Kylläpäs taas muutamat halusivat "päteä" valtuuston kokouksessa joka venyikin taas yli 3-tuntiseksi. Tulevaisuusstrategia kohta kesti yksin n. 2h! Ajatellaanpa tilanne että hallituksen pohjaesityksessä olisi ollut juuri ne kohdat joita nämä "hidastelijat" halusivat sinne lisättäväksi. Esim. Leppäharjun esittämä hankinnoista ilmoittamisen tehostaminen (vaikka perusrungossa oli jo hankintojen kehittäminen joka tietysti sisältää koko hankintaprosessin) jne. Siis hallituksen pohjaesitys olisi sisältänyt juuri samat kohdat mitä mm. Leppäharju, Tuikka, Malila ja Nurminen halusivat!
Olisiko kokous tällöin mennyt jouhevasti eikä turhaa aikaa olisi kulunut pitkiin sepostuksiin aivan turhasta?
Olisiko kokous tällöin mennyt jouhevasti eikä turhaa aikaa olisi kulunut pitkiin sepostuksiin aivan turhasta?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Poijaat ne jaksaa. Puhuvat vaikka ei saisi puhua. Tiedoksisaatoissa ei puhuta. Valtuutettujen aloitteissa ei keskustella . Mitäs tehtiin ? kahtokeepa kaikki namo. Voi poijaat ,kyllä ne poijaat osaa.
Sarkkinen selvitti, että on hyvä kun strategiasta puhutaan.
Sehän oli esitetty tiedoksi.
Kyllä siellä oli tärkeitäkin asioita, joita oli pois. Jaaa, no,,, strategia on vain paperia.
Teot puhuvat puolestaan.!!!
Vaikka hallituksen esitys olisi sisältänyt kaikki esille tulleet "lisäykset" olisi kokous kestänyt saman verran, eli varmasti olisi "korjattavaa" löytynyt noiden samojen taholta!
Näin veikkaan!
Kerrohan mitä ne naiset halusi lisättävän. Miekkii haluun tietää .Mutta kun kepulaistkin huomasi että pittää lisätä ,ne halutut kepulaiset ,ne oikiat kepulaiset.
No voi hellan lettas..tai sanonko perkele.
Valtuuston voi siis sinun puolestasi lakkauttaa.
ja antaa sinun ja sinun kytkyttäjiesi tehdä kaverisopimuksia ja kauppoja keskenään
riittää kun on kaupunginhallituksen, valtuuston, tarkastuslautakunnan ja kuntayhtymän puheenjohtajat yksinään. rapo voi siivellä istuen jakaa kaikille.lakia.
oli se kyllä turhaa höpinää tuon tulevaisuusstrategia kohdalla koska sehän etenee hallintoelimiin vielä käsiteltäväksi...
Tuhon tiellä höpistään mitä höpistään. Semmosta päätöksen tekoa. Missä on peräänkuulutettu yhteisymmärrys ja yhteiset hiilet. Ei ainakaan kokouksessa viljeltynä.
Mikä tässä nyt on.
Valtuusto on valittu vuosiksi 2013-2016.
Kyllä valtuutettujen pitää keskustella asioista.
Herra varjelkoon, sitä vartenhan valtuusto kokoontuu ja päättää ja puhuu kaupungin kulloinkin listalla olevista asioiksta.
Nyt en ymmärrä lainkaan tätä härdelliä, en sitten mitenkään.
Kuka siellä sitten saa puhua. Eikö kukaan. Vaiko ainoastaan eniten ääniä saanut seuraneitiensä ja herrojensa kanssa.
Ihme hommoo.
Ei ole oikea menettely. Hyvässä yhteisymmärryksessä on puhuttava eikä aina asetelma vastaan, puolustaen , väittäen.
Kohta pääsöö puolukkaan toverit!
valtuuston kokous tietysti etenee asialistan mukaan. Kun on vuorossa aloitteet, niin silloin tuodaan esille aloitteet! Tietenkin!
Jos halutaan pureutua vaikka Selänteen talouteen viedään asia virkamiesten toimesta hallitukseen ja sieltä tarvittaessa valtuustoon!