Halloween 2013: asuideoita!

HalloFreak

Löysin vaan vanhoja keskusteluja halloweenasuaiheista, joten ajattelin perustaa uuden ihan tämän vuoden lähestyvän halloweenin kunniaksi. :)

Ainakin yhdet halloween-bileet tulossa, ja ajatukset pyörivät jo asun ympärillä. Olen halloweenia juhlinut (ja muutenkin rakastan naamiaisia) jo melkein 15 vuotta, ihan ala-asteelta lähtien, ja monen näköisenä sitä on tullut jo oltua.
Olen siis kauhuteemaisena esiintynyt perinteisinä noitina ja vampyyreina, zombiena (zombie walkilla), kasvot "tikattuna" ja muina "perinteisinä" kauhuhahmoina. Muuten on tullut oltua kaikkina mahdollisina eri vuosikymmenten hahmoina, Myrkkymurattina, Darth Maulina, Obelixina, Pink Ladyna, Leena Hefnerinä, merirosvona, gigolona, Las Vegas -pelinjakajana, kreikkalaisena jumalattarena, Marie Antoinettena, Madam Butterflyna.. en edes jaksa muistaa kaikkea!

Viime- ja toissahalloweenin asuistani olen erityisen ylpeä. Toissa vuonna olin kauhuversio Tähkäpäästä. :) Omaan tukkaan oli jatkeena letissä tekotukkaa, jonka kiedoin kaulan ympärille, aivan kuin olisi hirttäytynyt siihen. Ja toki asiaan kuuluvat maskeeraukset. Viime vuonna olin sellainen Dia de los Muertos -nainen, kasvot maalattuna sugar skull -tyylisesti. Googlen kuvahaku auttaa!

Eli, vuosia on takana, ja haluaisin aina vähän lisää haastetta asuihini, eli jotain erikoista pitäisi keksiä!
Mielestäni halloweenina ei välttämättä tarvitsisi olla horror-asuinen, ja siksi mielessäni olikin jossakin vaiheessa pukeutua Lady Gagaksi (vai onko se sittenkin horroria :P). Mutta tuli ostettua loppukesästä Zombie walkille valkoiset piilolinssit, ja haluaisin käyttää niitä. Muutenkin olen jotenkin ihastunut ideaan, että jokin perinteinen rooliasu muutetaan kauhuiseksi, niinkuin tuossa Tähkäpäässä tein. Ja itseasiassa mietin, että olisi hienoa tehdä kauhuversio Liisasta Ihmemaassa! Muuten perinteinen Liisa, mutta sitten jotenkin pölähtänyt ja kuollut look, ne valkoiset piilolinssit... ja mietin, että saisinkohan jotenkin ohimooni liimattua rikkoutuneen teekupin (oikean tai vaikka paperimassasta), ikään kuin että olisi mennyt kuppi osaksi ohimosta sisään palasina! Se viittaisi hienosti Ihmemaa-satuun. : )

Mitä ideoita muilla on? Mikä ajattelit itse olla? Saitko jonkun idean tästä postauksesta?
Ja onko sinulla ideaa, mikä muu voisi olla "syynä" Liisan kuolemaan kun teekuppi ohimossa (jokin, joka viittaa Ihmemaa-satuun)?

7

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäoonparas
    • ideoita jokalähtöön

      Herttasotilas-pelikortti voisi viiltää Liisan kurkun auki. Tai sitten maalata Liisan naamasta toisen puolen herttasotilaaksi, niin kuin herttasotilas olisi ottanut Liisan mielen osittain valtaansa, ja Liisa olisi muuttumassa herttasotilaaksi. Toisaalta, nyt kun zombi-teema on muotia, niin voisihan toinen puoli Liisan naamasta olla tosi äklön näköinen zombi ja toinen puoli tosi herttainen tyttönen. Tällöin voisit käyttää niitä valkoisia piilareitakin... tai ostaa toiseen silmään kauniin sinisen piilarin (ja toisessa se valkoinen). Vihertävän horror-ihon saa aikaan vaikka tällä töhnällä:
      http://punanaamio.fi/tuote/1618/horror-skin-vihertava
      Tai maalata zombi-lätty kasvoväreillä. Jos omat ideat loppuu, niin maskivinkkejä löytyy täältäkin:
      http://punanaamio.fi/s/maskeerausvinkit

    • ideoita jokalähtöön

      Löysin hyvän lisäosan, jonka voi laittaa kurkkuun ja liimata siihen sen herttasotilaskortin:
      http://punanaamio.fi/tuote/4851/viilletty-kurkku
      Korttia kun hiukan tuunaa, eli leikkaa osan sivusta pois, ja laittaa kiinni tähän, niin näyttää siltä kuin kortti olisi viiltänyt kurkun auki.

    • HalloFreak

      Hei tykkään tosi paljon tosta kortti-ideasta! Mahtavaa! Se olis helpompi toteuttaakin kun se kupin liimailu ihoon. :) Tosin senkin vois laittaa ohimoon, vaikka kurkku olis tietty tarinaan liittyvämpi, "Off with her head!"
      Mä teen ite aina noi kaikki proteesit ja muut haavat, käytän erikeeperiä ja vessapaperia ja ihovahaa. Kiitti ideasta!

    • ....
    • wappirella

      käy tsekkaas feminellin (www.feminelli.fi) naamiaisasut , josko sieltä saisi jotain ideoita. Oli ihan vetävän näköisiä noitia ja wamppyyrityttösiä siellä...

    • Halloweenie

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe