Hei! Onko Tuusniemellä paljon Mustosia? Isäni syntyi Tuusniemellä vuonna 1949, mutta perhe muutti pois jo heti kohta Tampereelle. Tuusniemellä on kuulemma enemmänkin Mustosia, paikkoja nimettykin suvun mukaan.
Tuusniemen Mustoset
Mustonen minäkin
542218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 65 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Kaikkihan Mustosen tuntee. Ei kyllä asu T:llä.
Odottelisin että järjestetään jokin kirppistapahtuma, Iisalmessa kirppistarjonta huonoa. Seurakunnassa myyvät lahjoitustavaraa nykyään kalliimmalla kuin kaupassa, Yrittäjäntien kirppiksellä paha siivo jo yrittäjien omia kojuja puolet. Kahdella muullakaan kirppiksellä ei juuri tavara liiku. Iisalmen seudun nettikirppis on vienyt markkinat jo lähes kokonaan. Ja nettikirppiksellä ei moni uskalla myydä eikä ostaa, varsinkin vanhempi väestö pelkää asioida siellä koska ylläpito toimii järkkärinä turhankin tehokkaasti, säännöt muuttuu jatkuvasti ja niin helposti tulee sanomista jos et ole osannut toimia oikein. HYvä kirppisidea mennyt mönkään, toimi ainoastaan alkuun kun oli yksi hyvä ylläpitäjä.
Jos haluat tehokkaasti myydä tavaraa nbiinb seuraile milloin täällä tai lähialueilla järjestetään suurkirppis, ja hommaa itsellesi sieltä pöytä!
mustoset vois painua minunpuolesta vittuun koko tuusniemeltä
Eiks Saikku ole Mustosia äitinsä puolelta.
Ei sairasloma, mutta Saikku kyllä.
Ei sairasloma mutta sairasloma kyllä
Kyllä
OOOOOOOOOOO
miettiset ja poutiaiset myös
Mustoset asuttu Tuusniemeä jo 1549.
Leiffi ja Roni?
Veljekset
Joo
jaa
juu
jaa
joo
jaa
joo
juu
jaa
joo
juu
jaa
juu
jaa
Tuo Saikku ei taija olla Oton poika.Ulkonäössä ei yhtään muistuta Ottoa ja käytöstavat ei täsmää.Tais saaha Otto tuon pojan kaupantekijäisinä. Voi olla myös adoptoitu.
Tuo sairasloma ei taija olla oton poika ulkonäössä ei yhtään muistuta ottoa ja käytöstavat ei täsmää tais saaha otto tuon pojan kaupantekijäisinä voi olla myös adoptoitu
Koneman tietää totuuden ehkä.
Koneman tietää totuuden ehkä.
Kyllä se ei ole ukon biologinen poika.
joo
Voip olla huttusia???
jaa
juu
Huttusia....hah hah heh heh hee heeiii.. heiskasia...???????
Niilo Vähäkortsun poika?
Voi olla jonkun paikallisen Taavetin myyjän jälkeläisiä
Niin se voi olla
Etkö sinä ookkaan valakonen.
Mustonen
Hähää! Liikemiehen täytyy investoida ja jatkuvasti kehittää yritystään vieläkin tuottavammaksi. Pikkueläjätki hyötyy.
Täysin erilaisia ihmisiä kuin lännessä, mistä lie tulleet nuo itärajan ihmeet.
ei kai ne liene jostain putinin nurkilta.
000000000
Onko valkosia
000000000000000
Valkoisia nollia jooo
00000000000000
0000000000000000
00000000000000
00000000000000
00000000000000
Mies Tuunonen läksi rapakon taa vähän ennen 1800 lukua.
Tuusniemellä on ainakin paljon kaheleita päätellen Tuusniemi-palstalle päätyneistä tarinoista.