Dieselin öljypinta

Kaakkoissuomalainen

Subbe_1 kirjoitt i24.9. toisessa ketjussa seuraavasti:

"Olen ajanut diesel-Forrella 100 tkm uudesta lähtien. Pahin vika on ollut nykiminen, mutta se taasen johtui mielestäni merkkihuollon virheestä (öljyn ylitäyttö). Lienee syynä myös muihin raportoituihin ongelmiin, dieselissä sitä öljyä on turha mättää ylämerkkiin saakka. Ja tiedoksi nyt tällä palstallakin, että Boxer ei kuluta öljyä."

Samat kokemukset on minullakin. Kolmesti on ollut huollossa ja aina heti kohta öljynpinta 10 mm yli. Kun olen vienyt välivaihtoon muualle ja pyytänyt jättämään 10 mm vajaaksi, öljynpinta näyttää pysyvän siinä paikoillaan.
Eli tosiaan boxer ei kuluta öljyä. Huollon pitäisi muuttaa toimintaansa.

1

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+14

      Vaihdan öljyt auton ollessat vaaterissa.Ja ölyä laitan ylämerkkiin asti.Ei ongelmia.Ajettu nyt 70 000km. Ei kertaakaan käyty merkkihuollossa.Öljyä kuluu vähän,mutta se ei näy mittatikussa.Syystä että nokea tulee vastaavasti tilalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe