Seuroissa sanotaan: "ylennä sinä kyhä jumalan lapsi sydämesi uskomaan kaikki sinun syntisi anteeksi. Käärmeen pää rikkipoljettiin, mutta miksi Moose kuitenkin ylsensi käärmeen, kuka osais selittää.
Käärmeestä on tehty raamatussa kaiken pahan alku ja juuri, mutta eihän se oikeasti ollut käärme, joka siellä paratiisissa vietteli syntiin, vaan itse vihtahousu. Käärme on viaton luontokappale
Miksi Moose ylensi käärmeen?
4
106
Vastaukset
- hurua
Mooses oli huru ukko, teki taikoja ja irstaili
Olet oikeassa tuossa että se paratiisin käärme oli oikeasti vihtahousu ja oikea käärme on viaton luontokappale.
Mooseksen korottama vaskikäärme oli oikeasti vertauskuva tulevasta Jeesuksesta, joka nostettiin ylös ristinpuuhun.
Tarina oli tällainen: Kun kansa jota Mooses johdatti luvattuun maahan, jälleen napisi niin Jumala lähetti heidän leirinsä täyteen myrkkykäärmeitä. Käärmeet purivat ihmisiä, mutta Jumala lupasi heille avun. Hän neuvoi Moosesta tekemään vaskikäärmeen ja nostamaan sen korkealle leirin yläpuolelle, ETTÄ KAIKKI JOTKA KATSOIVAT SIIHEN PARANTUIVAT.
Oli monia epäuskoisia, jotka mieluummin kuolivat käärmeenmytkkyyn kuin katsomalla käärmeeseen, jotta olisivat pelastuneet.
Aivan sama homma on tänä päivänä, jotka katsovat vain syntiseen ihmiseen syntiensä poispanijana,Kristuksen sijaan, kuolevat haavoihinsa (vrt vl-usko)- Usko Toivonen
Miksi sinä Devoit aikuinen mies keskustelet noin tosissaan vanhasta sadusta? Eikö sinulla ole muuta tekemistä syömisen ja nukkumisen lisäksi?
Usko Toivonen kirjoitti:
Miksi sinä Devoit aikuinen mies keskustelet noin tosissaan vanhasta sadusta? Eikö sinulla ole muuta tekemistä syömisen ja nukkumisen lisäksi?
Sinulle se voi olla vanha satu..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218456Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4227687Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-95285Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite824939Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294719Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2133105- 1252974
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os352856Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin732810Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242476