Jos saan käräjäoikeuden päätöksen vuokralaisen häädöstä ja häätö on kuun puolivälissä niin onko laillista periä häädettävältä koko häätökuukauden vuokra - huolimatta siitä että asukas muuttaa kuun puolivälissä, sillä perusteella että asunto ei ole ollut markkinoilla kuun alussa?
Häätö - viimeinen kuukausi
Kroisos Pennonen
3293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tähän voisi soveltaa Laki asuinhuoneiston vuokrauksesta 64§.
Alla linkki:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481#L8P64
Siinä sanotaan että vuokranantajalla olisi oikeus korvaukseen vuokrasuhteen purkamisesta joka johtuu vuokralaisen syystä. Peruste voisi olla menetetyt vuokratulot.
Lue kyseinen lakiteksti.
Korjaus.
Vuokrasuhteen tultua puretuksi vuokralainen ei ole velvollinen maksamaan vuokraa vuokrasuhteen päättymisen jälkeiseltä ajalta.
Joku muu peruste täytyy olla jotta vahingonkorvauksia saisi purkamisen johdosta.
Lakiteksti:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950481#L8P65
Kun saat kärjäoikeuden päätöksen on asukkaalla mahdollisuus tehdä valitus päätöksestä ja vielä sen jälkeenkin hänelle on annettava kohtuullinen aika muuttaa pois.
Ja viimekädessä ne tavarat kantaa ulos ulosottomies ja hänkin kehottaa asukasta ensin muuttamaan ihan suosiolla. Ja ulosottomies voi siis ja kertookin koska tavarat on oltava pois asunnosta. Joten älä vielä nuolaise. Ei se todellakaan mene niin kuin elokuvissa. Tietenkin näiltä kuukausilta saat periä vuokraa ja jos asuntoa on rikottu voit ottaa korvauksia vuokravakuudesta ja jos ei riitä, niiin uusi haaste käräjäoikeuteen.
Lain voimainen päätös on siis sitten, kun käräjäoikeuden määräämä päivämäärä on mennyt ja vastapuoli ei ole tehnyt valitusta.