Tänäpäivänä oikein astutaan aikuisten maailmaan?
Eli minkä ikäinen olit ensimmäisellä kerrallasi?
Minkä ikäisenä
10
173
Vastaukset
- vastauskysymykseen 968
taisin olla 14 vuotias.
- Random.
Ite olin 19v.
- ...
Eipä kuulu sulle.
- 15 v
itse olin just täyttänyt 15. Nykyään ku katson 15-vuotiaita ni ajattelen et voi kauhee olinko noin kakara vaikka mukamas niin kypsä...
Mutta täytyy myös sanoa etten kadu ollenkaan. Olimme olleet pojan kanssa reilu 3kk yhdessä ja suhteemme kesti yhteensä 7 vuotta. Ehkäisy oli kunnossa ja olimme jo "tutustuneet toisiimme" sängyssä ilman yhdyntää. Selvin päin myös oltiin.
En tiedä mahtaako nykyään ekat kerrat tapahtua sen aiemmin tai myöhemmin. Jo silloin 14 vuotta sitten minulla oli kavereita jotka olivat 13 vuotiaina menettäneet neitsyytensä, yksi jopa 12-vuotiaana. Ja oli myös ystäviä jotka sen tekivät vasta 19-20 vuotiaana, ja kaikkea siltä väliltä.
Jo silloin oli painostusta ilmassa kun tuntui että oli niin cool juttu jos oli jo harrastanut seksiä ja lukiossa tuntui että monelle neitsyys oli jopa noloa - ikäloppu vanhapiika
24
- kerttuliina
18 ja tapahtui pitkäaikaisen poikaystävän kanssa.
- 15 v
Lisäisin vielä, että vaikka minulla ei ole vielä lapsia enkä voi tietää miten tulen asiaan sitten aikanaan suhtautumaan, niin uskon kuitenkin etteivät vanhemmat paljon muuta voi asialle tehdä kuin valistaa lapsiaan seksin mahdollisista seurauksista ja siitä kuinka tärkeää on pitää huolta ehkäisystä.
Enpä usko että itseä ainakaan mikään olisi estänyt. Siinä kun on niin rakastuneena ja teini-iän hormonit ja halut jylläävät, niin kyllä se vaan tulee tapahtumaan sitten jossain kohtaa. Ymärtääkseni teiniraskaudet ovat yleisempiä niissä maissa, jossa seksivalistus on kiellettyä ja seksi on tabu keskustelunaiheena. Yhdysvalloissa esimerkiksi tuntuu olevan se käsitys, että valistus on jotain yllyttämistä ja hyväksymistä. Sitten nuoret eivät kehtaa tai uskalla ostaa kondomeja ja heillä on kaikenmaailman urbaanilegendakäsityksiä siitä miten "ehkäistä" raskautta.
Ei se auta sulkea nuorta huoneeseen ja sanoa että seksiä ei saa harrastaa. Parempi puhua ja valistaa ja sitten vaan toivoa että järki pysyy päässä. - Onnellinen-97
16, selvinpäin ja ei todellakaan kaduta ! Edelleenkin seurustelen saman pojan( 18 vuotias) kanssa ja onnellisia ollaan (:
- Vain tulee sitä
silloin aikuiseksi ,kun ensimmäisen kerran on sukupuoliyhdynnässä,epäilen.
- 15 v
mielestäni aloittaja ei millään tavalla väittänyt tällaista, Seksin yleensä ajatellaan kuuluvan elämään vasta aikuisempana (vaikkei se nykyään näin mene) ja sanotaan että se on "aikuisten leikkiä" jne. Siihen nyt vaan viitattiin termillä "astua aikuisten maailmaan", eikä suinkaan että koska sitä siis tullaan aikuisiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2962676Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001409- 1081261
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831251Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991225Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581195- 451063
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi75976Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22900- 33807