Laitettiin kuukausi sitten mitsunFH35 ilmalämpöpumppu ja se on toiminut kuin unelma ja hiljaisesti hienosti. Tänään sitten puhdistin sen suodattimet ja sen jälkeen se onalkanut pitää välillä pientä naksutusta. Onkohan esim noiden suodattimien takaisin laittamisessa jotain mennyt väärin vai mitä.Otin suodattimet jo uudellen pois ja laitoin takaisin,mutta sama jatkuu.Onko muilla vastaavia kokemuksia!!
Mitsubishi lämpöpumppu
Nukuttaako yöllä
5224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuuluu asiaan ja loppuu vähitellen. Muoviosat natisevat lämpötilan vaihtelussa.
i-SEE pitää myös ääntä kääntyillessään. Ei kannata pitää käynnissä sitä. Ja muutenkin kaikki heiluvat liikkeet kannattaa lopettaa siitä.
Onko arviota, missä vaiheessa tuo natina loppuisi? Meillä FD25 ja naksuntaa kuuluu edelleen. Asentamisesta on kolmisen vuotta.
Onhan se kiva. Päivät päällä ja illalla pois... Yöllä sitä varsinaisesti tarvitsisi, mutta... Ajastimella näppärä pistää päälle siten, että on jo ehtinyt nukahtamaan. Ei häiritse silloin. Sääli vaan, että joka päivä pitää olla erikseen ajastamassa. :(
Mutta onko kenelläkään kokemuksia nimenomaan FH sarjan sisäyksikön naksumisesta. Ja siis siitä,että kaikki toimi hyvin kuukaudenja siten kun otin irti nuo suodattimet puhdistusta varten,niin sen jälkeen naksumiset alkoi.
Ensimmäiset sulatukset ,kun saapui niin se korske ja napsunta alkoi. Epäilin ensin itsekin samaa ,että suodattimien imuroinnin takia alkoi. Todellinen syy oli meillä kylmät kelit. Asentajalta kun soitin ja kysäisin niin napsuminen ,pieni kurlaus ja pauke on kuulemma Mitsun perusominaisuus pakkasilla eikä aiheuta toimenpiteitä. Siksi ei kuulemma ikinään kannata asentaa mielellään kovin lähelle nukkuma paikkoja. On kuulemma joutunut tekemään aikaisempaan malliin muutaman sisäyksikön siirron kovan napsumisen takia. Pumppuna siis FH35.
No tällä hetkellä on yli 10 astetta lämmintä ja aikaisemmin oli jo kylmempääkin, eli ei ainakaan kylmemmän sään pitäsi olla syynä naksumisiin.