Huolestunut pääsykokeesta.

SuuntanaLääkis

Ajattelin kysyä vaan, että onko lääkikseen pääseminen todellakin hyvin vaikeaa?
Itse olen vielä abivuotta käymässä läpi lukiossa ja aijon hakea lääkikseen keväällä ja todennäköisesti vielä useamman kerran, jos ei onnistu ekalla.

Olen muutamia lääkiksen pääsykokeita selaillu läpi ja kyllähän siellä ainakin nuo aineistot hieman hirvittävät, vaikka jotain tuttua niistä välillä ymmärtää näin lukiopohjaltakin. Tiedän, että pääsykoe on avain lääkikseen ja että siinä on todellakin onnistuttava sitten keväällä. Vaikka olen ihan hyvä kemiassa, bilsassa ja fysiikassa, niin silti vähän epäilyttää omat taidot tohon kokeeseen :). Olen siis käynyt kaikki nuo kurssit mitä lukiossa on ja arvosanat vaihtelevat 9-10.

Fysiikka on vaiken aine mielestäni ja aion kirjottaa sen keväällä, koska se valmistaa myös hyvin pääsykokeeseen. Lisäksi aijon vielä käydä läpi bilsaa ja kemiaa, vaikka molemmat olen jo kirjoittanut.

Motivaatiota löytyy, sillä jo ala-asteelta asti olen pitänyt opiskelemista tärkeänä. Nyt pitäisi vaan parantaa vielä enemmän tietämystä näistä asioista. Toivon vaan, että jatkuva yrittäminen ei jäisi turhaksi.

6

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...?

      Jatkuva yrittäminen ei ainakaan pitkällä tähtäimellä jää turhaksi... Ja kun sisälle pääsee, niin se on ihan se ja sama oletko päässyt 1. vai 4. kerralla sisään, ketään ei se siellä kiinnosta (ja sanotaano nyt ihan rehellisesti, että pieni kypsyminen lukion ja jatko-opiskelun välissä tekee ihan hyvää)

      Monet hakevat moneen kertaan juurikin, koska kilpailet siellä mm. monta vuotta lukeneita vastaan. Ei siitä silti kannata lannistua, vaan pitää maali kirkkaana mielessä. Nykyään sentään Galenos on jo pois (mikä ei ollut tilanne, kun itse hain 1. kertaa), eli lukio-opiskeluista on oikeasti suoraa hyötyä lääkistä ajatellen.

      Kyllähän 9-10 -linja viittaa jo siihen, että aika paljon jo osaatkin... ja muista, ettei täysiä pisteitä pääsykokeista kuulukkaan saada.

    • hfdtyui

      Jos haet ensi keväänä, olet jo varmaan aloittanut jo lukemisurakan? Monet hakevat moneen otteeseen, siksi kun eivät ensimmäisellä kerralla panosta siihen kunnolla.

    • SuuntanaLääkis

      Kyllä olen oikeastaan aloittanut urakan, sillä kirjoitin kemian ja biologian nyt syksyllä, joten ne ovat joten kuten jo hallussa, mutta aijon vielä käydä läpi molemmat biologian ja kemian ennen koetta.
      Koska olen vielä lukiossa, aikaa menee myös jonkin verran vielä noihin tarvittaviin kursseihin ja muihin kirjoitettaviin aineisiin. Fysiikkaa alan lukemaan pian, kun kurssitehtävät on tehty.

    • Pyrkijöitä seurannut

      Totuus kai on, että kilpailu lääkikseen on kovaa, karsinta on yksi ankarimmista ja hakijoita on paljon. Mutta minkälaiset ihmiset sinne sitten pääsevät? Itse sivusta seuranneena voisin arvioida, että lopulta ihan tavalliset. Lukio on monella mennyt hyvin tai jopa erinomaisesti, mutta sekään ei ole minkäänlainen edellytys. Lääkistä hypetetään ja arvostetaan sosiaalisesti niin kovasti, että usein jäänee muistamatta, että sekin on vain opiskelupaikka - eikä sen saaminen vielä tee kenestäkään neropattia.

      "Taidoistasi" ja niiden riittävyydestä siis ei ehkä kannattane stressata: sinulla ei vielä ole tarvittavia taitoja, eikä pidäkään olla. Ne sinun täytyy opiskella hakukeväänäsi; ja se vaatii ahkerointia. Mutta kyllä sinä siihen pystyt, kun kerran monet muutkin. :) Jokainen turhautuu jossain vaiheessa rankkaa luku-urakkaa ja epäilee itseään ja kykyjään, mutta lannistumisen sijaan kannattaa vain pitää päänsä pystyssä ja ajatella, että ahkera kyllä lopulta palkitaan - se niitä tuloksia tuottaa.

    • kjlkjljjjj

      Ajattele asiaa tältä kannalta, lääkikseen pääsee n. 10%, Laudaturin saa 5%, jos kirjoitat laudaturit luonnontieteistä, olet parempi kuin keskimäärin vaadittaisiin

      • *yawn*

        Paitsi koska kilpailet muitakin kuin uusia ylioppilaita vastaan, taso on oikeasti kovempi. 2. tai 3. kertaa hakeva M:n paperit kirjoittanut motivoitunut hakija osaa asiansa yli L:n tasoisesti... Kirjoituksissa on paljon aikaa, sekä vähän soveltavia tehtäviä... Ne tulokset eivät korreloi välttämättä kovin hyvin niiden kykyjen kanssa, mitä tarvittaisiin lääkiksen pääsykokeessa. Alleviivataan vielä tuo "välttämättä" tuolla; toki L:n uusi ylioppilas on paljon paremmassa asemassa kuin M:n uusi ylioppilas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe