Suomen media :(

Sverigefinne

Katsoin viime yönä eka erän ottelusta, sitt tuli uni väkisin. Tänään heräsin tutisten katsoon Ylen tekstitv:tä, RIEMU-UUTINEN, JEEEEE! Suomi löi USA:n 2-1.

Sen jälkeen luin myös Ruotsin SVT:n tekstitv:n, heillä myös 100 sivulla otsikkona Suomipoikien voitto. Lisäksi paljon selkeämpi ja kiinostavampi juttu haastatteluineen lukea kuin Ylen asiallisen lyhyt juttu.

Netille hyökkäsin lukeakseni lisää pelistä, "Iltalehden, IltaSanomien, HS:n ym. paikallis päälehtien" lehdet vaan esiin.. En ollut usko silmiäni, kun välistä sai oikein hakemalla hakea ottelusta kommentteja ym.

Täällä Ruottissa jopa Aftonbladetin nettisivun otsikon eka uutisena on "Saku Koivu sköt Finland till Final" suurin otsikoin. Lisäksi ottelun kohokohdat voi katsoa Win Median kautta. Expressen, Dn ym päälehdet kirjoittavat myös näkyvästi Suomen voitosta(positiivisesti!), eräässä lehdessä toteavat, että Suomen asia on meidän yhteinen. Että Ruotsin kirvelevästä tappiosta huolimatta, hienoa, että Suomi teki historiallisen tempun etc etc.

Mutta ihmettelen tässä koneen äärellä, miksi suomalainen media pitääkin näin matalaa profiilia näin HIENOSTA saavutuksesta?? Kun naapurimaakin, ikuinen rakas vihollinen antaa Suomelle ja sen pelaajille täyden tunnustuksensa!

Löydättekö selitystä moiseen?

6

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinpä

      miten suuresta saavutuksesta on kysymys. Suomi on MM-kansaa, eikä sille mitään voi.

    • Fun

      Nelosen studiossakin rautakankiosasto vaan marisi
      että ei tämä nyt mikään klassikko ollut.
      Huhhuh! Missä ilo?

      • niinpä

        Pelin lopputulos oli klassikko, peli itse ei ollut minusta mikään erityinen.
        Vaikka kyllähän siinä tietenkin jännitti ihan erilailla.


      • Siili
        niinpä kirjoitti:

        Pelin lopputulos oli klassikko, peli itse ei ollut minusta mikään erityinen.
        Vaikka kyllähän siinä tietenkin jännitti ihan erilailla.

        Suomessa nousee kunnon haloo vaan surkeasta epäonnistumisesta ja voi että, kun kelpaa taas rypeä häpeässä ja pettymyksessä. Onnistumiset eivät jaksa liikauttaa ketään ja ne unohdetaan Suomessa paljon nopeammin kuin tappiot. Kun asiat ovat huonosti, ne ovat huonosti, kun ne ovat hyvin, ne vain ovat. Kansanluonnettako?


    • Jephe

      alkuviikon IS:n otsikoita, ei sieltä paljon muuta löydy ku skandaalien hakua.

      Minun mielestä roskalehdissä puhutaan pelkkää hötyn höyhentä, spekuloidaan mutta mitään ei sanota suoraan. Eivät uskalla ottaa kantaa menestykseen nyt kun ovat lyöneet Summasta lujaa joka puolelta. Jos katsoo negatiivisia uutisia, niissä mainitaan aina Summanen, positiiviset uutiset keskittyvät lähes yksinomaan pelaajiin.

      Niinimaa -tapauksen tiimoilla tvssä haastateltiin Arajokea, joka selkeästi sanoi Suomen pelanneen taktisesti erittäin taitavan pelin, ja antoi tunnustusta Summaselle.

      Myös haastattelussa oli selkeästi nähtävissä toimittajan skandaalinhakuiset kysymykset, mm. 'Onko Raimo Summanen täysin raivohullu ihminen vai mikä oli Niinimaan lähdön taustalla?' No lainaus ei ollu ihan sanatarkka :)

      Lisäksi media ei tajua kuinka kova juttu voitto USAsta oli. Sama olis ku jenkit tulisi Suomeen pelaamaan salibandyä suomalaisten sääntöjen mukaan, suomalaisten tuomareiden tuomitessa, esim. hartwall areenalla. Oisko USAlla mahdollisuuksia? Lisäksi täytyy ottaa huomioon WC:n arvo jenkeille. Siinä purtavaa.

      Ja mitä media sanoo kun suomi voittaa WC:n? Taitaa olla niin mahdoton ajatus, ettei sitä voi ottaa edes spekulaatioissa huomioon!

      Pakko silti ostaa maanantain IS, jokapäiväinen hupi...

      • suomi

        jossa 99% muijista on persjalkasia lähes kaljuja jätkämäisiä tatuoituja horoja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      228
      17199
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      171
      12228
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      47
      6017
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      65
      4888
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4825
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      21
      3977
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3595
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3026
    9. 263
      1489
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe