ostin ebaysta (kiinasta) takin, joka sitten olikin viallinen. lähetin myyjälle viestiä, joka pahoitteli ja sanoi, että palautus on ok ja rahat tulee takas. mites tuo palautus siis käytännössä onnistuu? alkuperäinen pakkaus on tallella, joten laitanko tuotteen vain takaisin siihen ja vien postiin? lähinnä mietityttää tuo postissa toimiminen, marssinko siis vain tiskille ja sanon, että tämä pitäisi saada lähetettyä kiinaan vai tarvitseeko tehdä jotain muuta?
kaikenaista on tullut ebaysta kyllä tilailtua, mutta ei vielä koskaan ole tarvinnut palauttaa mitään, siksi kyselen:D
ebay-palautus
3
1412
Vastaukset
- jacket1
Sillä kiinalaisella tuskin on asiakaspalautussopimusta Suomen postin kanssa (hehe) eli kulut maksat tietysti sinä jos meinaat lähettää, en tiedä minkähintainen takki ja mitä postit maksaa mutta osannet päätellä itse milloin ei kannata lähettää. Sillekään ei tietysti ole takuita että sieltä tulee koskaan korvaavaa tuotetta takaisin.
Paypal dispute voisi olla paras vaihtoehto, riippuu tilanteesta ja myyjän luotettavuudesta. - tietämätön
joo, olen tietoinen siitä, että maksan itse kulut. takki maksoi 40 € eli ei nyt mikään hirveä summa. korvaavaa tuotetta en tahdo, vain rahat takaisin. kiitos kuitenkin, täytyy tutustua tuohon paypal disputeen :)
- 19+6
Takki täytyisi lähettää kirjattuna, jotta pystyy osoittamaan tarvittaessa ebaylle tai paypalille, että paketti on lähetetty. Palautusosoitteen on oltava oikea. Itellan ohjeita:
http://www.posti.fi/paketit/ulkomaanpaketit/priority.html
Perstuntuma on, että postimaksu vie tuon koko hinnan helposti. Voit pyytää myyjältä myös osittaista refundia, jos katsot, että takin voisi korjata tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251298
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa289955- 43845
- 33631
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html144610- 38587
- 52551
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528518Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44501- 106477