Olen opiskelija, eli n.20-vuotias nainen. Minulla on puhelimessani saunalahden liittymä. Lasku tulee yleensä 15pv ja minun tilipäiväni on vasta 25pv. SILTI saunalahti on LIIIAN tiukka! Jos en ole maksanut heti laskuani, puhelimeni menee kiinni. MIKSI SAUNALAHTI EI AJATTELE ASIAKKAITAAN?? Olisin iloinen, jos asia jotenkin menisi saunalahdelle tiedoksi ja jos asiakas vaikka ei heti ole maksanut laskuaan, niin EI HETI SULJETA PUHELINTA vaan mieluummin vaikka 10€ lisää laskuun. KIITOS!
Tämä asia ei ole pelkästään minun huoleni, asiasta ovat huolestuneet monet muutkin opiskelijat, jotka eivät heti laskun tultua voi maksaa laskua, vaan vasta kun on saanut rahaa, eli esim 10 päivää myöhemmin!!!!!!!
HYVIN TÄRKEÄ AIHE!. ps. en seuraa keskustelua, joten turha laittaa omia kommentteja... asiani on vain laittaa tämä asia esille niin, että saunalahti saisi tiedon kun ne eivät ole keksineet sivulleen sellaista kuin PALAUTE.
saunalahdelta tietenkin...
4
2270
Vastaukset
Moi Opiskelija!
Ihan noin ei pitäisi homman kyllä kulkea meillä. Laskulle annetaan aina se 14 vuorokautta maksuaikaa laskun päiväyksestä, sen lisäksi laskut tulevat perille sähköisillä toimitustavoilla yleensä useamman päivän ennen päiväystäkin sähköpostiin ja OmaSaunalahteen.
Eräpäivän jälkeenkin kuluu pidempi aika ennenkuin mitään suljetaan, siinä välissähän lähettelemme kirjallisen maksukehotuksen ja usein vielä tekstiviestimuistutuksenkin.
Yleisesti ottaen voisi sanoa että kuluu vähintään nelisen viikkoa eräpäivästä ennenkuin sulku-uhka on ajankohtainen.
Kymmenen päivän myöhästyminen ei vielä edes aiheuta maksukehotuksen lähettämistä, ja siksi epäilen että sinulla on nyt jotain ongelmaa alkuperäisen laskun toimituksen kanssa. Kannattaa ihan ensimmäisenä tarkistaa vaikka OmaSaunalahden kautta että mihin osoitteeseen laskusi (kirje, sähköposti tai tekstiviesti) toimittuvat.
Jos esimerkiksi sähköpostilasku ei sinua tavoita koskaan, eikä yhteyspuhelinnumerosi ole oikein, ensimmäinen merkki laskusta saattaakin olla se maksukehotus, ja sen saamisesta ei sitten liittymän sulkemiseen niin kamalan pitkä aika olekaan.
Yleisenä muistutuksena todettakoon että asiakas on vastuussa laskutustietojensa paikkaansa pitävyydestä, eli esimerkiksi jos olet muuttanut, tai sähköpostiosoitteesi on muuttunut, siitä tulee itse ilmoittaa asiakaspalveluun.
Muistathan myös että voit tehdä OmaSaunalahden tai asiakaspalvelun kautta maksusopimuksen laskullesi, eli käytännössä siirtää sen eräpäivää myöhemmäksi. Tämä ei maksa toivomaasi kymmentä euroa, vaan ainoastaan viisi euroa per lasku.
Palautetta voivat kaikkia asiakkaamme lähettää meille OmaSaunalahden kautta suoraan.
Toivottavasti kuitenkin palaat tähän keskusteluun ja näet tämän viestin.
Terveisin,
Mikko / Saunalahden Palstatiimi
http://palsta.saunalahti.fi- PPettynyt
Saunalahti / Mikko selitä tässä miten sähköpostin kirjoittaja voi säätää korjainten kokoa ja lähettää pistin liitteenä useamman kuin yhden valokuvan. Saunalahti, tulkaa tälle vuosituhannelle!
- jippiiii
Pörssiyhtiönä Saunalahti näyttää elävän ja voivan hyvin yhä täällä. Heh
- Anonyymi
Eipä tuu mieleen toista toimijaa joka rämpii näin ilman mitään valonpilkahdusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä392155Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi1981756- 981445
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421245- 1151167
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1351072Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251038- 74970
- 70904
- 250886