Suomessa on muutama kielimatkoja markkinoiva yritys, mutta netin kautta löytyy nopeasti kymmeniä lisää. Hinnat vaihtelevat melkoisesti, mutta miten arvioida kielimatkan laatua.
Kiinnostuksen kohteena on Japani ja lähtötaso täysin nollasta. Jos tavoitteena on kielitaito jolla voi selvitä yksinkertaisista arkitilanteista ja myös lukea helppoa tekstiä vaikkapa ymmärtää lehdestä otsikoita ja tunnistaa aiheen, niin miten pitkä aika pitäisi varata opiskeluun.
Japanin kieli on suomalaiselle kuulemma helppo ääntää, mutta poikkeaa muista kielistä ja siksi vaikea oppia.
Voinko kuitenkin pitää realistisena että 12 viikossa voisin päästä tavoitteeseeni.
Luin jostain, että Japanin opetus/kulttuuri ministeriö on laatinut 1000 kirjoitusmerkin sanaston,, jolla ulkomaalainen opiskelija voisi ymmärtää ja selvitä Japaninkielllä kohtuullisesti.
Tämä olisi sitten lopullinen tavoite, miten paljoon siitä tuo 12 viikkoa voisi riittää.
Onko jollain kerrottavaksi omaa kokemusta Japanin kielen aloittamisesta.
Kielimtkan valinta ja realistinen tavoite
ninel2010
1
108
Vastaukset
- kokemus2
Lue suomi 24.fi ja katso MOT vaihto-oppilas helvetti ohjelma tuli viimeviikolla. Voit katsoa sen netistä! Googlaappa m,ira silvonen sts kielimatkat niin asia aukeaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692703
- 632634
- 681782
- 241617
- 201540
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91470- 151382
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197- 291131