kuivattu liha/kala

kuivuri

Olisiko jollakin kokemusta lihan/kalan kuivaamisesta retkimuonaksi, liottaminen-kypsentäminen jne... Olisin kiitollinen myös resepteistä.

6

3045

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lappitus-villitys

      Kuivattua poronlihaa olen maistanut, ja esim. hernekeitosta se tekee todella courmee-aterian. Leivän päällä se on myös mukavaa vaihtelua ainaisen metvurstin jälkeen. Kannattaa kokeilla!

      • kokeillut

        Paista vähärasvaisesta naudan j-lihasta ylimääräinen rasva pois ja pistä puoleksi päiväksi uuniin luukku vähän auki niin että liha on ohuelti pellillä. sit kun on kuivunut niin pistä Rinkkaan ja lähde retkeilemään. Näin äkikseltään sanottuna. säilyy yhtäkauan kuin sinäkin metsässä. Esim riisin keitto veteen heti kun rupeet keittämään. Kanootti vaelluksella ekapäivälle makkaraa ja pihviä, toka ja kolmaspäivä kylmä pussissa ollet jäädytetyt lihat ja neljäs ja viides kuivalihat ja lopuksi pussi tai jauhe ruokaa. Ei retkeillessäkään tarvi kärsiä jos ei haluu

        mika


    • Vaeltaja

      Kuivaan joka reissuun jauhelihaa mukaan. Lisään sitä kaikkiin muihin ruokiin pl. mehukeitot ja kaurapuuro ... myös ranskaliseen sipulikeittoon. Proteiini pitää miehen tiellä ja nälän tunteen loitolla, en lähde ilman kunnon annosta lihaa vaellukselle (suunnilleen 1 tuorekilo per viikko = 0,3 - 0,4 kuivakiloa).

      Kuivausprosessi:
      1) Käytetään paitinpannussa sen verran että ansimmäiset vedet tirahtaa ja väri muuttuu harmaaksi. Pyrin rikkomaan paakut mahdollisimman saman kokoisiksi (kuivuta sitten samanaikaisesti).
      2) Kuivuriin jossa n. 10-20 astetta yli ympäristön lämpötilan ilmavirralla muutaman tunnin välein pöyhien kuivaus kestää noin 8 tuntia.

      Jos kuivaat liikaa, ei liha enää ennallistu. Jo jätä osittain märäksi (sen tuntee kun murrat kuivattija isoimpia paakkuja) menee helposti pilalle ja mikrobit valtaa ne.

      Käyttö: lisäät ateriaan vesimäärään ylimääräistä sen mitä ajattelet jauhelihan ennallistamisen tarvitsevan. Jauhelihat sekä kuivamuona kylmän veden sekaan ja tulta alle.

      Erityisen hyvää on yhdellä kattilalla valmistettu jauhelihakastike perunamuusilla, kattilasta syötynä (en kanna lautasta retkilläni).

      • Patriootti

        Jauheliha selostetulla tavalla on OK. Olen ajellut sitä kuivatuksen välillä bamixilla pieneksi. Myös krakowanmakkara siivutettuna on saanut suosiota, kuten pizatäyte-kinkkusiivut (keittokinkku). Vältä kuitenkin jo pitemmälle jalostettuja (esim. savukinkkua) kinkkusiivuja, ne eivät oikein palaudu, vaan tulevat "kumisiksi". (keittokinkku menee muuten 1/4-osaan alkuperäisestä)

        Vihanneksia tai juureksiakin voi kuivata, pitemmällä retkellä niitäkin kaipaa. Jos tilaa on, niin kuivattuja omenia on kiva napostella. Myös makeita mandariineja voi kuivata. Ne tulee kuitenkin jättää vähäsen "kosteiksi". Viime reissulla kuivasin liikaa ja suussa niistä tuli "pulveria" ja makeus häipyi.


    • beef jerky
    • Kuivaliha

      Löysin lisää suomi24sta, www.ssj-import.com. Taitaa olla ainut excaliburin myyjä?
      Itse olen tehnyt aika paljon ja usein beefjerkyä ja hyvää on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      153
      1891
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1680
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1568
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      24
      1373
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      96
      1298
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      73
      1007
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      148
      1004
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      99
      984
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      192
      899
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      220
      831
    Aihe