lehdessä kirjoitettiin , että halli auki aamu 9 ilta myohään ei pidä
paikkaansa ovet lukossa viikonloppuna ei yleisövuoroja.
Miksei puhuta mikä on totuus.
paikkaansa ovet lukossa viikonloppuna ei yleisövuoroja.
Miksei puhuta mikä on totuus.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
olet huomannut ,
että kenttähuoltoa tehdään vielä ja kaikki iltavuorot ja koululaisvuorot pelaa. Yleisövurot alkaa pian.
Oletko maksanut jo yleisövuorolupasi. ?
Vasuri-esko kertoi ,että monelta on vielä maksanatta .
vuoeon ?
Vai yrittkö ryötyä varaamatta ?
Vuorolistalla ei näy sun varaustas.
riittää, jotka yrittävät luvattomasti mennä jäälle.
Opettele rwhellisyyttä ja varaa vuoro .
kirjoitusta lapsiperheitä kohtaan turha lehdissä kirjoittaa muuta mikä on
totuus vedota vielä maksamattomiin vuoroihin. Sanoppa pitääkö
varata vuoro jos tulee kahden lapsen kans luisteleen maksan kyllä
sen 6 e.
ja maksaa rehellisesti.
Luvattomasti kun et pääse edes osuuskauppaan .
kaikkia.
Vuorotus on toiminnan kannalta välttämätöntä.
tänään eikä viellä huomennakaan pääse yleisö kentälle, koneiden pakkohuollon vuoksi ja kentän kovan höyläyksen vuoksi, jotta saadaan valkoinen väri takasin, sen jälkeen alkaa useamman kertainen jäädytys, jotta saadaan kulutuspintaa lisää, ettei mene viivat rikki. mahd.keskiviikkona aukeaa yleisölle, mutta ei ilmaisille käviöille, sillä se on varsin yleistä, että ei viitsitä tuoda sitä muutamaa euroa tullesaan.
yleisölle ei tarvitse varata vuoroa erikseen, siellä on sitä varten kuuluva paikka mihinkä eurot maksetaan. mutta tietääkseni hallille voi yleisökin ostaa kausilipun, se selvinee netistä Haapaveden luistelukeskus.
Turhaa selitystä, lehdessä luki että jäähallilla kaikki vuorot toimii normaalisti, mutta eipä toiminu!
vuorot on toimineet. Mikset varaa vuoroa ?
pyrkijöitä aina piisaa.
Eivät ne vuoroista välitä mitään.
Yleisövuorot ei toimi mutta syy on käyttäjien
ole vielä aikatauluun varattu.
Senhän ymmärtää erkkikin saati röörinen.
sitten kehutaan , että jäärata on loistokunnossa, jos ei kestä muutaman
lapsen luistelua.Turha kehuminen lopetettava.
listaa lukea. Siellä kun näkyy kaikki vuorot.
Oma vikahan se on ,jos ei ole vuoroa varannut. Turha siitä on muita syytellä.
kyllä täällä rittää näitä vääristeliöitä. Jos joku kertoo asiaa, niin se varmasti vääristellään muuksi, ja aina hallin eduksi, siksihän tuo halli ei ole kehtittynyt mihinkään, vain ränsistynyt entisestään vuosi vuodelta.Voi luojan kiitos, kun uusi halli tulee, sillon kaikki toimii. Se kun on nähty naapurihalleissa.jo vuosia.
on eräs jäähallin vastuuhenkilö saa asiat näyttämään aina niin , että
vika on käyttäjissä ei hallissa. Kannatan uutta hallia.
No jo on taas pulinaa.
Uuden jäähallin junttaajat asialla.
Hankkikaahan nyt elämä. Sitä on muuten jäähallista riippumatta.
Sinullakon tuntuu olevan elämä niin anna silloin muillekin vapaa elämä. Jäähallin kannattajat kun ei sekaannu sinun elämään, niin jätä sinä myös heidät sitten rauhaan.
lehres kirjotti sähkökatkosta ja ilimauksista vaikka oikia vika oliki kylymäpuolella(pakassa tukkeema öljyvä ja vettä)sitä ei voine tunustaa jotta äly ei riittäny ratkasemmaan vikkaa vaan kierrellään asijaa...
säännöllisesti joka syksy.
