kuin sitä millä saa statusta nousemaan naapureiden silmissä. Tosin jos se naapuri koeajaisi sitä Dusteria ... hänkin ostaisi sellaisen - (edellyttäen tietenkin, että hänellä on siihen varaa.)
En muuten ymmärrä kommenttia "halpisauto". Onko jokin synti ostaa hyvää ja halpaa. Eikö siihen pitäisi kaikkien pyrkiä. Miksi ostaa kallista ja hyvää, jos saman saa halvemmallakin. Ostanko samaa tavaraa n. 25.000e vai 35.000e ??? Kyllä sille 10.000 eurolle muutakin käyttöä löytyy. Paljukin pitäisi ostaa pihalle ja pihasauna rakentaa. Laitan sen ylimääräisen 10.000 euron mielummin noihin nautintoihin.
Köyhä ajaa skodalla. Todella köyhä romanian mustalaisten vankkurilla!
Jep jep ...
todella köyhällä on varaa laittaa autoon kymmeniä tuhansia.
Mitäköhän se nimimerkki "mieti sitä" edes tekee tälläisellä köyhällistö osastolla kuin Dacia. Jos olet niin rikas kuin luulet olevasi, niin eikös mersu tai audi osasto olisi sinulle oikea. Niin tai sitten sinulla ei ole varaa edes autoon. Mutta ei se mitään, ainahan voi purkaa pahaa oloaan niihin joilla siihen autoon on varaa.
Mihin teidän Dacia omistajien "helmi" on unohtunut tältä listalta ?
Siellä näkyy olevan sentään paljon parjatut Skoda ja VW.
http://www.auto-motor-und-sport.de/news/best-cars-2014-kleinwagen-bmw-i3-schnappt-sich-den-sieg-7974860.html
Ja kuinkahan kauan menee, että paljastuu tämän kisan tiimoilta jälleen suuri kohu, jossa paljastuu että saksalaiset ovat vääristelleet tuloksia oman maansa tuotteita suosivaksi. Juurihan edellisestä vastaavasta kohusta päästiin.
Joten ei kannata vielä vetää johtopäätöksiä. Bemarikin juuri vasta sai palautettua saamansa edelliset palkinnot.
Datzia on niin kommee auto että muodot onpi kohdallaan, se oli vitsi, onkos olluna lada insinöörit suunnittelemas.
Dacia saa kuulemma tittelin "Vuoden auto,joskus jopa kahdenkin "
Jaaha.Onko laatu vähän niinkuin paranemaan päin jos muka voisi kestää joipa kaksikin vuotta?
Kyllä kait sen luulis sen 3 vuotta ainakin pysyvän liikkeessä kun on se takuukin voimassa.