Onnistuukohan?

maar3wi

Meillä olisi nyt sellainen tilanne puolison kanssa, että olemme myymässä omaa okt:a ja ostamassa uutta toiselta puolelta Suomea.

Nykyinen talo on puolison ja myynnin ja palkkion jälkeen oletettavasti hänelle jää käteen 150 000 euroa välirahaa uutta varten.
Jos olemme ostamassa vaikkapa 180 000 euron taloa, niin:

a) miten on, jos haen vaikka 50 000 euron lainaa, miten pankki katsoo, että millaisen osuuden omistaisin uudesta talosta? meneekö se ihan jonkin kaavan mukaan?
b) jos teemme uudesta talosta esisopimuksen (maksamme osan nyt ja loppusumman kun oma on myyty), antaako pankki lainaa minulle jo nyt vai vasta loppusummaa maksettaessa?

Ja koska asuntolaina on tarkoitettu asuntoa/kiinteistä varten, mennee asia niin, että puoliso maksaisi talosta 130 000 ja minä 50 000 (minun 50 000 ei voitane osittain käyttää remppaan tms vaan puolisolle "s''styvä" summa olisi sitä varten)?

2

250

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinnnnn

      Te sen päätätte, minkä verran kumpikin omistaa.

    • 16+20

      Verottaja voi tulkita lahjaksi joten tarkkana kannattaa olla, jos puhutaan sadoistanonneista niin parisataa juristille ei liene mahdoton uhraus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      273
      1096
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      236
      880
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      841
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      758
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      90
      752
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      649
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Nyt kyllä nainen otetaan tosissaan

      ja tutustutaan kunnolla toisiimme. Ei silleen luulojen tai juorujen perusteella, vaan kuunnellen toisiamme kiirehtimättä
      Ikävä
      25
      429
    Aihe