Mutta se ei auta suolakiertoon ,jota tekee sitä varten asennettu pumppu.
Kun sen venttiilit jumittuu ,niin kierto pysähtyy varmasti.
haistakaa nyt ......................... alkuperänen vika oli suolavesi järjästelmässä olevat ventiilit, jotka jumittuivat kiinni sähkökatkoksen syystä, siitä johtuen piti poistaa kaikki rataputkistossa kiertävä suola vesi n.4500L. järjästelmään jäi sisälle n.2000L. suolavesi liuoksen uudeleen ajaminen sisälle ei onnistunut pitkän yrittämisen jälkeenkään, lopuksi saatiin selvyys että järjästelmästä oli jätetty rakentamis vaiheessa ilmaus ventiilit asentamatta, niiden asentamisen jälkeen, sanoi välittömästi siirtovesi pumppu työ sopimuksen irti, sen uuden vaihtamisen aikaan "päätökseen" (odottelu johtui muista tekiöistä kuin hallilla olevista töistä tai päätöksistä) meni pari päivää, lopuksi joudutiin kuitenkin poistamaan uudeleen suolavedet pois ja tekemään erinäisiä ventiilin vaihto töitä, ennenkuin päästiin ajamaan suolavedet takaisin järjästelmään, joka onnistui kovan raastavan ilmusventiilien asentamisen jälkeen erittäin nopeasti ja vaivattomasti, mutta sitten ilmeni uusi ongelma "öljy" ammoniakki järjästemässä, joka oli lähtenyt liikeelle todennäköisesti useista käynnistys yrityksistä johtuen ja pakaantunut ammoiakki pumpuun ja esti ammoniakkin kierron lisättynä viellä jäähdytys aitauksessa olevan ventiilin asentoon joka piti kääntää talviasentoon, sillä keliolosuhteet muuttuivat radikaalisesti 21 asteesta 6 asteeseen, eikä öljy ongelman vuoksi aikaa kulunut hukaan kuin n.vuorokausi, sen jäkeen kaikki on toiminut moiteettomasti.
viikko sitten perjantai iltana myöhään klo.23.50 huomasin suolavesi järjästelän paineen laskeneen 0.4baarin, ellen olisi ollut paikalla koneet olisi sammunut enne aamua, sillä järjästelmään piti lisätä viellä suolavettä n.200L. paine nousi välittömästi 0.8 n baariin, elikkä siinä oli viimeinen todiste sille että kylmä koneet eivät pysy päällä ellei kiertovesi järjästelmä ole täynnä ja jos siellä on vähänkin ilmaa. tämä ei ole paska puhetta sillä itse olen kaikki asentanut ja henk. kohtasesti yötä myöten kokennut. toistan viellä, että öljy ongelma ei ollut kuin viimmeisenä päivänä kun koneita yritettiin käynnistää, viimmeisen suolavesi asennuksen jälkeen ja piste.
Olipa sekava selitys!
selvis.
Eikä jäänyt mitään epäselväksi.
Vanaha ku on nii jumittaa!
Tää ei oo lehres kirijotettu:Ei tainnu korjarit tietää mitä pitäs korjata ennen ku Janne kävi sonoomas notta missä vika oikiasti on.Sitte ku Janne tämän mätäläjän venttilit ehosti,arvailtiin ja annettiin "paineisku"pyöräyttämällä pumppua toiseen suuntaan,särettiin koko paska.Siitäpä ei muistettu mainita vaan ilimattiin putkistoo.Taas meni muuan päivä ja rukkoiltiin apuva.Nää venttilit men kiinni sen seuraaksena ku ei oo ikuna huollettu ja kierrekarat ruostu piokki.Jos huollettas näin ei kävis ikinä. JOS TÄMÄ EI OO TOSI,KERRO SE
nämä hannu ,alpo ja matti nuo venttiiliviat ja ilmausongelmat. Kiitos heille .
lisätään viellä edelliseen kommentiini.
