Kelluntapukukuivapuku

Vedet ja ilmat kylmenevätajattelin vielä hetken pitää venettä vesillä. Onko kokemuksia yhdistelmästä kuivapuku ja päälle kelluntapuku

katselin Hongkongin kuivapukua ja saman firman kaksiosaista kelluntapukua. Hinta olisi aika kohdallaan. Toimiikoko kuivapuku? Miten päin mahtaa kääntää kelluntapuku. Uinti hankalaa kelluntapuvussa mutta niin varmasti uinti hankalaa sitä korvaavan vaatekerran kanssa. Paukkuliiviin en luota ja ei kai pelkkä kuivapuku kelluva?
2261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuivapuvun voi laittaa päällysvaatteen alle. Mm. ursuk on tehnyt lällaista käyttöä varten mallin. Kelluntapuku on lämmin kuivana, mutta veteen sen kanssa ei pidä mennä. Ensinnäkään puku ei käännä mihinkään. Puku kuuluu 50N kategoriaan eli kääntämistä ei edellytetä. Isoin ongelma pukujen kanssa on että kellutusainetta käytetään myös lämmöneristeenä ja sitä on lahkeista hartioihin. Pystykellunnassa jaloissa oleva kellukemateriaali puristuu kasaan veden paineesta ( myös veneessä istuttaessa takareisistä). Pukineen käyttäjä kelluu hengitystiet veden ala hyvin pian ja etenkin, jos pukua on käytetty paljon. Tämä on mainittu mm. Parissa onnettomuustutkintalautakunnan raporteissa sekä Notified Body tutkimuslaitoksen testeissä. Siksi osalle pukineista on jopa haettu myyntikieltoa huonoin tuloksin. Ehdotan tilalle esim. Kerrospukeutuminen, kuivapuku, kuoritakki ja housut puvun suojaksi ja kunnon liivit. Jos liivit eivät ole paukkuliivit, ne voi laittaa vaatteiden alle/väliin

Äänestä

toi kuivapuku näyttää hyvältä. Alle nallepuku. Kuivapuvun päälle takki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuivaakelluvaa kirjoitti:

Vedet ja ilmat kylmenevätajattelin vielä hetken pitää venettä vesillä. Onko kokemuksia yhdistelmästä kuivapuku ja päälle kelluntapuku

katselin Hongkongin kuivapukua ja saman firman kaksiosaista kelluntapukua. Hinta olisi aika kohdallaan. Toimiikoko kuivapuku? Miten päin mahtaa kääntää kelluntapuku. Uinti hankalaa kelluntapuvussa mutta niin varmasti uinti hankalaa sitä korvaavan vaatekerran kanssa. Paukkuliiviin en luota ja ei kai pelkkä kuivapuku kelluva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu