Kateellinen parhaalle kaverille

KateudestaVihreä

Mitä voin tehdä kun olen todella kateellinen parhaalle kaverilleni? Olen kateellinen kaikesta. En haluaisi olla hänelle kateellinen, mutta en mahda sille yhtään mitään. olen kateellinen hänelle koska hän on tuplasti kauniimpi kuin minä, hän saa super hyviä numeroita, hän on suosittu(kaikki tykkää hänestä), hänellä on kaikkea mitä minä haluaisin. Ongelmana on myös että hän varastaa ideani. Puhuin vähän aikaa sitten että haluaisin nokia lumia 520. No tänään kaverini soitti ja kertoi että hänellä on uusi numero. Kysyin, että miksi hänellä on uusi numero. kaverini kertoi, että oli hankkinut uuden puhelimen. Ja kappas kappas puhelin oli nokia lumia 520. Minua ärsyttää ihan kamalasti että olen kaikesta kateellinen hänelle. Olen monesti miettinyt, että lopettaisin paras kaveri-suhteen, mutta saisin itseni näyttämään hänen silmissään todella typerälle. Pliis neuvokaa mitä minun kannattaisi tehdä?

6

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kommentoin vain

      Kappas kappas... Joku päivä kiva aikuistua silläkin tavalla, että antaa muidenkin itsenäisesti valita omat luurinsa, eikä mene päivä pilalle, vaikka olisi samanmerkkinen ja jopa -värinen.

      • skandaali?

        Sillä se voi olla joskus myös sattumaa. On muutamia muitakin ihmisiä maailmassa ja jotkut heistä etsivät niitä täysin samoja tavaroita, samoja ominaisuuksia, niistä muutamasta tarjolla olevasta merkistä. Mutta teininä se oli tietysti just tollasta, että jokaisen pitää saada erottua ja hirveä skandaali, jos jollain on samanlainen tavara :)


    • oppeliini1

      Kateudella sinä vain satutat itsesi, et muita, kuten hyvin tiedät.

      Käännäppä tuo tunne oppimisen arvoiseksi: Miksi ystäväsi on suosittu? Kuinka voisit poimia ne hyvät piirteet ja teot ystävistäsi siten että sinunkin seuraasi halutaan.

      "Hän on kauniimpi" on täysin mitäänsanomatonta kaikkien mielestä. Vanha jankutus että kauneus tulee sisältä, yhä pitää paikkansa. Jos sinulla on läpoä, positiivisuutta ja toisen ihmisen arvostuksen taito, se kumpuaa ulospäin. Sinä VOIT oppia sen harjoituksella.

      "Hän saa super hyviä numeroita". Niitä sinäkin voit saada!!!!!!!!!
      Tee enemmän toitä sen eteen! Ehkä sinun täytyy lukea useamman kerran sama opittava materiaali ennenkuin se uppoaa muistiisi, NO, tee se! Ehkä sinun täytyy saada hiukan apua aiheissa jotka sinun on vaikea omaksua, HAE apua oppineimmilta!

      Sen sijaan että mustaat mielesi typerällä kadehtimisella (vaikka se onkin HELPOMPAAA!!!) tee toitä että pääset samalle tasolle jolla menestyvät, hyvät ja hyväksytyt ihmiset ovat! Kunnioita menestyviä sellaisina kuin he ovat. Ota oppia miten he ovat päässeet asemaan johon sinäkin haluaisit.

      Sinä itse pystyt samaan ja vielä paljon parempaan!

      Ainoa mitä se vaatii on tyotä ja itsekuria.

    • Testeri

      Sano sille, että hyvä kun joku testaa sen kännymallin (että onko hyvä), ennen kuin itse hankit sellaista ;)

      • Neuvo

        Ja sitten sanot että kuulit ettei se olekaan niin hyvä puhelin ja ostat paremman.


      • Neuvo2
        Neuvo kirjoitti:

        Ja sitten sanot että kuulit ettei se olekaan niin hyvä puhelin ja ostat paremman.

        Niin ja sä voit vaihtaa kaveria. Ole sellaisen kanssa jonka kanssa ei tule niin paljon huonoja fiiliksiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11352
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7020
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5771
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5118
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4291
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3999
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3521
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3045
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3030
    Aihe