se joka väitää edeleen jotakin toista, ei tiedä asioista yhtään mitään, sillä ketkään näistä turvanpieksäjistä ei ole käynnyt paikalla katsomassa tilannetta ja ongelmia, ei edes apuna olla, joitakin kiinnostunneita ns. sivullisia on kysellyt ja heille on selitetty tarkaan koko ongelman vyyhti ja ovat oleet kovin kiinnostuneet asiasta.
ne jotka väittävät jotakin toista, eivät ole niitä jotka ovat käyneet paikalla, vaan ovat niitä niinsaottuja jälkikäteen paska......jauhajia ja olevinaan kaikki tietäviä joita tiedän, muutaman nimellä, vaan heistäkään ei kukaan ole kertaakaan käynnyt katsomassa koko remontin aikana, ei edes osallistuneet kentän tuunaukseen, joka olisi viellä parempi jos olisi ollut enemmän aikaa tuunata kentän puolella.
mitäpä tässä sen enempää, antaa paska........... puhujien puhua, kun ovat ns. viisaita, eihän insinöörinkään useinmiten tarvitse kintaitaan liata, riitää kun istuu pöydäntakana viisastelemassa.
Tuohonko lisäsit kun joku kirijotti vanahan jumittamisesta, sulla niin epäselevää!
tuunaus on kivaa,varsinki kaukalos.......
lueppas tuo ensinmäinen lauseeni, tuosta edellisestä kommentistani!!
Mikä lause, tuohan juttusi on yhtä sekavaa pötköä ilman lauseita?
Joko yleisövuorot toimii?
tietoa netissä.
Näkyy lähes koko sunnntai olevan yleisövuoroa.
Nytkö toimii vasta, lehdessä oli väärää tietoa sit?
vuoroja ollu jo pitkän aikaa. meijän muksut kulukenu jäällä jatkuvasti.
Hienoa että nyt pelaa, nii ei tarvi aina pettyä!
listoja ,osaa toimia oikein.
Metta miksi sinäkin yirität pinnata vuoromaksusta ?
röörinen kysyy.
Näihän se alako taas käyttäjiä syyttämään!
pinnaamisesta on paljon näyttöä.
MOnilla on vielä rästejä viime kevään maksuista.
Näin olen kuullut varmalta taholta, joka niistä kirjaa pitää.
Eikö laskutus pelaa vai?
on kysymys,
eli joillakin se kestää pitempään.
Kerrotaan muutamista joukkueista ,
jotka saivat vasta äskettäin viime kevään vuoronsa maksettua.
Entäs ne rästit joista puhuit?
hallijohdon kyvyttömyyttä periä maksuja ei ihme , jos on 200 tuhatta euroa
velkaa.
hallilla kameravalvonta mistä näkee ketä on yleisövuorolla.
netin vuorolista ei ole ajan tasalla. eipä oo merkitty tänään pelattavaa junnu peliä .
ieni, kun verrataan sitä naapurihallien nvastaavaan. Haapajärvellä pari miljoonaa euroa, pyhäjärvellä liki miljoona jne .
Ja mitä se auttaa, että naapureilla on velkaa enemmän ?
Niiden ei tarvitse rakentaa uutta hallia, koska päättäjät osasivat toimia aikanaan.
Kunnia Haapajärven ja Pyhäjärven päättäjille.
vertailussa mittasuhteet selviää.
Eli Haapavedellä on toimittu tähän asti todella taloudellisesti ja viisaasti.
houston we have a problem.
kaikki maksaan, niin on nuo haapaveden tori hölmöilyt esim. Montako niitä on jo tehty, ja onko niistä yksikään ollut onnistunut investointi. Tyhjyyttään huutavat. Tämä viimeinen esim on niin vaikea tapaus, että jos se jotakin maksoin niin tulevaisuudessa se tulee vielä maksamaan maltaita. Yläpito esim talvella tulee olemaan niin suuri haaste, että löytyykö siihen urakoitisijaa huoltamaan. No aika näyttää, rahalla kun saa.
onkohan tänään huski peli jossain kun kommetteja on niin vähän tästä hallista ja kiekkoilusta yleensä. Onko kiekkoväki itse se, joka täällä meuhkaa,siihen tulokseen tässä kyllä pääsee.
röörinen tietää väkesä.