Olen ostamassa kultagekkoa jouluksi.
Voiko sen majoitaa akvaarioon joka on 75x40x40??(n.95l)
Luin jostain että sille voi syötää rasvatonta jauhelihaa, pitääkö sen olla raakaa vai paistettua.
Voiko sille syötää esim. Kuolleita perhosia ja kärpäsiä.
Voiko sille laittaa lämpömaton lisäksi vähän kuumenevan pöytälampun
Kultagekkon hoito
2
204
Vastaukset
- Apua tarvitseva
Kääntäisin siis sen akvaarion pystyyn :)
- Käärmemies
Kultagekko on kiipeilevä laji. Se siis tarvitsee korkean terraarion. Akvaariosi olisi melkein sopiva jos sen nostaisi pystyyn. Ja sittenkin se on vähän pienen puoleinen täysikasvuiselle kultagekolle. Sen verran iso otus se kuitenkin on.
Jauheliha tarjotaan raakana. Sitä ei pidä antaa kuin ihan silloin tällöin. Pääosan ruokavaliosta tulee olla hyönteisiä.
Voit syöttää kuolleita ötököitä, kunhan ne ovat tuoreita: päivän, pari jossain ikkunalla köllinyt vainaa ei ole minkään arvoinen ruokana, mutta saattaa olla jo pilalla. Vaihtoehtoisesti ötökkä voi olla tarkoituksella liskonruoaksi kuivatettu. Moisia saa eläinkaupoista. Elävä ruoka on kuitenkin parasta: se on tuoretta, kaikki vitamiinit ovat parhaimmillaan, ja lisko saa liikuntaa ötököitä metsästäessään.
Jos pöytälamppu kuumenee vain vähän, mahtaako siitä olla vastaavaa hyötyä? Siis jos tarkoitus on että se lämmittää terraariota, se ei ehkä ole kovin tehokas lämmitin. Jos taas ajatus on valaista, sellaiseen se varmaan käy. Saattaisi kuitenkin olla turvallisempaa laittaa valaisin terraarion ulkopuolelle. Tällöin lisko, tai vesi/kosteus eivät pääse lamppuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671613
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17628ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m163501Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429