Mites se toimii, kun jossain on todisteltu, ettei ne mahdu sinne? Vai onko tarkoitus häätää autot kokonaan pois Pispalan valtatieltä? Ja mites se ratikka pärjää talvella kun mäki on aika jyrkkä varsinkin Hyhkyn suunnasta tultaessa ja pyörät lipsuu? Matkustajatko nousee pois kyydistä ja työntää?
Raitiovaunut Pispalanvaltatielle?
Hupsista keikkaa
13151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä ne sinne mahtuvat, tietä levennetään? Istumakorkeus ylhäällä ratikassa, jos turvallisuutta ajatellaan. Miten Helsingin ratikka toimii mäessä? Heillä on siitä kokemuksia. Tai muualla maailmassa talvesta. Jarrujen pitää toimia myös 100%.
Mutta kuinka varmistetaan ettei kukaan jää ratikan alle? Olisko edessä reunoilla joku systeemi.
Haloo. Kysyn vaan, mihin sitä tietä levennetään? Toisella puolella on talot ja toisella puolella jyrkkä rinne.
Insinöörit tietävät miten levennetään.
nastapyörät talvella?
Niin ja mitä jos ratikkaan hyökkää huppupäinen terroristi ja kaappaa ratikan? Haluaa ajaa sillä Moskovaan mutta eihän sillä pääse kun kulkee vain valmiita kiskoja! Kyllähän näitä kauhuskenaarioita voidaan pohtia seuraavat 5 vuotta vähintään.
Uloskäyntejä ratikkaan matkustajia varten luukkuja ulos joka kohtaan, paniikkinappuloita, puheyhteys, sulkuovia, vartija ja hätäpakkauksia. Pitäähän sieltä päästä muutenkin hätätilanteessa äkkiä ulos jos moottori kärähtää? Moskovaan saakka raiteet?
Ratikka Tampereelle on absurdi kaikilta mahdollisilta kanteilta katsottuna, ei rahaa, ei tilaa kiskoille, ei tarvetta ja tavallisen maantienkin välityskyky on 20 kertaa parempi, kuin esim Helsingin tyyliin ratikka harvakseltaan silloin tällöin kiskolinjalla. Joten unohtakaa pohdiskelut, ratikkaa ei tule Tampereelle koskaan, ei varmasti.
Mukava juttu, kun ratikka vihdoin rakennetaan tampereelle. Sitä ei enää estä, kuin korkeintaan se, että demareissa on lisää kokoomuksen myyriä.
mahtuu pian, kun autot survotaan siihen ihanaan tunneliin ja pispalanvaltatieltä kielletää yksityisautoilu kokonaan. Sivukorvalla jo kuultu asia.
Ratikalle kaivetaan tunneli pispalanvaltatien alle. Etkö sitä tiennyt? Se on jo piirustuspöydällä. Tampereella kun osataan ja on varaa rakentaa hienoja, tarpeettomia tunneleita, vaikka muillekin kaupungeille niitä vähän jakaisi.
Joku muukin ymmärsi, ettei ne ratikat mahdu kulkemaan siellä Pispalan Valtatiellä.
Joutuvat viellä jotkut ymmärtämään, ratikka ei ole mahdollinen tampereella, kaikki oli vain bluffia ja rahojen kuppausta. Muistakaa minun joskus kertoneen..
-valtuusto päätti jo, että se reitti meneekin kaupunginhallituksen suosituksen mukaan Paasikiventietä! Siellähän se tarvitsijoiden joukko asustelee. Ei pispalalaiset mitään parannuksia tarvitse! Kävelkööt, ajattelee nykyinen kaupunginhallitus, jolla ei ole mitään kosketuspintaa asiaan.. Eihän he sitä tarvitse!
http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/261264-yllatys-ratikka-menossa-sittenkin-paasikiventielle