Aidosti järkyttävä elokuva

Pienikalloisille kelmusilmille suunnatut B-luokan splätterit eivät tee vaikutusta älykkäisiin ihmisiin. Kun eka kerran promosin tätä elokuvaa, huomasin, ettei monikaan teistä ollut edes nähnyt sitä ja järkyttyi aidosti. Luin rivien välistä. Ehkä se on siinä, kun se perustuu täysin tositapahtumiin, lähes pilkun tarkasti.

An American Crime
www.imdb.com/title/tt0802948/
9211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mun päähäni ei mahdu, että tämä elokuva on niin tuntematon. Yksi järkyttävimmistä koskaan, mitä olen eläessäni nähnyt. Tunnet aitoa vihaa, tuohtumusta, häkeltymistä ja ennen kaikkea järkytystä tätä mestariteosta katsoessasi, lupaan sen.

Kyseessä ei ole se natsi-elokuva, siksi se ilmeisesti sivuutetaan tyyliin: "oon mää sen nähny".

Äänestä

Olen nähnyt kyseisen elokuvan ja olihan se järkyttävä sun muuta mutta henkilökohtaisesti vaadin elokuvilta hieman enemmän. Nimessä oleva "An American --" kertonee jo tarpeeksi.

Äänestä
  • Ihan vain varmuuden vuoksi mainitsen, että kyseessä ei ole nyt se American History X -elokuva, johon moni sekoittaa, eikä sen takia katso.

    Äänestä

Elokuvan päähenkilö Sylvia Likens saa vieläkin osanottoja ,vaikka hänen murhastaan on kulunut parin vuoden päästä 50 vuotta.

Äänestä
  • Tai ei kuolleille anneta osanottoja vaan heidän omaisille tarkoitus oli kirjoittaa ,että häntä muistetaan vieläkin .Osa syy on varmastikin tämä elokuva jonka katsottuani kokeilin hakua Sylvia Likens ,Ennen elokuvan näkemistä hän oli täysin minulle tuntematon ,

    Äänestä

  • s.l kirjoitti:

    Tai ei kuolleille anneta osanottoja vaan heidän omaisille tarkoitus oli kirjoittaa ,että häntä muistetaan vieläkin .Osa syy on varmastikin tämä elokuva jonka katsottuani kokeilin hakua Sylvia Likens ,Ennen elokuvan näkemistä hän oli täysin minulle tuntematon ,

    Tunnen aidosti onnistumisen iloa, jos tein hänet sinulle tutuksi. ♥

    Äänestä

Elokuva on ollut minulla jo parisen vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kylmät kädet kirjoitti:

Pienikalloisille kelmusilmille suunnatut B-luokan splätterit eivät tee vaikutusta älykkäisiin ihmisiin. Kun eka kerran promosin tätä elokuvaa, huomasin, ettei monikaan teistä ollut edes nähnyt sitä ja järkyttyi aidosti. Luin rivien välistä. Ehkä se on siinä, kun se perustuu täysin tositapahtumiin, lähes pilkun tarkasti.

An American Crime
www.imdb.com/title/tt0802948/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu