http://www.nbl.fi/~nbl3145/litter/lahtikseb.wma
Se voi olla Jukan ääni tai sitten se voi olla ulkopuolisen ääni.
Se kuulostaa samalta kuin aiemmin lausuttu "häivy", joten on varmaankin ulkopuolisen ääni.
Mietitään sitä, jos "auton" sanonut olikin ulkopuolinen eikä Jukka. Murhaaja kuulee, että Anneli on soittamassa poliisille, koska Anneli huutaa hätääntyneenä keittiöstä: "Lähtikse mies jo?" Murhaajalle tulee paniikki, poliisi on tulossa kohta paikalle ja Jukka on vielä hengissä. Hän sanoo Annelille uhkaavalla äänellä: Häivy! Jonkun ajan päästä hän sanoo "auto". Entä jos hänellä oli jokin radiopuhelin tms. mukanaan, jolla hän kutsui auton paikalle. Surmaajalla oli varmaankin apuri, joka toi auton ja ajoi auton paikalta pois.
Se voi olla Jukan ääni tai sitten se voi olla ulkopuolisen ääni.
Se kuulostaa samalta kuin aiemmin lausuttu "häivy", joten on varmaankin ulkopuolisen ääni.
Mietitään sitä, jos "auton" sanonut olikin ulkopuolinen eikä Jukka. Murhaaja kuulee, että Anneli on soittamassa poliisille, koska Anneli huutaa hätääntyneenä keittiöstä: "Lähtikse mies jo?" Murhaajalle tulee paniikki, poliisi on tulossa kohta paikalle ja Jukka on vielä hengissä. Hän sanoo Annelille uhkaavalla äänellä: Häivy! Jonkun ajan päästä hän sanoo "auto". Entä jos hänellä oli jokin radiopuhelin tms. mukanaan, jolla hän kutsui auton paikalle. Surmaajalla oli varmaankin apuri, joka toi auton ja ajoi auton paikalta pois.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Se auto lausutaan aivan, kuin lääkäri sanoisi odotushuoneeseen: seuraava.
Mun mielestä siinä lyhyesti ja ytimekkäästi kutsutaan autoa.
auto?
Hyvä vertaus tuo lääkärivertaus. Kyllä, se todellakin kuulostaa kuin siinä kutsuttaisiin autoa paikalle.
Jukka sanoo auta!
Auto sieltä kuuluu...
Se ei ole "auto", se on "jumalaut-o..." tuon o -kirjaimella alkavan ymmärtäisin olevan seuraavan sanan alku, joka jää kesken. "Jumal" kuuluu vaimeasti ja "aut-o" paremmin, mikä sekaannuttaa monet kuuntelijal kuulemaan sieltä virheellisesti "auto".
En kuule jumal-sanaa, kuulen vain yhteenlausuttuna "auto". Jos jumalauta sana päättyisi kesken, niin siinähän olisi välissä aut ja o:n välissä tauko, mutta nyt sana lausutaan yhteen. Au-to.
Kaikki muutkin ovat kuulleet sen sanana auto.
Se ei myöskään ole mielestäni Jukan ääni, koska Jukan ääni ennen ja jälkeen auto-sanan on valittava ja tuskainen. Auto-sanassa taas hätää ja valitusta ei voi aistia, vaan se on mekaanisemmin lausuttu.
Anneli Auer sanoi, että murhaaja toimi kuin kone, jotenkin konemaiselta murhaaja myös kuulostaakin.
Tarvit hyvän ohjelman ja hyvät kuulokkeet, jotta voit kuulla sen ja tietysti hiljaisen ympäristön. Se jumalaut kuulostaakin päättyvän t-kirjaimeen ja en tiedä miten kyseinen sana sanottaisiin Lahden murteella. O-kirjain lopussa on joko nopeasti alkavan uuden sanan alku, tai valitusäänen tynkä, jolloin se "jumalaut" olisi jäänyt kesken.
Zemin ja Niina Bergin sivuilla olevissa litteroinneissa se on kuultu myös sanana auto. Tai tuossa Niina Bergin litteroinnissa myös vaihtoehtoisesti tarkoittaen "auta" vaikka auto sieltä kyllä kuuluu. Mutta ovat merkinneet sen Jukan ääneksi. Minusta se ei vain kuulosta Jukan ääneltä kun vertaa Jukan aiempiin ja myöhempiin ääniin samalla nauhan pätkällä, en kuitenkaan sulje pois etteikö voisi olla myös Jukan ääni.
Kuulen kuinka ensin Jukka sanoo tö...sitten kuuluu Annelin kiihtynyttä hengitystä puhelimessa ja sitten monotonisesti yhdellä äänellä lausuttu auto. Annelin hengityksen alta on vaikea kuulla mitä muuta siellä on, sen sijaan "auto" on kova ja läpitunkeva.
