Jos osallistun esim. johonkin kampanjaan, jossa myyn palveluksiani alehinnalla ja vielä siten, että kampanjassa mukana oleva yritys ottaa siitä osansa, jolloin minulle tulee tuloa esim. vain 30 e per tunti nomaalin 70 e/tunti sijaan, saanko vähentää veotuksessa jotenkin tämän saamattoman tulon - kysehän on uusien asiakkaiden hankkimisesta?
Uusi yrittäjä ja asiakashankinta
G. R. Oupon
3107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei tuolla tiedolla voi viellä vastata.
Tärkeä kysymys, kuinka rahakulkee?
Jos "häviävä" raha oikeasti maksetaan kuitilla ja verolla, saa sen vähentää.
Muuten ei.
Jokainen hinnoittelee itsensä jollain hinnalla joka kannattaa. Joko alehinnalla tai kiskurihinnalla. Ei verottaja mitään korvaa jos myy palvelujaan tappiolla/halvalla. Markkinointi ja mainoskuluista kyllä sää vähennyksiä.
Veroilmoituksessa tulona ilmoitetaan tietenkin näistä tunneista 30 euron tuntihinnan mukaan eikä "normaalihinnan" 70 euron mukaan. Tällä tavalla maksat veroa vähemmän verrattuna "normaalihintaisiin" tunteihin.