Minkä ikäisenä

huolestunut äiti

Tänäpäivänä oikein astutaan aikuisten maailmaan?
Eli minkä ikäinen olit ensimmäisellä kerrallasi?

10

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastauskysymykseen 968

      taisin olla 14 vuotias.

    • Random.

      Ite olin 19v.

    • ...

      Eipä kuulu sulle.

    • 15 v

      itse olin just täyttänyt 15. Nykyään ku katson 15-vuotiaita ni ajattelen et voi kauhee olinko noin kakara vaikka mukamas niin kypsä...

      Mutta täytyy myös sanoa etten kadu ollenkaan. Olimme olleet pojan kanssa reilu 3kk yhdessä ja suhteemme kesti yhteensä 7 vuotta. Ehkäisy oli kunnossa ja olimme jo "tutustuneet toisiimme" sängyssä ilman yhdyntää. Selvin päin myös oltiin.

      En tiedä mahtaako nykyään ekat kerrat tapahtua sen aiemmin tai myöhemmin. Jo silloin 14 vuotta sitten minulla oli kavereita jotka olivat 13 vuotiaina menettäneet neitsyytensä, yksi jopa 12-vuotiaana. Ja oli myös ystäviä jotka sen tekivät vasta 19-20 vuotiaana, ja kaikkea siltä väliltä.

      Jo silloin oli painostusta ilmassa kun tuntui että oli niin cool juttu jos oli jo harrastanut seksiä ja lukiossa tuntui että monelle neitsyys oli jopa noloa

    • ikäloppu vanhapiika

      24

      • kerttuliina

        18 ja tapahtui pitkäaikaisen poikaystävän kanssa.


    • 15 v

      Lisäisin vielä, että vaikka minulla ei ole vielä lapsia enkä voi tietää miten tulen asiaan sitten aikanaan suhtautumaan, niin uskon kuitenkin etteivät vanhemmat paljon muuta voi asialle tehdä kuin valistaa lapsiaan seksin mahdollisista seurauksista ja siitä kuinka tärkeää on pitää huolta ehkäisystä.

      Enpä usko että itseä ainakaan mikään olisi estänyt. Siinä kun on niin rakastuneena ja teini-iän hormonit ja halut jylläävät, niin kyllä se vaan tulee tapahtumaan sitten jossain kohtaa. Ymärtääkseni teiniraskaudet ovat yleisempiä niissä maissa, jossa seksivalistus on kiellettyä ja seksi on tabu keskustelunaiheena. Yhdysvalloissa esimerkiksi tuntuu olevan se käsitys, että valistus on jotain yllyttämistä ja hyväksymistä. Sitten nuoret eivät kehtaa tai uskalla ostaa kondomeja ja heillä on kaikenmaailman urbaanilegendakäsityksiä siitä miten "ehkäistä" raskautta.

      Ei se auta sulkea nuorta huoneeseen ja sanoa että seksiä ei saa harrastaa. Parempi puhua ja valistaa ja sitten vaan toivoa että järki pysyy päässä.

    • Onnellinen-97

      16, selvinpäin ja ei todellakaan kaduta ! Edelleenkin seurustelen saman pojan( 18 vuotias) kanssa ja onnellisia ollaan (:

    • Vain tulee sitä

      silloin aikuiseksi ,kun ensimmäisen kerran on sukupuoliyhdynnässä,epäilen.

      • 15 v

        mielestäni aloittaja ei millään tavalla väittänyt tällaista, Seksin yleensä ajatellaan kuuluvan elämään vasta aikuisempana (vaikkei se nykyään näin mene) ja sanotaan että se on "aikuisten leikkiä" jne. Siihen nyt vaan viitattiin termillä "astua aikuisten maailmaan", eikä suinkaan että koska sitä siis tullaan aikuisiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      296
      2676
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1409
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1261
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1251
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1225
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1195
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      45
      1063
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      976
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      900
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      807
    Aihe