Paremmat kuulokkeet olisi varmaan tarpeen, kuuntelen KOSn kuulokkeilla. Mitä mediasoitinta suosittelisit nauhan kuuntelemiseen? Olen vaan RealPlayerilla kuunnellut.
Joku wav-editori on tarpeen, vaikka esimerkiksi tuolta: http://www.nch.com.au/wavepad/index.html
Sitten tarvisit tietysti sen koko häketallenteen, tuolla joku lupaa toimittaa sen halukkaille: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11760802
En tiedä onko lähettänyt kenellekään, minä sain sen muuta kautta, mutta kokellahan voi, ellei sinulla jo ole sitä.
Kiitokset Kairakettu.
Joo koko häketallennetta ei vielä ole. Täytyy katsoa mistä sen saisi.
Myöhästä vatvoa häketallennetta, kun oikeus istuu ja antaa tuomionsa riippumatta siitä mitä rahvas kuulee tallenteelta.
Anneli on syytön, sanoi nämä nyt jo puolueelliseksi todetut tuomarit siihen mitä vaan. Häkenauha, ja kaikki ulkopuoliseen viittaavat todisteet ja mahdottomuus ajallisesti tehdä tekoa todistaa sen.
http://jyrkivirolainen.blogspot.fi/2013/10/780-inkvisitio-paatti-ulvilan.html
Tulee olemaan tällä käräjäoikeudella mielikuvitus käytössä, kun pitää jotenkin yrittää sumplia Annelista syyllinen kaikesta ulkopuoliseen tekijään viittaavasta todistusaineistosta huolimatta.
Ja lisää oikeusasteita on edessä.
Anneli on syytön ja pysyy syyttömänä. Sen sijaan jos oikeusmurhaavat Annelin taas kerran, niin Suomen mätä poliisivaltio korruptoituneine oikeusjärjestelmineeen voi vaikka upota suohon. Venäjäkin on enemmän oikeusvaltio kuin Suomi.
Anneli on syytön, mutta jotkut muut tahot ovat Jukan veren tahraamia. Tulkaa esiin murhaajat ja sovittakaa tekonne, maallisen oikeuden edessä, muuten ette pääse taivaallisen oikeuden eteen, vaan tienne vie suorinta tietä helveltin porteille.
Amen.
Mieliestäni syyttömyyden todistaa jo se että jalanjälki tehty kenkällä joka ollut uhrin talvikenkä = ryöstömurha ?
Väittikö muuten joku syyttäjän todistaja että se eka poliisitutkija oisi kertonut Annelille enämpi kuin olisi ollut "soveliasta ?
Mahtoiko siis joku teitää Seposta ehkä aika varhain ?
Hah
Ei ole tehty mitään kengänjälkiä. Surmaajalta jäi useita verisiä kengänjälkiä ja ensimmäinen kengänjälki, terassin tuolin päällä ollut oli kurainen. Tottakai se oli kurainen, koska kun surmaaja kiipesi tuolin päälle mennäkseen ikkunasta sisään, surmatekoa ei ollut vielä tapahtunut.
Lisäksi se kengänkoko on suurempi kuin Jukka S.Lahden kengännumero 41. Murhaajan kengännumero oli vähintään kokoa 43-45.
Mutta mikä on tämän jutun ja pakonomaisen Anneli Auerin syytetyksiajamisen motiivi? Voiko poliisin kunnia olla näin kallis? Normaalityypin tappamisen vuoksi ei käynnisty salakuuntelut ja peitepoliisit ja melkovarmaan syyttömästä tehdä väkisin syyllistä tuhoten samalla monen ihmisen elämä. Anneli Auer on saanut lapsensa hieman vanhempana ja keskittynyt lapsiinsa - voisi päätellä hänen tekevän suuriakin uhrauksia omien lastensa vuoksi. Hänen voisi syyllisenä kuvitella tunnustavansa alunpitäenkin tapon - olisi jo vapaana ja lapsilla olisi heti päässyt käynnistymään selvitymisprosessi. Nyt koko porukka on traumatisoitunut ja äiti on / ei / juuei murhaaja jne. Lisänä vielä LHK-systeemi, jossa lapsilla on paikat kunnossa sekä gynekologisin tutkimuksin että magneettikuvauksin - ja vanhin kohteena ollut tyttö ilmoittaa ettei häneen ole kukaan koskenut. Pääasiantuntijastakin on tehty ilmeisesti valitus THL:n. Ei Herranjumala mitä touhua.
Tekijän kenkänjälki, tuo ei valitettavasti pidä paikkaansa sillä tuo jälki oli Juuri kadoksissa olevan kengän jälki.
Kyllä murha tehtiin ryöstömurhana mielestäni sillä saatiin halutut kengät ?